Utorak, 26 ožujka, 2024

Sezona Vodenjaka: Umjetnice buntovnice čiji nas životi i radovi nadahnjuju

Sezona vodenjaka dobra je za svakoga od nas jer nas poziva da prihvatimo vlastitu neobičnost i ne bježimo od nje. Predstavljamo slavne vodenjakice, buntovnice i suborkinje za slobodu, čija nas umjetnost i život inspiriraju

Sezona Vodenjaka je počela. Sunce je prešlo iz Jarca u Vodenjaka 20. siječnja i tamo ostaje do 18. veljače. Od svih znakova zodijaka, vodenjaci su najteži za opisati i odrediti.



Ako pratite popularne stranice memova zodijaka, možda ćete vidjeti ovaj znak prikazan kao aliena, duhovnog jogija ili cimera koji vaš dom uvijek ispunjava novim, neočekivanim predmetima. Vodenjaci su poznati po svojoj neovisnosti i originalnosti. Ovi zračni znakovi su vizionari zodijaka. S glavom u oblacima koračaju ulicama grada, jednom nogom u našem svijetu, a drugom miljama daleko.

Sezona vodenjaka dobra je za svakoga od nas jer nas poziva da prihvatimo vlastitu neobičnost i ne bježimo od nje.  

U ovom razdoblju možemo razbuktati maštu i osloboditi se konvencija. Vodenjak nas poziva da budemo utopisti i prkosni u idealizmu. Sezona vodenjaka uči nas da gledamo prema budućnosti. Jarac nam je obećavao da ćemo uspjeti pridržavajući se pravila, ali vodenjak nas tjera da zamislimo nova pravila.  

Sezona vodenjaka puni se vibrantnom elektriziranom energijom. Vodenjak je zračni zrak koji se vodi intelektom i maštom. Energija vodenjaka je ekscentrična. Planetarni vladar znaka je Uran, planet promjene i revolucije. Vodenjak je povezan s napretkom i tehnološkim inovacijama. U pop kulturi vodenjak je znak hipija obilježen pjesmom iz kultnog mjuzikla “Kosa”. Vodenjaci su u mainstreamu prikazani kao kreativni buntovnici. 

Naša je povijest prepuna priča o posebnim vodenjacima koji su stvarali i oblikovali umjetnički kanon. Predstavit ćemo vam samo neke od njih: slavne vodenjakice, buntovnice i suborkinje za slobodu, čija nas umjetnost i život inspiriraju:

1/ Yoko Ono 

Rođena je 13. veljače 1933. godine

Yoko Ono je japanska multimedijalna umjetnica, ona je aktivistica i kantautorica. Javnost je pamti kao ženu Johna Lennona koja je uspjela slomiti Beatlese. Ona je slavna umjetnica, za koju u šali se kaže, da svi znaju njezino ime, ali nitko ne zna točno čime se ona bavi. Yoko Ono je performerica koja ima uspješnu karijeru s dugačkim popisom projekata. Piše poeziju i stvara glazbu. 

“Ako se naš život mijenja, možemo promijeniti svijet, također.”

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Yoko Ono (@yokoono)

 2/ Toni Morrison 

Rođena je 18. veljače 1931. godine

Toni Morrison je američka spisateljica. Prva je Afroamerikanka dobitnica Nobelove nagrade koju je primila 1993. godine, a njeni glavni likovi su često s margina društva, ali i književnog kanona. Neki od njenih romana su “Solomonova pjesma”, “Voljena”, “Jazz”, “Raj” i “Ljubav”. Osim u svojim djelima, marginaliziranim glasovima je htjela dati prostor i u svom radu u izdavačkoj kući Random House gdje je radila krajem 60-ih godina prošlog stoljeća. Borila se za objavljivanje djela ključnih autora iz Afrike. Predavala je na sveučilištima Yale i Princeton te pisala eseje i držala predavanja.

“Ako postoji knjiga koju želite pročitati, ali ona još nije napisana, onda je morate napisati.”

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Toni Morrison (@_toni.morrison)

3/ Gertrude Stein

Rođena je 3. veljače 1874. godine. 

Gertrude Stein često je nazivana velikom američkom spisateljicom koju nitko ne čita jer je ona radila prozne i pjesničke eksperimente koji zbunjuju kritičare. ona je znatno doprinijela razvoju moderne umjetnosti i književnosti. Ona je bila kolekcionarka i pokroviteljica umjetnosti i središnji lik salona na adresi Rue de Fleurus 27 u Parizu u kojem su se okupljali pisci i umjetnici poput Picassa, Ernesta Hemingwaya, Jamesa Joycea, Ezre Pounda i Henrija Matissea.

“Potrebno je puno vremena da postanete genij,n morate jako puno sjediti i ne raditi ništa, stvarno ne raditi ništa.”

 

4/ Josipa Lisac

Rođena je 14. veljače 1950. godine.

Josipa Lisac je hrvatska pjevačica i glazbena i modna ikona. Njene pjesme pjevaju se generacijama. Ona je doživotna rock kraljica naših prostora i još je nitko nije uspio skinuti sa trona. Njen prvi samostalni album “Dnevnik jedne ljubavi”antologijsko je ostvarenje hrvatske glazbene scene.

“Tisuću razloga za ljubav, tisuću razloga za smijeh dok zatvaram oči, ja otkrivam novi svijet.”

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Josipa Lisac (@josipa_lisac)

5/ Virginia Woolf

Rođena je 25. siječnja 1882. godine. 

Virginia Woolf je slavna engleska spisateljica. Njezini romani Gospođa Dalloway, K svjetioniku i Valovi vrhunska su ostvarenja moderne i modernističke književnosti, a eseji “Vlastita soba” i “Tri gvineje” temeljna djela feminističke književne i kulturalne kritike. U “Vlastitoj sobi” Woolf zamišlja sudbinu Shakespearove jednako genijalne sestre Judith koja je prisiljena na udaju i napuštanje svojeg talenta. 

„Ako ne kažete istinu o sebi, ne možete je reći ni o drugim ljudima.”

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Virginia Wolf💫 (@virginia_wooooolf)

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime