Petak, 18 listopada, 2024

Pop Cooltura: Štrajk glumaca, sudaca, svih i sviju

Preslikana situacija iz zdravstva, turizma i prometa. Školstvo su riješili i primirili prije par godina. No, medijski narativ od strane vladajućih je – sve uredno i sve rekordno. Negdje između kao i tisuću puta dosad ne krije se istina. Ni blizu. Nikad nije po sredini, ali dobro zvuči površnima

Svi nešto glume. I glume. I glume. Glumljivo je doba. I vrijeme. Ljeto je. Lako bit nezadovoljan.



Onda štrajkaju. Štonobi Bora Čorba u svojoj knjižici “Bora Đorđević priča gluposti“ rekao: “Poruka rudarima u štrajku – jebite im majku“. Samo što nisu rudari ovaj put.

Glumci glume da ih se dosta ne plaća od strane novih servisa i da im prijeti Umjetna Inteligencija. Jer avaj oduzet će im posao. Njihovu kreativnu mašineriju koju su slobodno izabrali kao izvor prihoda. I sad se u kapitalizmu našao poslovni čovjek koji putem streaming servisa njima nudi premale komadiće i mrvice od kriške kolača koji misle da zaslužuju. Ugrožava im navikli lifestyle.

Jezik profita

Analogijom isto je s glazbenim streaming servisima. Glazbenici nisu presretni s udjelom 0, 0007 centi po svakom puštanju njihovih pjesama na vodećim svjetskim streaming servisima. Glumačke partiture se tek izračunavaju u advokatskim uredima. Ali baza je – nije nam dobro, nije nam dosta, baci još, baci kost. Trend su, naravno, pokrenuli Ameri između dva toplotna vala po 45 do 48 stupnjeva Celzijevaca. Čulo se da je to tema i na Balkanu, pa se ovdašnja bratija isto potrudila i pozauzimala imati mišljenja.

S jedne strane, svakako su u pravu, Kapitalist čovjek razumije jezik Profita i pritom ne bira sredstva da bi zadovoljio Ciljeve. Jednadžba K + P = C je vrlo razumljiva i jednostavna. Kako su tete blagajnice potplaćene na svojim kasama shopping centara isti je mindset i računica u ovom kontekstu.

Eksploatiranje ljudske radne snage je u tkivu kapitalizma i fake neoliberalizma ekonomske ponude. Ništa novo u tome. Radnici svih profila i vrsta su godinama u poziciji nezadovoljnih i preveslanih s raznih margina kapitalizma. Druga strana medalje je da su sami birali svoju kreativnu meku i da ih nitko nije tjerao glumit te da od njihove tercijarne djelatnosti nitko neće preživljavati niti biti zakinut ako odluče prestati i nestati. Promijenit će zvanje, zanimanje i navuć pregaču ili uzet škare za šišanje dvorišta u ruke.

Strah od umjetne inteligencije?

Ovaj dio s Umjetnom Inteligencijom je osobito zabavan. Naime, straši ih mogućnost da će programi preuzet njihove poslove i da neće biti scenaristički potrebe za ljudskim faktorom. Ako je kontekst pisanja scenarija za takve epove kakvi su “General” ili većina hollywoodskih blockbustera, ne vidim nikakvih problema oko zamjene ljudskog faktora, dapače. Nestali su stari zanati, nestali su old school fotografi, popravljači cipela, popravljači tranzistora i veš mašina. Nestat će i scenaristi koji ne valjaju. Oni vještiji i maštovitiji će nedvojbeno naći način kako unaprijediti i odigrati svoju igru pored strojeva i new agea. Bazični problem i prijetnja nije u Umjetnoj Inteligenciji već njima samima. Samo lakše je, kao i uvijek, prvo prokazivati prstom na sve strane prije nego se zagledati u sebe i upitati se što ja mogu po tom pitanju učiniti vlastitim kapacitetima.

Analogija s vatrom je vrlo točna i odgovarajuća – debili su se opekli, glupani su izgorjeli, oni pametniji su naučili kuhati i grijati se uz vatru.

U Hrvatskoj štrajkaju suci i ti neki oko sudova likovi. Jer veće plaće. Koeficijenti. Nije dovoljno. Konteksti su – ogroman broj neriješenih predmeta, još veći nekvalitetno riješenih predmeta, premali broj ljudstva, premala nezavisnost, politiziranje, slične administrativne svinjarije karakteristične za sisteme koji ne funkcioniraju. Preslikana situacija iz zdravstva, turizma i prometa. Školstvo su riješili i primirili prije par godina. No, medijski narativ od strane vladajućih je – sve uredno i sve rekordno. Negdje između kao i tisuću puta dosad ne krije se istina. Ni blizu. Nikad nije po sredini, ali dobro zvuči površnima. Nema tko ne štrajka. Ponekad se to ne zove štrajk nego zabrana rada nedjeljom. 😉

Uglavnom, štrajk ljeti je hit. I medijska meka za sezone kiselih krastavaca između čekanja novog skandala lokalnih celebova i vrištanja woke i cancel culture novih meta.

Dotad, čeka se štrajk čitatelja, gledatelja i cijenjenog publikuma. Onih koji vjeruju i u isključivanje mobitela, uključivanje mozga i zbog interneti dobar dan ljeto i offline.

Jedva se čeka.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime