Dosadile su vam jednostavne, obične odjevne kombinacije i identični komadi koji se mogu pronaći u svakoj od trgovina i vidjeti na svakoj drugoj djevojci na špici? Dvije domaće dizajnerice pomaknule su granice kreativnosti i odlučile oslikavati tekstil te onda sašiti sasvime drugačije odjevne predmete.
Sitolab i Tanja Dela Nešto oduševit će vas unikatnim haljinama, bluzama, šalovima, kimonima, kućnim ogrtačima, košuljama i modnim dodatcima koji su dizajnerski ukrašeni s originalnim i otkačenim printevima koristeći posebnu tehniku sitotiska.
Sitolab – @sitolab
Sanja Stojković već 6 godina uspješno gradi brend pod nazivom Sitolab. U svom ateljeu u centru Zagreba izrađuje ilustracije na odjevne predmete i modne dodatke tehnikom sitotiska. Ova Riječanka sa Zagrebačkom adresom još na studiju grafike u Rijeci, isprobavajući razne tehnike tiska zaljubila se u sitotisak baš zbog njegove višestruke primjene, ne samo umjetničke nego i dizajnerske i uporabne te jednostavnosti izrade.
“Moj sitotisak idealan je spoj produkta i ilustracije, pazim da komadi budu funkcionalni i prihvatljivi, ali opet da ne izgubim tu svoj autorski izričaj. Najvažnije od svega mi je kombiniranje boja i sam tisak te produkcija, proces nastanka me najviše uzbuđuje”, priča nam Sanja.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Svaki komad Sanjinog dizajna je unikatan te izrađen na prirodnim i kvalitetnim tkaninama koje su velike tvrtke odbacile, a da ne bi završile na otpadu Sanja ih pretvara u dizajnerske komade. Također, koristi vodene eko boje stoga je ekološki prihvatljivo.
“Tijekom pandemije fokus sam stavila više na odjevne predmete, nego na ruksake, koji su mi inače proizvod koji najviše prodajem. Više sam se okrenula odjeći, kimonima, kućnim ogrtačima i sl. Također sam zbog pandemije otvorila web shop”, priča nam Sanja.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Tanja Dela Nešto – @tanjadelanesto
Tatjana Grgurina Vučetić, koju prijatelji od mila zovu Tanja, profesionalna je samostalna umjetnica, kreativka i dizajnerica koja u svom atelieru radi sve što poželi, boja, slika, štampa, crta i to sve na tekstilu.
“Najsretnija sam kada se zavučem u svoj laboratorij (inače kuhinja u stanu u kojem je radiona) i igram se bojama i tekstilom. Ako izađem s rukama u svim mogućim bojama, znači daje bilo uspješno. Zato više ne lakiram nokte. Ne bi se vidio lak od šarenila na rukama”, priča nam Tanja.
Ova diplomirana modna i tekstilna dizajnerica još za vrijeme srednje škole oslikavala je svilu, šalove, marame, kravate, haljine, te je s vremenom isprobala i druge tehnike i materijale poput filca vune i tehnika tiska.
“Jedan od prvih zadataka na kolegiju crtanja na faksu je bio nacrtati izgužvani papir. Ja volim reći da sam zapela na tom zadatku i još uvijek se time bavim. Tako je nastala i moja Origami kolekcija”, priča nam Tanja.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Sada priprema izdanje Origami kolekciju koju je osmislila protekle zime. Do sad je imala samo bluze, a sada će imati i tunike i haljine, a možda i hlače.
“Specifičnost Origami kolekcije je da se materijal gužva prije bojanja pa boja stvara specifične uzorke na tkanini. Također, najbolje izgleda kad je izgužvano; prijelomi tkanine daju zanimljivu površinsku strukturu, poput nepravilnog plissea. Praktično je to što se ti komadi ne moraju peglati. Dovoljno ih je oprati (u vešmašini!!), posušiti na konopu ili sušilici, i zatim staviti na dno hrpe s rubljem. Voilà, vaš savršeno izgužvani komad je spreman za nošenje! Idealno za putovanja, zar ne?”, objašnjava nam Tanja.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.