Lucy Letby, nekadašnja medicinska sestra, osuđena je u kolovozu 2023. za ubojstvo sedmero beba i pokušaj ubojstva još šestero novorođenčadi u bolnici Countess of Chester. Ovi zločini, počinjeni između lipnja 2015. i lipnja 2016., šokirali su naciju. Letby je osuđena na 14 doživotnih kazni, a u srpnju 2024. dodana joj je još jedna doživotna kazna zbog dodatnog pokušaja ubojstva. Javna istraga o tome kako su njezini zločini mogli proći neprimijećeno, unatoč upozorenjima, započet će u rujnu 2024.
‘Proračunata i podmukla’
Kako zamišljate ubojicu djece? Sigurno ne kao Lucy Letby – mladu, nasmiješenu medicinsku sestru. Letby je prva u svojoj obitelji koja je otišla na sveučilište. Studirala je sestrinstvo na Sveučilištu u Chesteru, a svoje prakse odradila u bolnici Countess of Chester, većinom na dječjem odjelu i neonatalnoj jedinici. U rujnu 2011. stekla je kvalifikaciju i počela raditi u bolnici. Od 2015. radila je s najteže bolesnim novorođenčadima, mentorirala studentice i bila aktivna članica društva. Godine 2016. obaviještena je da je pod istragom zbog smrti beba. Tada je premještena na administrativnu poziciju. Šest godina kasnije, Letby – koja dotad nije imala nikakve kaznene prijave – našla se u optuženičkoj klupi, gdje je tužiteljstvo opisalo kao “proračunatu i podmuklu” osobu koja je manipulirala kolegama kako bi prikrila svoje “ubilačke napade,” kako piše bbc.com.
View this post on Instagram
Kada je slučaj izašao u javnost, društvo je bilo zatečeno. Kako je moguće da je osoba poput nje počinila tako stravične zločine? Tijekom suđenja, otkriveno je da je Letby imala aktivan društveni život – išla je na satove salse, družila se s prijateljima, putovala, vježbala u teretani (bbc.com). Kad čitate te tekstove i gledate njezine slike, uistinu je teško povezati takvu sliku s onom hladnokrvne ubojice. Statistike pokazuju da su serijski ubojice rijetki, a žene još rjeđe. No, kada se pojave, poput Letby, ipak se prema istraživanjima uklapaju se u specifičan profil: bijela žena srednje klase, kršćanka, u svojim 20-im ili 30-im godinama, s prosječnom inteligencijom i privlačnošću, često zaposlena u “stereotipno ženskim poslovima”, poput sestrinstva – 39% njih radilo je u zdravstvu.
Mnogo češće nego muški ubojice, ciljaju djecu, a njihovi su načini prikriveni – trovanje ili manipulacija medicinskom opremom. Muški ubojice, s druge strane, obično biraju brutalnije metode poput pucanja ili davljenja, kako piše Martha Gill za The Observer, sestrinsku publikaciju The Guardiana u kolumni – Why do we find it hard to believe that the smiling nurse Lucy Letby was a serial killer? analizirajući znanstvena istraživanja na tu temu.
Prirodno je pokušati racionalizirati užas – tražiti uzroke, motive, objašnjenja. Ali priča o Letby ne nudi takvu utjehu.
View this post on Instagram
Kako treba izgledati najveća britanska ubojica djece?
“Ne postoji ništa izvanredno što smo pronašli o njoj kao osobi”, rekla je detektivka Nicola Evans, koja je vodila slučaj. Zastrašujuće. Pročitala sam hrpu tekstova o tom slučaju, naprosto jer nikako ne mogu shvatiti što se dogodi čovjeku da je spreman napraviti takav zločin. Slike i stereotipi koje nosimo u sebi snažno utječu na naše percepcije. Ponekad ta konstruirana slika o nekome omogućuje toj osobi da provodi svoje zlokobne namjere. U slučaju Letby, njezina prividna običnost bila je njezin najveći saveznik.
“Provela sam deset mjeseci u prisustvu Lucy Letby i još uvijek je ne razumijem”, napisala je Judith Moritz za BBC nakon suđenja. “Nisam sigurna što biste očekivali da izgleda najveća britanska ubojica djece, ali prilično sam sigurna da to ne bi izgledalo ovako.”
Srećom, ovakvi monstruozni zločinci su izuzetno rijetki. No, priča o Lucy Letby ostaje zastrašujuće upozorenje da se zlo ponekad krije iza naizgled predivnih osmijeha.
Naslovna fotografija: screenshot youtube