Kraj tekuće godine bio je fantastičan za hrvatsku kinematografiju i najbolji od vremena priznanja samostalne države ako ćemo po međunarodnom uspjehu nekog domaćeg redatelja.
Uz sva dužna poštovanja ranijim ovostoljetnim priznanjima i ‘Murini’ Antonete Alamat Kusijanović i ‘Zvizdanu’ Dalibora Matanića i ‘Ne gledaj mi u pijat’ Hane Jušić i ‘Ti mene nosiš’ sestara Juka, ‘Rebusu’ Dalibora Barića, te ostalim dugometražnim, dokumentarnim ili kratkometražnim ili animiranim djelima domaće kinematografije, nitko nikad nije dosegnuo ovoliko referentnu berbu nagrada kao kratkometražni igrani film ‘Čovjek koji nije mogao šutjeti‘ Nebojše Slijepčevića.
Poslije Zlatne palme u Cannesu, nagrade europskog Oscara prije koji tjedan, nagrade na festivalu u Melbourneu, prikazivanja i nagrađivanja na preko stotinjak filmskih festivala po svijetu, posljednja vijestica u nizu uspjeha je kako je film ušao na shortlist potencijalnih nominanata za Oscara 2025. u pripadajućoj kategoriji najboljeg kratkometražnog filma.
Kako film postaje Oscar favorit?
Poslovično površni mediji, ili dio njih, te ljudi krivo su iščitali ili bar prejudicirali ono za što glasno navijamo da se dogodi uskoro proglašenjem nominacija. Ne bismo li približili uspjeh dotičnog filma, ovdje bismo objasnili kako funkcionira proces nominiranja i prilika za osvajanje medijski najprestižnije nagrade u svijetu filma – Oscara, kojem je prema dosadašnjim rezultatima Nebojšin ‘Čovjek’ jedan od glavnih potencijalnih favorita.
View this post on Instagram
Američka Akademija filmskih umjetnosti i znanosti broji 10 910 članova u momentu pisanja teksta i skuplja filmske djelatnike iz odnosne industrije diljem svijeta. Članstvo unutar glasačkog ustroja se smatra ekskluzivnim, što znači da se uvažava samo profićima koji rade unutar produkcije kratkih, dugih igranih, animiranih, dokumentarnih filmova. Glumci, glumice, redatelji, producenti, scenaristi, direktori fotografija ulaze u popis glasača. Akademija se sastoji od, uslovno rečeno, 19 ladica među kojima pak ovisno o kategoriji autorstva, svaki imaju specifične kriterije za članstvo. Autori sami, ako su članovi Akademije, ne mogu glasati za svoje radove.
Da bi kratkometražni igrani film bio nominiran za Oscara potrebno je mimo prijave produkcije filma zadovoljiti nekoliko uvjeta:
1. osvojiti nagradu na jednom ili više od više od 90 filmskih festivala koji su referentni i koje Akademija priznaje
2. prikazivanjem filma u određenim USA kinima i gradovima (LA uključen) bar tjedan dana zaredom
3. osvajanjem tzv. zlatne, srebrne ili brončane medalje na Studentskim Oscarima.
Što znači ulazak na shortlist?
Ulazak na shortlist od 15 filmova za nagradu Američke akademije u kategoriji najbolji kratkometražni igrani film označava ključni korak prema mogućoj nominaciji za prestižnu nagradu Oscar. Shortlist se odabire među tisućama prijavljenih filmova iz cijelog svijeta, a shortlist itself je uži izbor filmova koji su prepoznati po umjetničkoj kvaliteti, tehničkoj izvrsnosti i inovativnom pristupu. Biti među 15 najboljih velika je čast i priznanje jer znači da su stručnjaci Američke akademije filmskih umjetnosti i znanosti (AMPAS) prepoznali izvanrednost filma u izuzetno konkurentnoj kategoriji.
U sljedećoj fazi članovi Akademije ladice specijalizirane za kratki metar rade selekciju svih pristiglih na njih 15 polufinalista. Prvo iz svih ladica, znači ne više samo specijaliziranih za kratkometražni film gledaju radeći selekciju, a potom svi, ne samo iz ladice kratki metar, moraju pogledati svih 15 shortlisted naslova ne bi li od njih odabrali 5 finalista.
View this post on Instagram
Sada je pitanje zbrajanja glasova i statističke metode te produkcijskih utjecaja jer često se rade vrlo intenzivna lobiranja na glasače (za koje se sazna i pritom premda je načelno tajni popis, utječe na njihov izbor i glas ne samo indirektnim prepuštanjem profesionalnoj savjesti glasanja za njima najbolji – rijetko je tako, kako u nas tako i u svijetu). Hoće li i koliko će domaća produkcija u tome biti aktivna i uspješna nije pitanje samo nesporne kvalitete filma.
Proglašenje nominacija odvija se 17. siječnja 2025., glasanje je tajno, a finalne rezultate zbrajaju odvjetnici tvrtke Pricewaterhouse Coopers tajeći dobitnike sve do proglašenja nagrade koje je 02. ožujka 2025.
Dan nakon slavimo našeg čovjeka kao prvog direktnog Oscarovca nakon Dušana Vukotića čiji je kratkometražni animirani ‘Surogat’ bio 1962. nagrađen odnosnom nagradom. Tik tak.
Naslovna fotografija: Press