Stjepan ‘Stipica’ Kalogjera (Beograd, 24. svibnja 1934. – Zagreb, 3. siječnja 2025.), jedan od najistaknutijih hrvatskih skladatelja, aranžera, dirigenata i producenata, preminuo je u 91. godini života. Kao dugogodišnji član Hrvatskog društva skladatelja, Kalogjera je ostavio neizbrisiv trag na hrvatskoj glazbenoj sceni svojim iznimnim talentom i posvećenošću glazbenoj umjetnosti.
Glazbom se počeo baviti još u djetinjstvu, pokazujući iznimnu nadarenost. U Zagrebu je najprije učio svirati violinu, zatim trubu i klavir. Iako je 1962. diplomirao na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, svoju profesionalnu karijeru usmjerio je prema glazbi, koja je ostala njegova najveća strast.
Njegov prvi ozbiljniji korak u svijetu glazbe bio je pridruživanje Plesnom orkestru Radio Zagreba (danas Big Band HRT) 1958. godine. Počeo je kao trubač, potom pijanist, a kasnije i glazbeni producent (1991.–1993.).
Stipica Kalogjera autor je oko 70 zabavnih pjesama, među kojima su nezaboravni hitovi poput Vino i gitare, Ti si moja obala, Dobra večer, uzorita i Adrese moje mladosti. Njegovi aranžmani i skladbe broje više od 4000 djela, a neki od njih postali su dijelom hrvatske glazbene antologije, uključujući i nagrađene aranžmane za pjesme poput Cesarica (Porin za najbolji aranžman 1994.) i albume Tihi obrt te Ministarstvo straha.
Glazbeni vizionar čije će nasljeđe inspirirati generacije
Osim zabavne glazbe, Kalogjera se istaknuo i u skladanju glazbe za mjuzikle poput O’Kaj i Kaj20, koji su s uspjehom izvedeni u Zagrebačkom kazalištu Komedija, kao i u pisanju glazbe za animirane filmove i dječje serije. Njegov opus bio je bogat i raznolik, obuhvaćajući male glazbene ansamble, simfonijske orkestre i festivale zabavne glazbe na domaćoj i međunarodnoj sceni.
Dirigirao je festivalskim orkestrima u Splitu, Opatiji, Bratislavi, Dublinu i Birminghamu, a kao skladatelj i aranžer osvojio je brojne nagrade. Njegov rad često je bio hvaljen zbog inovativnih harmonija i emocionalne snage, što je Siniša Škarica usporedio s radom svjetski poznatog Quincyja Jonesa.
Kalogjera je za svoj doprinos glazbenoj umjetnosti primio Porina za životno djelo 2010. godine, čime je dodatno ovjekovječen njegov utjecaj na hrvatsku glazbenu scenu. Njegova ostavština, bogata jedinstvenim glazbenim rukopisom, nastavit će nadahnjivati i buduće generacije.
Naslovna fotografija: Screenshot YouTube