Srijeda, 23 travnja, 2025

IN MEMORIAM Papa Franjo – Papa naroda i glas onih bez glasa

Smrću pape Franje završava jedno poglavlje koje je u mnogočemu bilo drukčije, hrabrije i toplije

U Rimu je u 88. godini preminuo papa Franjo, 266. poglavar Katoličke crkve, čovjek koji je promijenio lice papinstva i ostavio neizbrisiv trag u povijesti suvremenog katolicizma. 



Rođen kao Jorge Mario Bergoglio u Buenos Airesu, papa Franjo bio je prvi papa s američkog kontinenta, prvi isusovac na čelu Crkve i prvi koji je uzeo ime po svetom Franji Asiškom – simbolu poniznosti, siromaštva i mira. Njegov pontifikat obilježen je upravo tim vrijednostima: skromnošću, suosjećanjem i neprestanom borbom za dostojanstvo svakog čovjeka.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Pope Francis (@franciscus)

 Papa koji je odabrao otvoren i moderan pristup 

Od trenutka kad je 2013. izašao na balkon bazilike svetog Petra i jednostavno rekao: ‘Dobra večer’, umjesto katoličkog pozdrava ‘Hvaljen Isus‘, bilo je jasno da dolazi novo, progresivno doba. Umjesto raskoši, birao je jednostavnost. Umjesto osude, pružao je ruku razumijevanja. Govorio je o klimatskim promjenama, migracijama, siromaštvu i marginaliziranima, bio prisutan na društveni mrežama – i to glasno, jasno i bez straha. Bio je Papa koji nije bježao od pitanja, nego im je hrabro gledao u oči.

Kritizirao je preveliki fokus Crkve na moralne osude, pozivao na otvorenost prema LGBT osobama, poticao dijalog s drugim religijama i često podsjećao: ‘Tko sam ja da sudim?’. U svijetu punom podjela, poticao je jedinstvo. 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Pope Francis (@franciscus)

Iako mu je zdravlje u kasnijim godinama često bilo narušeno, nikada nije prestao djelovati. Do zadnjeg dana ostao je vjeran svojoj misiji – donositi Kristovu blizinu onima koji se osjećaju zaboravljeno.

U posljednje vrijeme narušenog zdravlja 

U posljednjim godinama svojeg pontifikata, papa Franjo sve je češće bio prisutan u bolničkim ustanovama, što je izazivalo sve veću zabrinutost zbog njegova narušenog zdravlja.

Dana 14. veljače završio je na bolničkom liječenju zbog bronhitisa. Nedugo nakon toga, iz Vatikana su stigle informacije da boluje od obostrane upale pluća, a zbog niske razine trombocita, povezanih s anemijom, bila je potrebna i transfuzija krvi.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Pope Francis (@franciscus)

Već 22. veljače službeno je potvrđeno da mu se stanje pogoršalo te da je u kritičnoj fazi, nakon dugotrajnih problema s disanjem koji su zahtijevali primjenu kisika pod visokim protokom. Dan kasnije, liječnici su izvijestili o prvim znakovima blagog zatajenja bubrega.

Smrću pape Franje završava jedno poglavlje koje je u mnogočemu bilo drukčije, hrabrije i toplije. Ostaju njegove riječi, djela i poruke koje će još dugo odjekivati Crkvom i svijetom.

Naslovna fotografija: Screenshot YouTube

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime