Ako je Paris Hilton bila zlostavljana kao teenagerica mora da su i mnogi manje bogati pali na koljena pred izazovima susjednih strava koje USA, a osobito iz Reaganova doba – nudi. Na toj se premisi bazira novi “šokantni” Netflix rekapitulirajući dokumentarac “Hell Camp: Teen Nightmare” o zlostavljanju problematične teen djece u jednom od glasovitih kampova kamo su roditelji slali svoju djecu na preodgoj. Nisu ih slali, nego su uplaćivali od 15 do 30 000 $ za doslovnu “otmicu” svoje djece i odvlačenje u kampove kamo će ih napraviti ljudima za nekoliko tjedana, mjeseci ili godina hendlanja maloljetnih delinkvenata s kojima roditelji u doba prije mobitela nisu znali ni mogli izlaziti za kraj.
Za potrebe dokumentarca “Hell Camp: Teen Nightmare” i rekonstrukcije, nekoliko bivših “coming out of age” klinaca, zaposlenika glasovitog kampa i članova obitelji osnivača kampa prisjećaju se uz arhivske snimke vremena kada su bili i na koje načine zlostavljani od strane osoblja kampa, a poslije uzimanjem role playinga i kolega te klinaca samih. Od batina, maltretiranja do raznih dijapazona seksulanog uznemiravanja ili zlostavljanja, nekadašnji se klinci s više ili manje emo stresa se prisjećaju svih segmenata tih epizoda. Drogirali su se, pili, bježali iz škola, tukli se, krali, nepoštivali autoritete, a ponajviše roditelje koji su jelte htjeli samo najbolje za svoju čeljad.
Odgajanje koje je bilo brutalno
Iz tih su razloga bili “institucionalizirani” u pustinjama Utaha, a poslije i Samohe odakle ih je Steve Cartisano mastermind uz pomoć svog osoblja i Challenge Foundationa za finu svotu preodgajao. Učio kako da kolju ovce i peku ih u divljini. Kako preživljavaju sunce i nestašicu vode, nepogovaranje autoritetima. I slične marinačke taktike odgajanja neposlušnih klinaca.
Svakoj obitelji je njegova muka najteža, no uz respekt svačijim nivoima dealnja sa stresom mimo smrti 16.-godišnje djevojčice Kristen Chase uslijed napora izloženog u kampu, ostala djeca su najveće zanemarivanje mogla zapratiti od svojih roditelja obzirom da je malo tko postavljao pitanje, a gdje su što su i kako su s djecom radili njihovi roditelji kad su se odlučili na tako drastične poteze odvajanja od obitelji i predavanja klinaca umjesto varijanti Centara za socijalnu skrb u varijante privatnog Centra za preodgoj maloljetnih delinkvenata ili samo klinaca s problemima u ponašanju.
Kopanje po jamama prošlosti
Iako priča omasovljuje kroz jedan izdvojeni primjer više od 120.000 djece živi u ustanovama za “problemačne tinejdžere”, koje uključuju programe u divljini po modelu postavljenom od strane Cartisana. Standardi obuke u njima drastično variraju od organizacije do organizacije. Godine 2005., Ured za odgovornost američke vlade zabilježio je više od 1500 zaposlenika uključenih u parnice za zlostavljanje u 33 države, dok su od 2018. do 2021. 13 osoba otpustili ili dobili otkaz u centrima za liječenje mladih u Utahu zbog seksualnog ponašanja i optužbi za seksualno zlostavljanje.
Dokumentarac “Hell Camp: Teen Nightmare” tipski američko TV senzacionalistički kopa po jamama prošlosti pokušavajući uslijed “šokantnog” otkrića tematizirati i poentirati prstom prokazivanje krivaca koji su naudili klincima neanđelima pričem jasno promašuje glavnu metu i preskače pitanje odgovornosti roditelja. No, tamo nema senzacija, samo nesnalaženje u izazovima odgoja, a tu nema materije za još jedan šokantni dokumentarac. “Hell Camp: Teen Nightmare” je korektno odrađeni TV Netflix doku standard i ne puno više od toga.
7/10