Klinci 2.0., oni godine proizvodnje nakon 2000. i milenijskog buga te nikad priznate “greške u matrici”, poludjeli su za likom kojeg su zabranili s Facebooka, Instagrama, TikToka, Twittera, You Tubea ukidavši mu pristup društvenim mrežama zbog kršenja društvenomrežnih standarda.
Tridesetšestogodišnji Andrew Tate je uz Donalda Trumpa najguglaniji lik na svijetu tekuće godine. Preko milijardu pretraga. Nadalje njegova klikbejtana “vrijednost” glasi ponešto milijardi pogleda videa s njegovim hashtagom na TikToku, potomse garniraju silniji milijuni klipova s YouTubea, Instagrama i Facebooka, svih najpopularnijih društvenomrežnih platformi s kojih su ga editori izbrisali. Jer je po njihovom sudu i validaciji bio negativnim utjecajem na klince i promicateljem moralno, politički, društveno i zakonski upitnih mizoginih stavova mahom u smjeru podcjenjivanja žena.
Kralj toksične muškosti
“Žene ne znaju voziti”, “muškarci mogu varati svoje partnerice, žene ne”, “18-19 godišnjakinje su privlačnije od 25 godišnjakinja jer su dobile manje kita”, „žene snose dobar dio odgovornosti za silovanja“, „činom udaje žene postaju dio muškarčeva vlasništva“, „depresija ne postoji kao bolest ni dijagnoza“, samo je dio arsenala samozvanog selfhelp gurua i “kralja toksične muškosti” temeljem kojeg stiče veliki broj sljedbenika i etiketu kontroverznog te zabranjenog. Savjeti mladim muškarcima kako uletavati ženama u doba površnih, nemaštovitih i limitiranih nekih novih klinaca pokazalo se kao jednim od sitnih zlatnih rudnika.
Bivši profesionalni borac, kickboxer, današnji komentator rumunjske MMA organizacije Real Xtreme Fighting. Hustlers University je “škola” ili online tečaj koji podučava usere kako zaraditi novac, sadržajno analizirajući tržište dionica, kripto analize, podučavanja vještina e-trgovine, textinga, freelancinga raznih vrsta, poslovnog upravljanja. S više od 100 000 pretplatnika na Discordu (jedna od freeware aplikacija za gamersku zajednicu koja broji oko 300 milijuna korisnika) te mjesečne uplate od sitno ispod 50$, godišnji prihod samo od toga mu je nekoliko milijuna $, dočim je svoje poslovno ulaganje proširio na lance kasina i slične gamersko igrane platforme bazirane na onlineu, zatim razvoja webcamera, osnivač je War Room Internet zajednice sa sličnim lifecoaching postavkama za muškarce koji žele izgledati i razmišljati poput njega, te last but not least ima OnlyFans management stranicu preko koje zastupa i pomaže pri promociji OF profila.
View this post on Instagram
Kad se sve skupa zbroji godišnji prihodi lika prelaze nekoliko desetaka milijuna $. A sve je startalo prilično pitomo gostovanjem tj sudjelovanjem 2016. u britanskoj inačici Big Brothera iz koje je izbačen zbog nečega što je izgledalo kao napad na ženu, što se mimo društvenih mreža datira kao jedno od prvih pojavljivanja Tatea u široj medijskoj zajednici.
Koga Tete može impresionirati?
Mlad, fizički moćan, financijski samosvojan i bogat, slobodan, naočit u smislu ćelava faca, bicepsi, relativno rumunjski egzotičan izgled, pun sebe prilikom javnih nastupa, nedvojben u svojim tezama, spreman za verbalne konfrontacije s neistomišljenicima, Tate vrlo lako može impresionirati klince i one malo starije mentalne klince nesposobne razviti moć kritičkog razmišljanja. A zabranjeno voće i klasika mladenačke psihologije zabranjenog interesantnog samo se potvrdi kad popričam s klincima srednjoškolcima pokušavajući saznati iz njihove perspektive gdje je catch i fora u privlačnosti lika. Jednostavno je. Mulcima imponira. Nedovoljno zreli i kritički razvijeni za sabrati i stavljati na vagu i perspektivu sve društvene okolnosti Tateovih pro i contri, u dobu pupanja vlastite seksualnosti i imitiranja ponašanja kokota u kokošinjcu klincima lik koji jebeno izvodi highkick i zna se potući, dominantan je nad ženom (jer žene vole moć i biti dominirane, a ne poštivane i smatrane jednakima).
No, razgovor i gostovanje u talk showu Piers Morgan Uncensored prije nekoliko dana, zapalilo je YouTube zajednicu jer se radilo o jednom od prvih gostovanja i razgovoru poslije cancelliranja Tatea s društvenih mreža. U verbalnom izazovu s generacijski starijim voditeljem interesantno je dovedeno u pitanje površnost Tateovih stavova i unutarnja logika. Pregledate li sat i nešto razgovora u originalnom obliku te pristupite li apriorno bez zauzimanje strana i odstrašćeno mogli bi vidjeti interesantan primjer i pokaznu vježbu kvalitetno vođenog intervjua i semantičkih pokušaja doštukavanja logičkih premisa koje Tateu nisu jača strana. Govorništvo i uobličavanje vlastitih stavova svakako, ali obrana istih, e tu je već spoticanje o kamenčiće.
Internet je postao platforma bez filtera
Bez ikakve namjere zauzimanja stavova, osudili su ga oni koji su ga trebali osuditi, lik djeluje kao upgradeana verzija i mash up Ane Bučević, Brace i Milana Tarota za svjetsku populaciju. No, njegov je slučaj prilično nalik onom huku mase kontra Joe Rogana prije godinu dana, kada se popularni vloger i podcaster te stand up komičar našao na rubu i meti cancel culture mase zbog formuliranja nekih od javnih stavova za koje je ćudoredniji, moralniji i zabrinutiji dio zajednice našao da bi mogli predstavljati problem manje samoanalitičnim klincima te ih rukovoditi u društveno nedozvoljene situacije i stavove. Naime, manji je problem u pupanju takvih likova. Gljive kiša sistem, uvijek će ih biti.
No potencijalna toksičnost i rubnost stavova i teza koje zagovaraju plauzibilna je u svakom segmentu, ali i vrijedna argumentirane rasprave jer im medijsku “težinu” i prostor za pažnju daju klikbejt brojke. Više je horora u činjenici kako je svako atraktivno upakirano smeće potencijalno našlo svoju kritičnu masu za sisanje, a Internet postao platformom bez filtra koja omogućava površne sadržaje u financijski isplativom obliku – proglašavati vrijednim pažnje.
U vrijeme bez interneta takvi su likovi preprodavali kino ulaznice pred Kustošijom i kurčili se svojim Hrelić pimp outfitom pred animir damama iz Gajeve, a zaračunati postotak su držali plaćom, danas su “igrači”. Samo je igralište bizarno prazno.
Naslovna fotografija: Screenshoot