Gillian Anderson mnogima je sinonim za lik Dane Scully iz legendarne serije X-Files. Meni je barem bila. Ulogom hladne, racionalne FBI agentice, Anderson je obilježila devedesete, postavši ikona generacije koja je odrasla istražujući nepoznato i neobjašnjivo. Sjećam se kako nisam mogla dočekati novu epizodu (da, to su bila vremena kada smo strpljivo čekali dan emitiranja serije jer je to bila jedina opcija).
Nepoznato i neobjašnjivo i danas je mnogima nelagodna tema, tema o kojoj se u kući šuti, a u društvu nerijetko govori kroz savršene obrasce ili nerealna očekivanja. Posebno ako je u pozadini priča o seksu, intimnim fantazijama i onome što neka žena stvarno želi za sebe u vezi. I tu je Anderson ponovno okrenula novu stranicu, i to knjigom.
View this post on Instagram
Zapravo je na putu da motivira žene diljem svijeta da postave sebi jedno jednostavno pitanje: Što želim, o čemu stvarno maštam i kako bih to opisala i ispričala bez imalo srama? Odnosno, barem one žene koje će uzeti u ruke njezinu novu knjigu Want: Sexual Fantasies by Anonymous, koja izlazi u rujnu ove godine. Čitajući tuđe priče, žene mogu pronaći inspiraciju i hrabrost u osvještavanju vlastitih želja. Anderson tako otvara prostor kako za introspekciju, tako i za poticaj na razgovor o željama.
Zbirka ženskih seksualnih fantazija
Knjiga je kompilacija anonimnih pisama žena koje dijele svoje seksualne fantazije, a mnoge od njih, što je Anderson možda najviše pogodilo, još uvijek trebaju dopuštenje da izraze svoje želje – i to ne samo u javnosti, nego, “što je još šokantnije, čak i u vlastitim privatnim svjetovima” (theguardian.com).
U tom smislu, knjiga Want nije samo zbirka ženskih seksualnih fantazija, već je odraz paradigme u načinu na koji žene doživljavaju i izražavaju svoju seksualnost. Iako je društvo napredovalo od 1973. godine, kada je objavljena knjiga My Secret Garden, koja je poslužila kao inspiracija za Want, osjećaj srama i dalje prati mnoge žene kada je riječ o njihovim željama. Jer, iako su teme o seksu i odnosima sveprisutne, one su prečesto u kontekstu savršeno-nesavršenog tijela, usporedbi, samoprezentacije, i tijela kao objekta.
View this post on Instagram
Prepuštanje užitku bez srama
Ono što Anderson otkriva kroz ovu knjigu jest da su žene, unatoč prividnoj otvorenosti današnjeg društva, još uvijek opterećene normama i strahovima. Want donosi priče žena koje se bore s osjećajem srama, čak i unutar vlastitih misli, te otvara prostor za njihovu iskrenost i ranjivost. U tom smislu, ovaj projekt predstavljao je i za nju osobno razotkrivanje i suočavanje s vlastitim sramom. Za The Guardian je rekla kako je i sama osjećala nelagodu kada je trebala napisati svoju fantaziju.
Kao da pisanjem izlazimo iz sigurnog prostora vlastitih misli i svoje najdublje želje izlažemo pred drugima – ostavljajući pisani trag o tome. A zabrana prepuštanja užitku bez srama, nelagode i grižnje savjesti, vjerujem, i dalje je jedna od skrivenih zabrana upisanih u transgeneracijskim obrascima, onima koje smo nesvjesno naslijedile od mama, baka, žena koje su koračale zemljom prije nas. Kroz humor, ali i duboko osobne priče, knjiga zapravo pokazuje kako se žene nose s vlastitim željama u svijetu koji ih često sudi.
Ne bježi od toga, potrči prema tome
Žene svih dobi, seksualnih orijentacija i životnih iskustava dobivaju priliku izraziti ono što ih pokreće, oslobađajući se nametnutih okvira. “Posebno u određenoj dobi, a posebno sada iz nekog razloga, sve je više žena koje govore: ‘K vragu, iako imam 60 godina, započet ću nešto novo.’ Novi posao, novu vezu, novi projekt. Jednostavno idem. Ne znam hoće li uspjeti ili propasti, ali zabavljam se, a priča koju gradimo oko toga i poticaj koji druge žene osjećaju kada to vide, jest – prigrli to! Ne bježi od toga; potrči prema tome,” kaže Anderson u intervjuu.
U konačnici, moglo bi se reći da je njezina karijera, koja obuhvaća više od tri desetljeća, primjer kako jedna osoba može iskoristiti svoj utjecaj za promjenu percepcija. Njezina uloga u seriji X-Files bila je revolucionarna jer je prikazala ženu u (tada) dominantno muškom zanimanju kao jednako sposobnu, ako ne i sposobniju, od muških kolega. Nakon X-Filesa, nastavila je birati izazovne uloge koje istražuju tamnije strane ljudske prirode, ali i daju glas onima koji ga nemaju.
View this post on Instagram
Uloge u serijama kao što su The Fall i Sex Education pokazale su njezinu sposobnost da se prilagodi i ostane relevantna u svijetu koji se neprestano mijenja. Uloga u Sex Education je zanimljiva i u kontekstu njezine nove knjige. Kroz ulogu seksologinje Jean Milburn, Anderson na ekranu istražuje teme koje su društveno često tabuizirane – od seksualnog identiteta do međuljudskih odnosa. Upravo zbog toga, njezina knjiga o seksu dolazi u pravom trenutku, kao logičan nastavak svojevrsnog terapeutskog djelovanja.
U tom kontekstu, rušenje tabua, poticanje na otvoren razgovor i osvještavanje da to nije prostor srama, već pravo, ono je što knjigu čini jedinstvenom i izuzetno relevantnom u današnjem društvu. Značajna je i jer pruža uvid u “mjesto” na kojem su se tabui pomaknuli od 1970-ih do danas te otkriva nijanse generacijskih tjeskoba u željama koje mnoge od tih žena nikada ne bi ostvarile u stvarnosti. No, najviše od svega, knjiga potiče na razmišljanje o tome koliko smo zaista otvorene prema vlastitim željama i koliko smo ih spremne prihvatiti bez srama.
Naslovna fotografija: youtube screenshot