Započelo je jedanaesto izdanje Zagreb Design Weeka, koje se ove godine održava u prostorima Jadran filma, od kojih su neki po prvi put dostupni javnosti. U okviru petodnevnog programa, posjetitelji mogu uživati u predavanjima, izložbama, radionicama, panelima, koncertima, projekcijama filmova, kao i raznim edukativnim i zabavnim aktivnostima, osiguravajući da svatko pronađe nešto za sebe.
‘Breaking the Glass Ceiling’, u prijevodu ‘Razbijanje staklenog stropa: Revolucija dizajna’ tema je ovogodišnjeg Zagreb Design Weeka, a na tom tragu je i cilj najvećeg regionalnog festivala dizajna — promicanje različitosti i zagovaranje jednakosti, kreativnosti i suradnje u dizajnu.
Na samom otvorenju, uz organizatora ZGDW-a Danijela Tomića prisutnima se obratio i Nj. E. g. Paolo Trichilo, veleposlanik Italije – države partnera ovogodišnjeg ZGDW-a. S ciljem dokumentiranja povijesti žena u talijanskom dizajnu, u suradnji s Veleposlanstvom Italije u Zagrebu, održat će se izložbe predavanja i projekcije dokumentarnih filmova. Izložba talijanskih dizajnerica bit će predstavljena u studiju koji je za ovu priliku preimenovan u ‘Talijanski paviljon’.
Otvorenju ZGDW-a nazočio je i Eric Hauck, predstavnik katalonske vlade u Hrvatskoj. Naime, u suradnji s Delegacijom Vlade Katalonije, katalonska udruga FAD predstavlja izložbu iz serije ‘Održive promjene — Moda za tjelesnu raznolikost’ o kojoj će predavanje održati Gemma Esteban Alert.
Ove godine na ZGDW nas očekuju i izložbe s festivala dizajna iz Čilea, Meksika i Španjolske. Svjetska prijestolnica dizajna 2024., aglomeracija Tijuana (Meksiko) / San Diego (SAD), predstavlja izložbu o međusobnim kulturnim utjecajima pod nazivom ‘Percepción Peculiar’. Ista je tema i izložbe ‘Transborder Typeface’ koja dolazi u suradnji s Tijuana Design Weekom i Tipografía México. Festival dizajna Local Chile predstavlja čileansku scenu grafičkog dizajna izložbom ‘Sur Emergente’, a direktor festivala i kustos izložbe, Joaquín Béjares H., održat će predavanje.
Također, vrlo poseban, ženski, umjetnički, kolektiv, Oaza, izložbom plakata i predavanjem predstavit će rad hrvatskih dizajnerica i projekt internet arhiva ‘dizajnerice.com’. Muzej za umjetnost i obrt izložit će predmete koje su dizajnirale hrvatske dizajnerice, o čijem radu će predavanje održati Koraljka Vlajo, kustosica izložbe.
Na otvorenju dodijeljene ZGDW nagrade u šest kategorija uz stručni međunarodni žiri
Na samom otvorenju, dodijeljene su i ZGDW nagrade u šest kategorija: Grafički dizajn, Produkt dizajn, Tekstilni i modni dizajn, Dizajn prostora, Dizajn digitalnih komunikacija i dizajn interakcija, i Dizajn društvenih inovacija. Dodijeljene su po tri nagrade, u obliku priznanja, a peteročlani, stručni međunarodni žiri u sastavu: talijanska produkt dizajnerica i umjetnica Elena Salmistraro, čileanski dizajner i osnivač organizacije LOCAL Joaquín Béjares, bosanskohercegovačka produkt dizajnerica Nataša Perković, dizajner, osnivač i član kolektiva Numen/ForUse Nikola Radeljković i grafički dizajner Sven Sorić, član Upravnog odbora HDD-a, izabrao je dobitnike prema ukupnoj kvaliteti svakog prijavljenog projekta.
U kategoriji Grafički dizajn nagrade su osvojili:
- Komel (Lealudvik) — Kino Šiška
- Tomato Košir — Gaza, A Stain That Will Remain
- Studio Tumpić/Prenc — Istriana
- Bruketa&Žinić&Grey — Vegeta BIO
U kategoriji Produkt dizajn:
- Ijan Prelac — Quattre Terre ( Sveučilište Algebra, Mentor — Iva Babaja)
- urskas˙ — Knotted Coat Rack
- Eva Rodinis — PlyIjan Prelac — Quattre Terre (Sveučilište Algebra, Mentor — Iva Babaja)
U kategoriji Tekstilni i modni dizajn:
- Jona Bednjanec — Granny takes a trip
- Merisa Sokol — Sinapsa (Sveučilište u Sarajevu, Akademija likovnih umjetnosti, Mentor — Sanda Popovac)
- Lejla Mehanoli — Përqam (Sveučilište u Sarajevu, Mentor — Sanda Popovac)
U kategoriji Dizajn prostora:
- Sara&Sara — And Then What Happens?
- Studio Bunker — Boogie Lab
- Studio Sadar — Red Bench
U kategoriji Dizajn digitalnih komunikacija i dizajn interakcija:
- Studio Senzacija — Boogie Lab
- DBP Studio — Ecocivilisation
- JBGProductions — Phonix (Tehničko veleučilište u Zagrebu, Mentor — Vesna Uglješić)
U kategoriji Dizajn društvenih inovacija:
- Nadja Orkić, Viktorija Gurović, Denis Jakupi — KULER (Sveučilište Sjever, Mentori — Karlo Kazinoti and Mišo Komenda)
- Tena Slobodnjak — Maybe it’s the other way around (Sveučilište Sjever Mentor — Igor Kuduz)
- Barbara Babić, Zvonimir Medin — Djuro’s story
U studiju koji nosi ime Orsona Wellesa, jednog od najpoznatijih redatelja svih vremena koji je šezdesetih godina prošlog stoljeća djelovao u Zagrebu, izlagat će najbolji proizvođači namještaja iz Hrvatske i jugoistočne Europe, njih čak osam. Budućnost hrvatskog dizajna predstavljena je izložbom fakulteta i škola na ZGDW-u, a mnoge će sigurno razveseliti što će i ove godine na ZGDW marketu moći kupiti proizvode izravno od dizajnera.
Posjetitelje očekuje i modna revija na kojoj će svoj dizajn predstaviti šest modnih dizajnera, odnosno brendova. A tih šest modnih dizajnera su Helen Kelen, SALICULA, SSYYNN, Vicko Racetin, VIRAGO i VLAAZ. U parku Jadran filma, na glavnoj pozornici, održavat će se predavanja, paneli, glazbeni i filmski programi, ali kako to već biva svake godine kada je u pitanju ZGDW, prostor je to i za cjelodnevno opuštanje uz razne aktivnosti, brojne radionice i širok izbor hrane i pića.
Očekuju nas i zanimljivi dokumentarni filmovi: Design for all, Design Is One – The Vignellis, Food & Design i Vivienne Westwood – God Save the Queen, koncerte će održati IDEM, Ki klop, Pocket Palma, a održat će se i brojne radionice, kao što su: Botanički ekoprint na svilu, DIY Radionica izrade rokovnika, Fotografiranje hrane i proizvoda, HAI – hrvatske autentične igračke, Ines Ištvanović – Oboji se, Klupiranje, Kreativno maketarstvo, Meditativno crtanje, One day of clay, Preusmjeravanje Kreativnosti: Dizajn i Umjetnost, Slime radionica (radionica izrade ljigavca) i The Art of Decision Making. Ulaz na ZGDW je slobodan.
Fotografije: Press