Subota, 8 ožujka, 2025

Kritika animiranog filma: Flow: Latvijska animirana senzacija godine

Mimo činjenice da je, uz ostale nominirane u kategoriji najboljeg crtića godine, 'Flow' bolji od svih nominiranih igranih filmova, riječ je o jednom od najboljih crtića novog milenija

Ne samo zbog sličnosti nacionalnog uspjeha latvijske kinematografije kao i s našim predstavnikom Nebojšom Slijepčevićem i činjenice da tempirano čekamo sličnu repeticiju od animacijskog genijalca Dalibora Barića, latvijski animirani film ‘Flow’ s pravom je osvajao srca publike i kritike diljem svijeta postajući prvim latvijskim filmom nominiranim za Oscara, a onda i nagrađenim.
 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Gints Zilbalodis (@gzilbalodis)

Riječ je o rijetko inteligentno postavljenom animiranom filmu o upozorenju na klimatske promjene. Radnja prati crnog mačka koji se bori za opstanak u svijetu pogođenom katastrofalnom poplavom. Bez dijaloga, film prikazuje putovanje mačka kroz postapokaliptični krajolik, pričem susreće razne životinje poput kapibare, zlatnog retrivera i lemura. Zajedno, formiraju neobičnu zajednicu koja plovi na malom jedrenjaku, suočavajući se s izazovima i opasnostima u potrazi za sigurnošću. 

Film se oslanja na jednostavniji, ali izražajan stil animacije

Redatelj Gints Zilbalodis istražuje teme suradnje, povjerenja i preživljavanja životinja u neprijateljskom okruženju. Pri uprizorenju likova je koristio animacijski open-source softver Blender koji mu je poslužio za stvaranje vizualno impresivnog svijeta ‘Flowa’. Latvijski redatelj Gints Zilbalodis, koji je također zaslužan za scenarij i glazbu u suradnji s Rihardsom Zaļupeom je poznat po jedinstvenom pristupu animaciji, često preuzimajući više uloga u produkciji svojih filmova. 
 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Sideshow (@asideshowfilm)



U ovom slučaju, umjesto dominantne amerikanoidne i hollywoodski diktirane animacije i glasovnih interpretacija slavnih osoba, film se oslanja na jednostavniji, ali izražajan stil animacije. Crtež, točnije, CGI (Computer-generated imagery) naglašava prirodne pokrete i oponašanje stvarnog ponašanja životinja bez imitiranja i kopiranja ljudske psihologije. Pristup naglašene animalizacije doprinosi autentičnosti i emotivnoj snazi priče, omogućujući gledateljima bliže povezivanje s likovima na višoj razini empatije, kakvu in general osjećamo prema ljubimcima. Catvertizing je kao autorska odluka, minus nekorištenje nacionalnog jezika, dodatni moment univerzalnog prepoznavanja filma ispao potpuni pogodak. Naime, survival mod poznat klincima igračima igrica 21. st i mačke kao glavne uloge bilo koje grane marketing industrije dižu reach reklamiranih proizvoda u kojima se pojavljuju za više od 33%.

Crtić koji je bolji i od svih nominiranih igranih filmova 

‘Flow’ je na tom tragu prepoznat diljem svijeta osvajajući brojne nagrade i priznanja na međunarodnoj sceni. Na Festivalu animiranog filma u Annecyju lani osvaja tri nagrade: nagradu žirija, nagradu publike i nagradu Fondation Gan za kinematografiju, potom Zlatni globus za najbolji animirani film, pobijedivši konkurenciju velikih produkcija. Osim toga, ‘Flow’ je bio nominiran, a potom i nagrađem Oscarom u kategoriji najboljeg animiranog filma i najboljeg neenglesko govornog filma, što je prvi takav uspjeh za latvijsku produkciju.
 
 
Mimo činjenice da je, uz ostale nominirane u kategoriji najboljeg crtića godine, bolji od svih nominiranih igranih filmova, riječ je o jednom od najboljih crtića novog milenija. Apeliram na kino i VOD gledatelje da ne budu ignoranti i dopuste si privilegij negledanja ovog prekrasnog malo do remek djela.

Ocjena: 9/10 

Naslovna fotografija: Screenshot YouTube 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime