Nakon jednogodišnje pauze uzrokovane panedmijom, Met Gala se konačno vraća, no ovaj put ne prvog ponedjeljka u svibnju, već drugog ponedjeljka u rujnu, kao veliko finale New York Fashion Weeka.
Met Gala je veliki događaj prikupljanja sredstava u dobrotvorne svrhe, obilježen najvećim svjetskim zvijezdama, ali njegova važnost nadilazi prikupljene dolare i objave na društvenim medijima.
Kako umjetnost i moda obuhvaćaju i definiraju našu kulturu
Događaj je sam po sebi prikaz umjetnosti kao mode i mode kao umjetnosti. Pokazuje kako oba oblika obuhvaćaju i definiraju našu kulturu. Svaka je tema odabrana nakon pomnog razmišljanja – o kojoj priči ovo govori? Koju povijest poučava? Tako je, primjerice, godine 2018. tema bila “Nebeska tijela: moda i katolička mašta” a zvijezde su se natjecale koja će prikazati ‘originalniji’ sveti predmet iz Vatikana. Nekoliko godina ranije kroz temu “Kina: kroz ogledalo” slavio se utjecaj Kine na zapadni i istočni dizajn.
Inače, Met Gala je prvi put održana 1948. godine i – zanimljivo – tadašnja je ulaznica koštala 50 dolara. Mi smo se odlučili prikazati sve teme Met Gale od 1995. godine, odnosno od prve godine kada je kultna ikona mode Anna Wintour postala predsjednica događaja.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
2021: “U Americi: Leksikon mode”
Andrew Bolton, glavni kustos Wendy Yu Instituta za kostime, otkrio je za Vogue kako je ovogodišnji događaj usmjerio na pitanje “Tko postaje Amerikanac?” a koje je izvorno postavljeno na crvenom, bijelom i plavom svilenom pojasu iz 10. godišnjice zbirke Prabala Gurunga.
“Američki dizajneri prednjače u razgovorima o različitosti, uključivosti, održivosti, fluidnosti spolova i tjelesnoj pozitivnosti”, rekao je i dodao: “Okvir revije omogućuje nam da se usredotočimo na mlađe dizajnere koji se promišljeno i duboko bave tim idejama.”
Događaj će uljučiti više od 100 komada američkih dizajnera, u rasponu od Marca Jacobsa do La Réuniona. Gosti, među kojima su Timothée Chalamet, Billie Eilish, Amanda Gorman i Naomi Osaka, će se pridržavati službenog pravila odijevanja: neovisnost Amerike.
2020: “O vremenu: moda i trajanje”
Svečana priredba 2020. odgođena je na neodređeno vrijeme zbog pandemije, ali njezinu temu ipak vrijedi ponovno razmotriti: U čast 150. godišnjice Metropolitan muzeja, “O vremenu” osvrnuo se na modu i njezinu promjenu u posljednje stoljeće i pol. Bolton je inspiraciju pronašao u Orlandu, filmu iz 1992. snimljenom prema istoimenom romanu Virginije Woolf.
“Ono što mi se sviđa u verziji Virginije Woolf jest ideja kontinuiteta”, rekao je Bolton i dodao: “Nema početka, sredine ili kraja. To je jedna velika sredina. Modi se uvijek tako treba pristupati. Moda je sadašnjost.”
2019: “Camp: Bilješke o modi”
Za izložbu 2019. Bolton se oslanjao na temeljni esej Susan Sontag iz 1964. “Bilješke o” campu”. Esej opisuje senzibilitet obilježen performansom, viškom i svojevrsnim namigivanjem lošeg ukusa, primjerima figura poput Oscara Wildea i izvanrednih estetskih pokreta poput secesije. Među izloženim djelima bile su kreacije: Off-White, Schiaparelli, Moschino, Dior, Thom Browne i mnogi drugi.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
2018: “Nebeska tijela: moda i katolička mašta”
Božanska tema 2018. imala je izložene stotine svetih predmeta, uključujući desetke artefakata i predmeta poslanih iz Vatikana (od kojih većina nikada nije vidjela svjetlo izvan Rima). Gosti su tom stilu i došli na svečanost, Katy Perry je bila odjevena kao anđeo (imala je krila i sve ostalo).
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
2017: “Rei Kawakubo/Comme des Garçons: Umjetnost između”
Met Gala je slavila legendarnu japansku dizajnericu Rei Kawakubo i predstavila njezine “predmete”, kako ih ona voli nazivati. Neki su se gosti, poput Rihanne i Caroline Kennedy, držali teme i nosili originalne komade, dok su drugi tu temu tumačili kroz druge dizajnere. Događaj su zajedno vodili Katy Perry i Pharrell Williams.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
2016: “Manus x Machina: Moda u doba tehnologije”
Ekskluzivni događaj se okrenuo budućnosti s naglaskom na tehnologiju. Zvijezde poput Claire Danes je haljina doslovno svijetlila, dok je Emma Watson nosila set kolekcije Calvin Klein Collection, koji je izrađen od recikliranih plastičnih boca. Sama izložba fokusirala se na podvojenost između ručne i strojno izrađene mode, prikazujući više od 100 komada visoke mode i konfekcije.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
2015: “Kina: kroz ogledalo”
Svečanost je proslavila utjecaj Kine na zapadnu modu temom prikladnom za cara. Izložba je bila zajednički napor voditelja muzejskog Odjela za azijsku umjetnost i Instituta za kostime, prikazujući poglede Chanela, Alexandera McQueena i Christiana Diora Haute Couture. Polaznici od Georgea i Amal Clooney do Rihanne (odjeveni u zadivljujuću žutu haljinu kineskog dizajnera Guo Peija) odjenuli su se prikladno za temu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
2014: “Charles James: izvan mode”
Muzej je slavio veliku ličnost u svijetu mode, ali jednu manje poznatu široj javnosti. Tema Charlesa Jamesa bila je živa i dugo očekivana, s prikazom 100 njegovih najvažnijih dizajna. Zabavu su predvodili Sarah Jessica Parker, Bradley Cooper i Oscar de la Renta, a muzej su ispunile balske haljine.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Od dizajnerske retrospektive do proslave nadnaravnog, ovo su sve teme posljednja dva desetljeća:
2013: “Punk: Chaos to Couture”
2012: “Schiaparelli i Prada: nemogući razgovori”
2011: “Alexander McQueen: Divlja ljepota”
2010: “Amerikanka: oblikovanje nacionalnog identiteta”
2009: “Model kao muza: utjelovljenje mode”
2008: “Superheroji: moda i fantazija”
2007: “Poiret: Kralj mode”
2006: “AngloMania: Tradition and Transgression in British Fashion”
2005: “Kuća Chanel”
2004: “Opasne veze: Moda i namještaj u 18. stoljeću”
2003: “Božica: klasični način”
2002: Bez teme
2001: “Jacqueline Kennedy: Godine Bijele kuće”
2000: Bez teme
1999: “Rock Style”
1998: “Kubizam i moda”
1997: “Gianni Versace”
1996: “Christian Dior”
1995: “Haute Couture”