Srijeda, 3 travnja, 2024

Predrag Putnik sa Sveučilišta Sjever na prestižnoj svjetskoj znanstvenoj listi s nobelovcima

Na listi najcitiranijih svjetskih znanstvenika je 11 hrvatskih znanstvenika - Igor Rudan, Ivan Đikić, Ivica Letunić, Zora Modrušan, Vlado Perković, Marin Soljačić, Stanislav Duško Ehrlich, Davor Krajnović, Tomislav Hengl, no samo Danijela Bursać Kovačević i Predrag Putnik žive i rade u Hrvatskoj

Prof. dr. sc. Predrag Putnik s Odjela za prehrambenu tehnologiju Sveučilišta Sjever i izv.prof.dr.sc. Danijela Bursać Kovačević s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta u Zagrebu jedini su zanstvenici sa znanstvenih ustanova u Hrvatskoj koji su se našli na prestižnom popisu najcitiranijih svjetskih znanstvenika koji svake godine objavljuje tvrtka Clarivate.



To je lista koju se smatra najrelevantnijom u svijetu, a Highly Cited Researchers 2021. nabraja znanstvenike koji su ostvarili izniman utjecaj na svom znanstvenom području višestruko citiranim radovima u posljednjih deset godina.

Na prestižnoj listi je 11 hrvatskih znanstvenika – Igor Rudan, Ivan Đikić, Ivica Letunić, Zora Modrušan, Vlado Perković, Marin Soljačić, Stanislav Duško Ehrlich, Davor Krajnović, Tomislav Hengl, no samo Danijela Bursać Kovačević i Predrag Putnik žive i rade u Hrvatskoj, što je veliki uspjeh s obzirom na to da na popisu dosad nikad nije bilo znanstvenika koji su u trenutku uvrštenja radili u nekoj domaćoj instituciji.

Radovi među 1 posto najcitiranijih na svijetu

Kako bi znanstvenik ušao na ovu listu, mora biti među 1 posto najcitiranijih u bazi podataka Clarivatea Web of Science. U ovu bazu povučeni su podaci iz vodećih svjetskih znanstvenih časopisa iz svih područja znanosti.

Nagrade su uvijek poticaj za daljnji rad i učenje. Značaj ovih nagrada primarno se ogleda u jedinstvenoj internacionalnoj prepoznatljivosti mog doprinosa u biotehničkim znanostima od strane svjetske znanstvene zajednice, te sam posebno zahvalan svom istraživačkom timu kojeg uvelike čine znanstvenici iz cijelog svijeta. Neizmjerna je snaga kvalitetnog tima u ovoj profesiji i kroz dobru sinergiju ideja, volje, povjerenja i rada mogu se čak i u našim uvjetima, koji su daleko skromniji od inozemnih, ostvariti vrhunski rezultati. Dokaz tome je i moja dugogodišnja suradnja s kolegicom izv.prof.dr.sc. Danijelom Bursać Kovačević, s kojom sam ostvario iznimno uspješnu suradnju u vrlo kratkom vremenu, te je svaki naš ostvareni uspjeh ujedno i putokaz da idemo dobrim smjerom po trnovitoj znanstvenoj karti“, ističe prof.dr.sc. Predrag Putnik.

Metodologija kojom Clarivate, globalni lider u pružanju pouzdanih informacija i uvida kako bi ubrzao tempo inovacija, određuje “tko je tko” u kategoriji neutjecajnih istraživača, oslanja se na podatke i analizu koju su proveli bibliometrijski stručnjaci i podatkovni znanstvenici na Institutu za znanstvene informacije pri Clarivate (Institute for Scientific Information) . Godišnji popis identificira oko 6600 istraživača iz cijelog svijeta koji su pokazali značajan utjecaj u odabranom području ili područjima objavljivanjem više visoko citiranih radova tijekom posljednjeg desetljeća.

6602 znanstvenika iz više od 70 zemalja

Visoko citirana imena istraživača izvučena su iz publikacija koje su rangirana u prvih 1% prema citatima za određeno znanstveno područje i godinu objave u Indeksu citata Web of Science, a popis identificira istraživačke institucije i zemlje u kojima se nalaze. 

Od 6602 znanstvenika iz više od 70 zemalja i regija, koji su uvršteni na listu, u SAD-u živi čak 2622 znanstvenika, odnosno njih 39,7 posto. Kinezi su ove godine drugi sa 935 znanstvenika na listi, odnosno 14,2 posto. Treća je nacija Velika Britanija koja je zastupljena sa 492 znanstvenika ili 7,5 posto, Australija je četvrta, Njemačku peta, a slijede Nizozemska Kanada, Francuska, Španjolska i Švicarska. Osim toga, na popisu su 24 nobelovca od kojih je pet proglašeno ove godine – David Julius, Ardem Patapoutian, David W. C. MacMillan, David Card i Guido Imbens.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime