Utorak, 15 listopada, 2024

Zašto slavimo blagdan Sveta tri kralja i tko su uopće bila tri mudraca?

Blagdan Sveta tri kralja, također poznat kao Bogojavljenje ili Vodokršće, spada među najstarije katoličke blagdane

Šesti siječnja katolici slave blagdan Sveta tri kralja, označavajući tako završetak božićnih blagdana. Ovaj poseban dan također je neradni, a uobičajeno je suzdržavanje od obavljanja bilo kakvih poslova osim najnužnijih. Prema kršćanskoj predaji, trojica mudraca – Gašpar, Melkior i Baltazar, koji su došli s Istoka, pratili su betlehemsku zvijezdu repaticu do Jeruzalema kako bi se poklonili novorođenom Isusu, kako je opisano u Evanđelju po Mateju. Blagdan Sveta tri kralja, također poznat kao Bogojavljenje ili Vodokršće, spada među najstarije katoličke blagdane. U kršćanskoj tradiciji, ovi kraljevi ili mudraci imaju posebno značenje, predstavljajući simboliku poklonstva Isusu Kristu nakon njegova rođenja u Betlehemu.



Predstavljaju tri tada poznata kontinenta

Uobičajena interpretacija i likovno predstavljanje tri mudraca ili kralja često naglašava njihovu različitu životnu dob, prikazujući ih kao mladića, zrelog muškarca i starca, te ističe različite rase ili boje kože. Na taj način, simboliziraju različita životna razdoblja čovjeka i predstavljaju tri tada poznata kontinenta: Melkior predstavlja Europu, Baltazar Afriku, a Gašpar Aziju. Imena koja nose nose snažnu simboliku: Melkior, najstariji među njima, hebrejsko ime znači ‘kralj svjetla’; “Baltazar” dolazi od asirskog ‘Bel-tus-assar’ što znači ‘Bog štiti njegov život’; dok najmlađi, Gašpar, ime vuče iz perzijskog ‘Kaspar’ i nosi značenje ‘čuvar blaga, rizničar’.

Evanđelje po Mateju opisuje kako su ovi mudraci pratili betlehemsku zvijezdu na svom putu, stigavši u Jeruzalem s namjerom da se poklone Isusu Kristu. Kada su tamo stigli, kralj Herod ih je primio, pokušavajući lukavo saznati gdje se točno Isus rodio kako bi ga mogao eliminirati.

Simbolika darova koje mudraci nose Isusu 

Mirta je darovana malenom Isusu kao čovjeku. Aromatična smola tamjan darovana je Isusu kao Bogu, dok je zlato predstavljalo dar kao Kralju. Ovo simboličko tumačenje njihovih poklona povezano je s Origenom. U Evanđelju se za mudrace koristi grčki izraz ‘magoi’, koji ima različita značenja poput mudraca, učenjaka, zvjezdočitača, magičara, a vjerojatno su potekli iz Perzije. Oni su bili ljudi koji su znali otkrivati tajne ljudske mudrosti i interpretirati znakove u prirodi, te su napustili svoje domove i posjede kako bi došli u Betlehem tražeći istinu o sebi i svemiru.

U kršćanskoj tradiciji, teolozi iz trećeg stoljeća, poput Origena i Tertulijana, doprinijeli su oblikovanju današnjeg shvaćanja ‘tri kralja’. Origenu se pripisuje tumačenje simbolike tri dara: zlato simbolizira kraljevsku čast Isusa, tamjan njegovo božansko dostojanstvo, dok smirna predstavlja aspekt njegove smrti.

Tradicionalni katolički običaji u Hrvatskoj 

U našem podneblju, proslava Bogojavljenja ili Sveta tri kralja obiluje različitim običajima. Jedan od njih povezan je s blagoslovom vode, zbog čega se na jugu Hrvatske često naziva Vodokršće. Dan prije Sveta tri kralja, svećenik u crkvi blagoslivlja vodu. Svaka obitelj bi iz svog doma poslala ženu da preuzme blagoslovljenu vodu u crkvi. Domaćin bi potom tu vodu koristio za polijevanje kuće, gospodarskih zgrada, polja, voćnjaka, vinograda i stoke. Preostali dio vode bi se obično bacao na vatru, budući da se ‘sveta’ voda nije smjela prolijevati. Na taj način, kuća i imanje bi bili pod Božjom zaštitom tijekom sljedeće godine.

Na sjeverozapadu Hrvatske, češći je bio običaj ‘križeca’, što označava blagoslov kuće od strane svećenika. Cijela obitelj okupljala bi se za tu prigodu, a kuća bi bila temeljito očišćena kako bi dočekala svećenika. Nakon što bi svećenik blagoslovio dom i sve članove obitelji, redovito bi bio počašćen jelom, pićem i darovima. Inicijalno su ti darovi uključivali hranu, kolače ili voće, no s vremenom, s promjenama ekonomske situacije, ti su darovi prešli u oblik novčane naknade.

Fotografije: Unsplash

 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime