Petak, 18 listopada, 2024

Impresivan mini orkestar: Kako stari klavir ‘svira’ čak 20 instrumenata

Kreativni ukrajinski glazbenici sjajnu su ideju realizirali u djelo - sada uz pomoć restauriranog starog klavira paralelno sviraju 20 instrumenata te tako stvaraju glazbu istovjetnu malom orkestru!

Uvijek su željeli svirati i imati više instrumenata, no nisu imali mjesta za to. Kao idealno rješenje za “skladištenje” drugih instrumenata pokazao se stari klavir kojeg je trebalo popraviti i doraditi. I to kako!



Rezultat je nevjerojatan

Zajedno s vraćanjem u funkciju samog klavira i njegovih 88 tipki, ovaj kreativni glazbeni projekt dodatno sadržava i druga glazbala slična klaviru – metalofon (glockenspiel) i melodiku. Tu su i razne perkusije, tamburin i bas bubanj koji se također mogu svirati koristeći ovaj modificirani klavir. I baš kad ste pomislili kako je to sjajna ideja te da se udarački instrumenti mogu relativno jednostavno ukomponirati u funkcionalnu cjelinu (npr. “upravljati” njima uz pomoć klavirskih papučica ili pak određenih tipki) dodatno fascinira i u nevjerici ostavlja činjenica kako ovaj “megainstrument” sadrži još i violinu i – violončelo! Po potrebi i druge instrumente.

Kako?

Sve je počelo s idejom o dodavanju violine koja će se moći svirati dodirivanjem određeni tipki klavira, zatim bubnja povezanog s nožnih papučica kao i snom o eventualnoj opciji produkcije zvuka orgulja. Sama ideja za ovo čudo od instrumen(a)ta došla je od strane indie benda Brunettes Shoot Blondes koji su potom za realizaciju su u pomoć pozvali stručnjake – koji su i sami, uz kompetentnost, morali biti dovoljno entuzijastični i maštoviti za upustiti se u ovakav projekt.

Mali orkestar kojim se ‘dirigira i svira’ – tipkama

Konačan proizvod je veličanstveni klavir koji uopće ne zvuči kao klavir!
Tipke su pomno povezane s instrumentima ugrađenim u tijelo glasovira te pritiskanjem tipki ne izlazi uvijek očekivani zvuk već, umjesto toga, zvukovi violine, bubnja ili nekog drugog glazbenog instrumenta. Naime, glasovirska klavijatura podijeljena je u tri dijela koja omogućuju dobivanje različitih vrsta zvukova. Središnji dio ostao je originalno glasovirski – s oktavama koje proizvode klasični zvuk klavira, dok su druga dva dijela rezervirana za druge vrste instrumenata: jedna strana za perkusije i udaraljke, druga za gudačku skupinu.

Prema frontmenu Andrewu Kovaliovu, jednostavno se nije mogao oteti misli da bi bilo sjajno kad bi svoju pjesmu mogao predstaviti i odsvirati uz pomoć posebnog instrumenta – instrumenta koji nikad nije postojao, no mogao bi se konstruirati, dizajnirati i sastaviti. Brzo nakon što je Kovaliov ideju izložio kolegama, bend se bacio u potragu te su uskoro bili u posjedstvu starog istrošenog klavira. Zatim je uslijedio “glazbeni aranžman” i realizacija.

Stari klavir zasjao je i zasvirao u novom svjetlu!

Svoj inovativni sustav instrumenata Brunettes Shoot Blondes prvi put su otkrili u konceptu live videa autorske pjesme “Houston” – one zahvaljujući kojoj je frontmanu uopće došla ideja za ovakvom inovacijom. Za potrebe izvedbe pjesme korišteno je ukupno 20 instrumenata – povezanih u jedan.

Promjene i nadogradnje su dobrodošle

Sam koncept naišao je na veliki pozitivan odjek, posebno na društvenim mrežama. Nastavno na veliko oduševljenje, fanovi često žele donirati neki od instrumenta te se, zahvaljujući znatiželji i kreativnosti, ovaj “megainstrument” može konstantno mijenjati i nadograđivati.

Naknadno su ovi kreativni glazbenici ispunili i još jednu od inicijalnih želja te u suradnji sa specijaliziranim obrtnikom izrezbarili rupe namijenjene posebnim cijevima orgulja.

Za one koji žele znati više Brunettes Shoot Blondes pripremili su i detaljan video u kojemu opisuju proces od ideje do realizacije: 

Fotografije: Facebook @brunettesshootblondes

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime