Utorak, 15 listopada, 2024

Od maski za lice do ulja protiv celulita: Intenzivna njega puna aroma

Kako su bogati mnogim vrijednim sastojcima, agrumi su i pravi melem za kožu i kosu. Tako kozmetički preparati i domaći pripravci na bazi citrusa čiste i osvježavaju lice, kosu čine sjajnom i svilenom, a tijelo zatežu i oslobađaju suvišnih masnih nakupina

Citrus, limun, limeta, mandarina, grejp ili naranča proizvodi su koje pod zajedničkim imenom zovemo agrumi. Intenzivni mirisi i neodoljivi okusi danas su zasigurno jedni od najčešćih sastojaka u kozmetičkim proizvodima.



Nezaobilazni su gelovi za tuširanje, osvježavajući losioni, regenerirajuće kreme na bazi različitih vrsta citrusa, a njihove bogate esencije neiscrpan su izvor i slasnih kulinarskih delicija. Njihov sok istiskujemo u čajeve, ušećerene korice dodajemo kolačićima, a njihova eterična ulja i mirisi relaksiraju, razbuđuju, čine nas zadovoljnijima i koncentriranima.

Sretni smo jer ih možemo koristiti tijekom cijele godine, bilo ljeti kao dašak svježine ili zimi kada nam pomažu da prebrodimo bolesti jer njihovi plodovi i napitci podižu imunitet i liječe. A kako su bogati mnogim vrijednim sastojcima, agrumi su i pravi melem za kožu i kosu. Tako kozmetički preparati i domaći pripravci na bazi citrusa čiste i osvježavaju lice, kosu čine sjajnom i svilenom, a tijelo zatežu i oslobađaju suvišnih masnih nakupina.

Povijesni put citrusa u ljepoti

Plodovi, sokovi i eterična ulja citrusa sadila su se još prije 4.000 godina u Aziji, Kini i Indiji, a potom i u Egiptu. Aleksandr Veliki ih je sa svojim osvajačkih pohoda doveo prvo u Grčku, a odatle su se proširili po cijeloj Europi. No, nisu se samo stabla prenosila, nego s njima i tradicionalna upotreba u medicini i kozmetici. Primjerice, u Egiptu je sok limuna služio za balzamiranje, a u Grčkoj kao sredstvo za konzerviranje namirnica, ali i za čišćenje i dezinfekciju. Uz to, upotrebljavao se za liječenje mnogih zdravstvenih poteškoća, a najčešće kod problema s probavom, prehlada, visokih temperatura i upala zubnog mesa.

Obilje vitamina i minerala

Kada se shvatilo da agrumi imaju vrlo učinkovit djelovanje na kožu, počeli su se sve više koristiti kao sredstvo za postizanje zdravlja i ljepote. Naime, svi agrumi sadrže obilje vitamina C i E, minerala i elemenata u tragovima (željezo, kalij, kalcij, fosfor) te limunske kiseline, pektina, limunovog ulja i bioflavonoida.

Primjerice, limunov sok i ulje učinkovito čiste, jačaju i učvršćuju kožu, te potiču obnavljanje njenih stanica, zbog čega se preporučuju svim vrstama kože, od one masne, sklone aknama i prištićima do starije i zrelije kože, jer ju jačaju i učvršćuju, čine nježnijom te ublažavaju bore i izbjeljuju neravnomjerne nakupine pigmenata. No, citrusi se uspješno primjenjuju i za njegu kose i noktiju (limun, primjerice, uspješno rješava problem masne, oštećene i beživotne kose te lomljivih noktiju).

Uz limun, naranča je najviše korišteno citrusno voće. Sadržaj ploda razlikuje se po boji, ovisno je li narančino meso žuto ili crveno, ali u malim odstupanjima: najbogatija je vodom i bjelančevinama, biljnim vlaknima i ugljikohidratima. Sastav vitamina razlikuje se: crvena naranča sadrži 426 g, žuta 50 g, dok je sadržaj vitamina grupe B, folne kiseline i vitamina C podjednak, dok je od minerala naranča bogata kalijem, kalcijem, fosforom, magnezijom, željezom, cinkom i bakrom. U kori naranče nalaze se ljekovito eterično ulje, tanini, gorke tvari, hesperidin, karotini (beta-karoten 250 mg) i vitamina C 130 mg. Mandarina također ima sličan sastav kao naranča, ali sadrži manje vitamina C.

Podrijetlo je limuna iz tropske Azije. Plod sadrži 91% vode, 3% ugljikohodrata, 1.9% biljnih vlakana, pektin, terpen, kalcijev oksalat, citrate i organske kiseline. Od vitamina, sadrži u malim količinama vitamine grupe B, vitamina C 40 mg, a od minerala, sadrži dosta kalija te fosfor, kalcij, natrij i vrlo malo željeza.

Grejp pogodan i za dijetu

Uz limun i naranču, u kozmetici se najviše koristi grejp. Plod je drveta citrus paradisi, intenzivne žute boje, po veličini veći od naranče, gorko-kiselog okusa, sočnog mesa, karakterističnog mirisa. Razlikuje se bijeli i crveni grejp, koji je slađi. Plod sadrži 91 g vode, 7 g ugljikohidrata, 1.4 g biljnih vlakana. Energetska vrijednost grejpa u 100 g je 117 kJ (28 kcal). Zbog niske energetske vrijednosti pogodan je kod osoba koje su na dijeti. Sadrži male količine vitamina grupe B, 40 mg vitamina C, a od minerala 150 mg kalija, 15 mg kalcija, 10 mg magnezija te fosfor, željezo, cink i bakar.

Domaći ‘uradi sam’ recepti za ljepotu!

Želite li kod kuće ‘eksperimentirati’ sa mirisnim i sočnim pripravcima od različitih vrsta agruma, predlažemo vam nekoliko vrlo učinkovitih i blagotvornih recepata koji će osvježiti vašu kožu i proljepšati je u trenutku.

1/ Maska za svježi ten

Izmiješajte 15 kapi eteričnog ulja naranče, 3 žlice mekog sira, 2 žlice jogurta i 1 žumanjak. Masku nanesite na lice i pustite da djeluje 15 minuta, a potom je odstranite mlakom vodom.

2/ Maska za smanjivanje pora

Izmiješajte 3 žlice jogurta i sok od pola limuna. Vatom nanesite na T-zonu, čelo, nos i bradu, dijelove lica s proširenim porama i na dekolte, pa pustite da djeluje oko 30 minuta. Masku, koja sužava pore, ali i čisti i učvršćuje kožu, isperite mlakom vodom.

3/ Piling za masnu kožu

Izmiješajte 3 žlice jogurta, 2 žlice zobenih pahuljica, naribanu koricu ekološki uzgojene naranče i 1 žlicu maslinova ulja. Dobivenu masu nanesite na lice, masirajući kožu laganim kružnim pokretima. Potom je ostavite da djeluje još pet minuta. Peeling čisti masnu kožu i sužava pore.

4/ Tonik za čišćenje lica

Izmiješajte 100 ml slatkog vrhnja, 1 žlicu soka od limuna i 1 žlicu tekućeg meda. Mješavinu vatom nanesite na lice, vrat i dekolte, ostavite da djeluje 5 minuta, a potom je isperite mlakom vodom.

5/ Relaksirajuća kupka

Pomiješajte 1 šalicu mlijeka u prahu, 1 žličicu sušenog ružmarina, 1 žličicu sušene lavande i 2 žlice sušenih korica naranče. Mješavinu pod mlazom vruće vode stavite u kadu. U aromatičnoj kupki, koja relaksira, ali i vlaži kožu, uživajte dvadesetak minuta.

6/ Kupka za noge

Pomiješajte sok od 2 limuna, 2 žlice slatkog vrhnja i 5 kapi eteričnog ulja lavande. Mješavinu stavite u toplu vodu, pa u njoj 20 minuta namačite umorne noge. Ako nemate dovoljno vremena za namakanje, stopala nakon pranja i brisanja natrljajte limunovim sokom.

7/ Ulje protiv celulita

Pomiješajte po 7 kapi eteričnog ulja naranče, lavande i borovice sa 50 ml ulja jojobe. Nakon kupanja ili tuširanja, mješavinom masirajte dijelove tijela zahvaćene celulitom.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime