S neskrivenim veseljem svi smo jedva dočekali sezonu festivala i društvenih događanja, te povratak u koliko-toliko normalnu svakodnevicu. Za sve ljubitelje nogometa i dobre hrane u Zagrebu, sve do sredine srpnja Foodballerka je pravo mjesto za uživanje i trenutno najpopularnije događanje u gradu.
Na velikom ekranu prenose se utakmice Hrvatske, a neke kućice prenose i ostale utakmice. Raspored je raznolik, pa se održavaju i nastupi raznih DJ-eva, plesnjaci i buvljaci modnih influencerica. Osim dobre hrane i glazbe, možete uživati u stolnom nogometu, dječjem kutku, sunčalištu i plaži s pravim pijeskom!
I mi smo jedva dočekali posjetiti događanje o kojem priča cijeli grad, a ima li ljepšeg povoda nego spojiti korisno i ugodno. Dakle, odlučili smo ‘omastiti brk’ i provjeriti što se sve na Foodballerki nudi i koje štandove s hranom nikako ne smijete – zaobići!
Namaste
Restoran indijskih delicija prvi put se predstavlja na Foodballerki, a imaju veoma zanimljiv meni. U ponudi su: Lassi mango (jogurt s okusom manga), Chicken kebab (pržena piletina u marinadi od limuna i džumbira), Chicken biryani (kombinacija aromatične basmani riže s piletinom) te palačnike koju smo mi jele i ne znam joj ime..
Indijska palačinka s piletinom i povrćem bila je veoma ukusna i lagana, bez ljutih začina.
Institut za burgere by Mate Janković
Odabrati najbolji burger bilo je teško, no odlučili smo se za ‘Scudeto basil burger’, za koji nam je Mate Janković rekao da je “klasični burger s dodatkom osnova talijanske kuhinje. U sebi sadrži aioli umak od bosiljka, domaće rajčice i češnjaka u obliku majoneze.”
Za one koji se ne usude eksperimentirati s okusima i vole klasični burger, Institut za burgere u ponudi ima El Classico cheeseburger (junetina, burger umak, salatu, rajčicu i krastavce), a za ljubitelje ljutih okusa tu je Il fenomeno bacon jalapeno burger (junetina, rajčica, luk, salata, spicy honey mustard, prežani luk, slanina i jalapeno papričice).
“Imena burgera inspirana su nogometom i nogometnim prvenstvom za koje su i osmišljeni. Sve namirnice kupujemo lokalno i hrvatski su uzgoj, a to nam je veoma važno za meso koja je 100% junetina hrvatskog uzgoja, kao i pecivo. Svi burgeri su jednako traženi, a idealni su za jelo tijekom gledanja utakmica”, otkrio nam je Mate Janković.
El Toro
Rijetko tko će zaobići fenomenalni El Toro i njihov pomfrit od batata i taqitose od piletine. Ovo jelo idealno je za sve one koji žele nešto prigrist dok gledaju utakmicu ili piju piće s prijateljima, ali nisu previše gladni. Uz oba jela dolaze po dva umaka, ketchup je klasičan izbor, a creme faraiche osvježi slasne taquitose.
A most unusual garden
Kokteli su nezaobilazan dio ponude na Foodballerki, a mi smo odabali najpopularnije – mojito i gin-tonik!
“Kokteli s kojima smo došli na Foodballerku su oni koji su i najpoznatiji, Hugo i Mojito. Ti su okusi nešto na što su ljudi već naviknuli, ali mi smo im dodali mali twist. Prvi put smo došli s Margaritom, a Holly Base je jedino piće na bazi viskija i ima dodatak bosiljka za razliku od ostalih”, otkrili su nam ‘provjereni izbori’ iz A most unusual gardena.
Imaju veoma široku ponudu začina, koje sami dehidriraju, a mogu se pronaći razne vrste ruža, jagode, kokos, ananas, kao i chilli u komadićima i juniper. Ono što nam se posebno svidjelo su slike na kućici koje su nacrtali jedan od vlasnika, Mario Piteša i njegovi prijatelji s Akademije likovnih umjetnosti. Specifične su po tome što se sve, po nekim detaljima, povezane s Hendrick’s ginom ili prepoznatljivim simbolom jelena s Jägermeistera.
Mojito by A most unusual garden
Za izradu mojita potrebno je: 5 cl ruma, 3 cl soka od limete + 3/8 limete, 2 žličice šećera, par listića mente i 1 dcl mineralne.
Sve sastojke, osim mineralne vode, stavite u čašu i zgnječite kako bi se povezali okusi. Zatim dodajte led i mineralnu vodu te ukrasite mentom i kriškama limete.
Asian Garden by Marko Palfi
“Ovo je prvi put da smo predstavili azijsku hranu na festivalu, obično su to bili burgeri, ali sad smo se odlučili za promjenu, a azijska hrana nam se učinila idealnom. Baza je klasična azijska kuhinja s malim twistom by Marko. Umaci daju posebnost ovim jelima, a sve ih izrađujemo sami”, otkrili su nam ispred kućice.
Najpopularnije jelo iz ove kućice, po sudu svih koji su ga do sada probali, jest Kobayashi ili azijski šiš kobas. I mi smo ga probali i uvjerili se da je stvarno – fantastičan. Iako u sebi ima jalapeno papričice, svi koji nisu skloni žestokim okusima mogu ih slobodno izvaditi, (ok, priznajemo, ‘krivi smo’)!
Donosimo recept za popularni Kobayash!
Za pripremu je potrebno: 150 g mješanog mesa (50% juneći vrat / 50% svinjska potrbušina), 2% soli, 0.5% papra, 1% kineskog fivcspice, brioche pecivo, 50 g zelje/mrkva, 25 g japanske majoneze (majoneza s dashi prahom i rižinim octom), 25 g hoisin umaka (umak od soje i šećera), 10 g prženi luk i 10 g ukiseljenih jalapano papričica.
Od mesa napravite šiš čevap i pećite ga dok iznutra ne postane lagano roze boje, zatim složite sve sastojke u lagano tostirano pecivo i voila – vrijeme je za pikantni užitak!
Le kolač & Robert Hromalić
I kao šećer na kraju, ovaj put doslovni, sladoled! Le kolač uz 3 vrste ÉCLAIR-a u ponudi ima i razne okuse sladoleda i sorbeta. Mi smo uživali u 67% čokoladi te griottama i bijeloj čokoladi i u mogućnosti da sami ‘slažemo’ krajnje okuse. Naime, svaki kupac može sam ‘iskemijati’ svoj sladoled a na raspolaganju su mu razni preljevi i dodatci.