Petak, 18 listopada, 2024

Parangall: Neil Yung & Crazy Horse, Barn – Više nego solidan album iz štaglja

Lišen produkcijske cifranosti, snimljen očito 'na dah' kao organski album, 'Barn' možda nije u rangu 'Psychedelic Pill' ili 'Colorada', no za njima ne zaostaje mnogo.  Najkraće rečeno, još jedan više nego solidan album Neila Younga koji mora zadovoljiti sve stare fanove



NEIL YOUNG & CRAZY HORSE

Barn

Reprise

****

Stari “Shaky” se još ne da. Dapače. Osim što uredno cijedi sjajne snimke iz arhive (sa zgodicima iz sedamdesetih) i dalje uredno piše i snima nove skladbe. Ne libeći se tijekom posljednja dva desetljeća ni radikalnih eksperimentiranja s tehnologijama (“A Letter Home” koji je snimljen u starom Voice-O-Graphu, kabini koja je omogućavala da se izravno snimi pjesma na vinil) ili poigravanja sa zvukom (kao na “Le Noise” albumu kojeg je sam s gitarom snimio u produkciji Daniela Lanoisa).

Tu je i niska projekata na kojima grmi i praši s Crazy Horseom ili pak nježno trubadurski uskače u country-folk “Harvesta”. Dakako, uz povremene angažirane albume s nedvosmislenim kritičkim porukama o zloporabi GMO-a i gramzivosti velikih korporacija (“Monsanto Years”), ekologiji (“Earth”), neuralgičnim američkim (ali i globalnim temama) poput terorizma i ksenofobije (“Peace Trails”), Bushovoj politici usred rata u Iraku (protestni album “Living With War”), američkim predsjedničkim izborima 2016. (“Vistor”)…

Parangall: The Gentleman, Hide & Seek – Naklon za fascinantan album

Album snimljen u preuređenom štaglju

Friški album “Barn” je – kako mu sam naslov govori – snimljen u preuređenom štaglju pretvorenom u studio na Youngovom imanju u kojem je zajedno s Crazy Horseom (u kojemu se Ralphu Molini i Billyju Talbotu priključio i Nils Lofgren) nastao album lišen velikih tema i akcijašenja. Zamišljen je i odrađen kao pomirba obje strane Youngove autorske i izvođačke persone.

U brojevima poput “Song Of The Seasons” uz usnu harmoniku, akustičnu gitaru i harmoniku nudi nježnu temu koja kao da je kao da je nastala na sessionu za “Harvest Moon”, a u temama poput “Heading West” – obdarenoj odličnim riffom – prži uz Crazy Horse poput napaljenog mladca iz garaže.

Ako je htio podsjetiti što su njegovi korijeni i nadahnuća Young je po tko zna koji put lijepo pokazao i u sjajnoj “Change Ain’t Never Gonna” – lijenom blues-rocku na tragu Dylana, country-rock skladbi “Shape Of You” (također na stazi Dylana i The Banda), u zaključnoj laganici s lomnim falsetom “Don’t Forget Love” (koja kao i prethodni broj ima zgodan začin bar-room klavira ) ili još jednoj pržilici “Human Race” s upečatljivom Youngovom gitarom koja kao da se ukazala s “Welda” i garažnim štihom.

Lišen produkcijske cifranosti, snimljen očito “na dah” kao organski album, “Barn” možda nije u rangu “Psychedelic Pill” ili “Colorada”, no za njima ne zaostaje mnogo.  Najkraće rečeno, još jedan više nego solidan album Neila Younga koji mora zadovoljiti sve stare fanove.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime