Nedjelja, 13 listopada, 2024

Donosimo sve o životu J. Roberta Oppenheimera

On je bio znanstvenik čiji je rad i vodstvo doprinio stvaranju atomske bombe tijekom Drugog svjetskog rata. Njegov doprinos u tim naporima promijenio je tijek povijesti i imao dugoročne posljedice na svjetskoj političkoj i vojnoj sceni

Film Christophera Nolana, ”Oppenheimer”, temelji se na istinitoj priči i stvarnoj osobi – J. Robertu Oppenheimeru, američkom fizičaru koji je bio ključni igrač u razvoju atomske bombe. U filmu, koji je uz Barbie Grete Gerwig najiščekivaniji film godine, Cillian Murphy tumači lik J. Roberta Oppenheimera. On je bio znanstvenik čiji je rad i vodstvo doprinio stvaranju atomske bombe tijekom Drugog svjetskog rata. Njegov doprinos u tim naporima promijenio je tijek povijesti i imao dugoročne posljedice na svjetskoj političkoj i vojnoj sceni.



U filmu, Emily Blunt igra njegovu suprugu Katharine “Kitty”, dok Florence Pugh glumi njegovu ljubavnicu Jean Tatlock. Matt Damon preuzima ulogu grubog časnika američke vojske Leslieja Grovesa, koji je bio ključni član tima koji je vodio projekt Manhattan, tajni projekt za razvoj atomske bombe. Ovaj film obećava pružiti gledateljima lekciju iz povijesti o liku koji je igrao ključnu ulogu u razvoju nuklearnog oružja i čiji je život bio ispunjen velikim izazovima i kontroverzama.

Prije nego što pogledate film, ova pozadina o stvarnom J. Robertu Oppenheimeru vam može pomoći bolje razumjeti njegovu ulogu u povijesti i kontekst u kojem je djelovao. Njegov život i rad ostavili su značajan trag na svijetu i ovaj film nam može približiti njegovu priču na velikom platnu.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by J. Robert Oppenheimer (@j._robert_oppenheimer1904)

 

Tko je bio pravi J. Robert Oppenheimer? 

Julius Robert Oppenheimer bio je američki fizičar poznat po svojoj ključnoj ulozi u razvoju atomske bombe. Rođen je u bogatoj njemačko-židovskoj obitelji u New Yorku i kao mladić pohađao je prestižno sveučilište Harvard.

Oppenheimer je pokazao izuzetan intelekt i briljirao je u akademskim krugovima. Diplomirao je na Harvardu godinu dana ranije od očekivanog roka. Međutim, unatoč svojoj uspješnosti, borio se s mentalnim zdravljem i iskazivao je suicidalne misli tijekom studija na sveučilištu. Nakon završetka sveučilišta, Oppenheimer je započeo karijeru kao profesor na Kalifornijskom sveučilištu. To je bilo ključno razdoblje u njegovom životu, koje ga je na kraju dovelo do značajne uloge u Projektu Manhattan, tajnom projektu za razvoj atomske bombe tijekom Drugog svjetskog rata.

Projekt Manhattan predstavljao je monumentalno znanstveno i tehničko postignuće. Oppenheimer je bio jedan od glavnih znanstvenika u timu koji je vodio projekt. Njegova stručnost i vodstvo igrali su ključnu ulogu u razvoju nuklearnog oružja. Unatoč svom doprinosu znanosti, Oppenheimer se također suočavao s kontroverzama i političkim pritiscima nakon završetka rata. Iako je bio poznat kao “otac atomske bombe”, Oppenheimer je također bio kontroverzna figura zbog svojih stajališta i političkih uvjerenja.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by J. Robert Oppenheimer (@j._robert_oppenheimer1904)

Njegov život bio je obilježen intenzivnom strašću prema znanosti, ali i teretom politike i odgovornosti koju je nosio kao ključni sudionik u stvaranju moćnog oružja. Julius Robert Oppenheimer ostaje zapamćen kao jedan od najznačajnijih fizičara u povijesti, čiji su rad i naslijeđe ostavili trajni trag na svijetu.

Obiteljski život i smrt

Dok je radio na Sveučilištu Berkeley, J. Robert Oppenheimer upoznao je ženu po imenu Jean Tatlock, kći profesora književnosti s Berkeleyja i studentice Medicinskog fakulteta Sveučilišta Stanford. Jean Tatlock bila je također članica komunističke partije.

Oppenheimer i Jean Tatlock započeli su vezu dok su oboje radili na sveučilištu. Međutim, njihova veza prekinuta je 1939. godine. Nakon prekida, Oppenheimer se oženio biologinjom po imenu Kitty, s kojom je imao dvoje djece.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by J. Robert Oppenheimer (@j._robert_oppenheimer1904)

Unatoč braku s Kitty, Oppenheimer je i dalje osjećao privlačnost prema Jean Tatlock i njih dvoje su nastavili imati aferu dok je on bio u braku.Ta afera je predstavljala složenu situaciju za Oppenheimera i bila je izvor emocionalnih previranja za njega. Iako je bio u braku s Kitty i imao obitelj, nije mogao izbrisati svoje osjećaje prema Jean Tatlock.

J. Robert Oppenheimer umro je  1967. godine u Princetonu, New Jersey, SAD. Preminuo je u dobi od 62 godine. Njegova smrt je bila posljedica raka grla, koji se razvio tijekom njegovih kasnijih godina života. Oppenheimer je ostao upamćen kao briljantni fizičar koji je igrao ključnu ulogu u razvoju atomske bombe, ali i kao osoba s burnim osobnim životom i kontroverzama. Njegova priča je podsjetnik na to da znanstvenici, poput svih ljudi, imaju svoje snage i slabosti, te da su skloni ljudskim emocijama i izazovima. S nestrpljenjem iščekujemo premijeru! 

Naslovna fotografija: YouTube screenshot

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime