Jeste li se ikad zapitali od kud potječu brojni tradicionalni uskrsni običaji kojih se pridržavamo svakog Uskrsa?
Uskrsne tradicije učimo od malena pa se niti ne zapitamo do kuda one potječu. Ne možemo zamisliti Uskrs bez da bojimo jaja ili jedemo kuhanu šunku. Oni najmlađi najviše uživaju u traženju skrivenih pisanica u vrtu i tucanju jaja za uskršnjim doručkom. Postoje razni tradicionalni običaji koje prakticiramo za Uskrs, a potječu iz nekih davnih vremena.
1/ Bojenje jaja
Omiljena dječja aktivnost pred Uskrs i jedan od najpoznatijih običaja koji je vezan za Uskrs je sigurno bojenje jaja. Međutim, ovaj običaj potječe još iz doba poganskih naroda kojima su jaja predstavljala početak novog života. Nešto drukčije značenje imaju jaja u krščanskom svijetu gdje ona predstavljaju Isusov izlazak iz groba kada je uskrsnuo.
2/ Tucanje jaja
Tradicionalno nakon uskršnjeg doručka slijedi tucanje s uskršnjim jajima. Igra koja je stara godinama, a u kojoj je pobjednik onaj kome jaje ostane cijelo. U narodu se vjeruje da ljuska jajeta predstavlja Isusov grob, a tucanje jaje o jaje simbolizira pobjedu života nad smrti odnosno Isusovo uskrsnuće.
3/ Traženje skrivenih pisanica
Još jedna tradicionalna aktivnost u kojoj najviše uživaju najmlađi članovi obitelji je traženje skrivenih pisanica po vrtu. Ovu tradiciju započeo je teolog i vjerski reformator Martin Luther u 15. stoljeću. Traženje pisanica simbolizira veselje i radost koju su osjetile Marta i Marija nakon što su otkrile prazan Isusov grob.
4/ Uskrsni zec
Riječ je o još jednoj poganskoj tradiciji koja je nastala zahvaljujući njihovoj božici Eostri koja je božica plodnosti i proljeća. Njezin životinjski simbol bio je upravo zec koji je postao simbolom Uskrsa. Jedno vrijeme je i on bio simbol plodnosti jer se ta vrsta brzo razmnožavala.
Fotografije: Unsplash