Na današnji dan, 3. siječnja 2014., preminuo je Phil Everly, koji je s bratom Donom činio jedan od najpoznatijih dvojaca u povijesti popularne glazbe. Temeljna formula uspjeha Everly Brothersa bili su dvoglasi spareni s ritmom ranog rock and rolla (posebice Boa Diddleya kao derivati rhythm and bluesa). To je bilo očito i na velikom hitu iz 1957., “Bye Bye Love”, te niski uspješnica na etiketi Cadence poput “Wake Up Little Susie”, “All I Have To Do Is Dream”, “Bird Dog”, “(‘Til) I Kissed You”…
Na samom početku novog desetljeća, Everlyjevi napuštaju Cadence, potpisuju lukrativan ugovor za Warner Bros te objavljuju prvi hit singl na novoj etiketi – “Cathy’s Clown”. Bio je to tipičan spoj ritmičkih i aranžerskih obrazaca koje je proslavio Buddy Holly te kasniji akteri Merseybeata uz znane dvoglase (koje su desetljećima kasnije posvojili i Proclaimers).
Poslije brojnih problema stigao je album
Prvijenac za Warners bio je pak “It’s Everly Time”, za kojim je te iste 1960. slijedio jednako dobar “A Date With Everly Brothers”. Albumi su bili svojevrsni povratak Everlyjevih na vrh u godini koja je donijela hrpu izazova: povratak Elvisa nakon dvogodišnje pauze i “vojnog roka” (albumom simbolična naslova “Elvis Is Back”), obiteljskih i narkotičkih problema te promjenu diskografske kuće.
“It’s Everly Time” – snimljen u svega dva tjedna u ožujku 1960. a objavljen mjesec dana kasnije – došao je na rang liste s obje strane Atlantika te, što je još važnije, dao nove hitove poput spomenute “Cathy’s Clown” i “Always It’s You” te više no solidne everlyjevske standarde poput balade “So Sad” (sa odličnim gitarskim naglascima) ili “rockera” “Just In Case” sa zvečećim gitarama koje su se kasnije čule kod Byrdsa te “beatom” a la Bo Diddley.
Kad su ponovo dosegli vrh rang lista, Everlyjevi ulaze u studio i brzo snimaju “nastavak”, album “A Date With The Everly Brothers” s novim hitovima poput rockerske “Lucille”, laganice “Love Hurts”, “Made To Love”, “Stick With Me Baby”… Uvodna “Made To Love” s gitarama a la Shadows i razigranim klavirom bila je tipičan vjesnik novog doba, “Baby, What You Want Me To Do” rasni blues-boogie iz bilježnice Jimmyja Reeda sjajno sparen s vokalnim dvoglasima i country gitarom a “Always It’s You” sirupasta balada na tragu “Blue Moon”.
Veliki utjecaj u svijet glazbe
Oba albuma donijela su skladbe zavidne kakvoće i (ponovo) usuglašene s duhom vremena, pa braća žanju uspjehe s obje strane Atlantika, što se nastavlja mahom sve do polovine šezdesetih, kad im u Sjedinjenim Državama pomalo kopni popularnost, ipak ugrožena britanskim “invazijskim valom”. Koncem šezdesetih Everly Brothers se ponovo okreću countryju veoma dobrim albumom “Roots” iz 1968., a godinu kasnije objavljuju i posljednji američki hit singl “Bowling Green”.
Vokalnim harmonijama utjecali su na Beatlese, Beach Boyse, Holliese, folk, country i country-rock izvođače, Simona i Garfunkela te brojne kantautore, a njihov se utjecaj protegnuo duboko u sedamdesete i kasnija desetljeća.