Nedjelja, 13 listopada, 2024

Svi gitaristi grupe Whitesnake: kroz bend je (zasad) prošlo čak 12!

Uz Davida Coverdalea koji je kamen temeljac benda, ostali članovi stalno se izmjenjuju: odlaze, istjerani su, dolaze novi, neki se vraćaju... Unatoč tome, Whitesnake je jedan od najznačajnijih rock bendova

Coverdaleov poseban vokal i veliki entuzijazam upisao ga je u sam vrh hard rocka. Još i prije grupe Whitesnake, ispisavao je i definirao povijest rock glazbe: pjevačku karijeru započeo je u grupi Deep Purple.



Nakon odlaska iz Deep Purplea, Coverdale je objavio dva samostalna albuma te, 1978. godine, osnovao Whitesnake. Od blueserskih korijena preko glam-rock ekstravagance osamdesetih pa sve do danas uz nešto moderniju rock produkciju Whitesnake ostaje vjeran svome zvuku, ali ne i članovima benda.

Čak je 42 godina iza ove hard rock grupe u kojoj je, u međuvremenu, zasviralo čak 12 gitarista:

Micky Moody
Jedan od originalnih članova benda, Micky Moody, u Whitesnakeu je svirao gitaru od 1978. do 1983. Budući da je više volio classic rock i bluesy stvari kakve su svirali u početku, Moodyju se nije sviđao žešći smjer u kojemu je bend kasnije krenuo. Prije početka snimanja kultnog albuma “Slide it In” Moody je napustio bend.

 

Bernie Marsden
Uz Mickyja Moodyja, Bernie Marsden također je bio u prvoj postavi benda. Zajedno s Coverdaleom i Moodyjem napisao je neke od najpoznatijih Whitesnakeovih pjesama, uključujući “Fool for Your Loving”. Bend je napustio godinu dana prije Moodyja, a zamijenio ga je Mel Galley. Marsden je ranije bio član grupe UFO, a nakon Whitesnakea surađivao je s mnogim glazbenicima te se okušao i u solo karijeri.

Mel Galley
Mel Galley je 1982. pozvan kako bi zamijenio Marsdena, no ni on se u bendu nije zadržao dugo. Nažalost, ozlijedio je lijevu ruku te su ga česti operativni zahvati sprječavali u nastupima uživo. Kasnije se ipak, uz pomoć uređaja nazvanog “Claw”, vratio sviranju gitare, no nije se vratio u Whitesnake.

 

John Sykes
John Sykes, poznat i kao član grupe Thin Lizzy, Whitesnakeu se pridružio 1983. (kao zamjena za Moodyja). Kratko vrijeme gitarističke dionice dijelio je s Galleyjem, a nakon Galleyjeve ozljede ruke postaje jedini gitarist benda. Prvi studijski trag ostavio je na američkoj verziji “Slide it In” albuma, a za slavni istoimeni “Whitesnake” album velikim dijelom je sudjelovao i kao autor. Ipak, priča završava nakon što je Coverdale uoči objavljivanja albuma otpustio cijeli bend. Spletom okolnosti, Sykes nikada nije dobio šansu da s bendom uživo odsvira neku od pjesma u kojima je autorski sudjelovao.

Nova izdanja: AC/DC, Billie Eilish, Whitesnake, Josipa Lisac, Hladno pivo…

Vivian Campbell
Nakon nesuglasica s Ronniejem Jamesom Diom (koji ga je na kraju izbacio iz svog benda), Vivian Campbell pridružio se grupi Whitesnake, ali suradnja nije trajala duže od godinu dana. Tek u nedavnim intervjuima Vivian kao razlog odlaska navodi činjenicu kako mu se nije sviđala Coverdaleova distanciranost od ostatka benda. Odluka da napusti Whitesnake, donošena je dogovorno. Jedina studijska snimka na kojoj je sudjelovao je singl verzija pjesme “Give Me All Your Love” snimljena 1988. godine.

Adrian Vandenberg
U bend je došao u isto vrijeme kad i Vivian Campbell – odmah nakon što je snimljen album “Whitesnake”. Coverdale je navodno još u ranim osamdesetima želio da Vandenberg svira u Whitesnakeu, no on je tada bio zauzet s vlastitim bendom. Nakon što ta priča nije uspjela, 10-ak godina kasnije, Vandenberg prihvaća Coverdaleov poziv. Već za vrijeme prve turneje, pjevač i gitarist kreativno su kliknuli te koautorski Vandenberg potpisuje većinu pjesama na “Slip of the Tongue” albumu. No, kao što je loša sreća pratila i dotadašnje gitariste Whitesnakea, i Vandenberg je zbog ozlijede bio spriječen u izvođenju pjesama uživo. Srećom, oporavio se, a osim na “Slip of the Tongue” sudjelovao je na akustičnom live albumu “Starkers in Tokyo” te 1997. godine na studijskom uratku “Restless Heart”.

 

Steve Vai
Nakon što se Adrian Vandenberg ozlijedio u bend je pozvan nitko drugi nego legendarni Steve Vai koji je uskočio i za album snimio sve gitarističke dionice. S vremenom su se Vai i Vandenberg “zapisali” kao najcjenjeniji i najslavniji Whitesnakeov gitaristički duo.

Warren DeMartini
Poznat kao gitarist benda Ratt, DeMartini je bio kratkoročno “zaposlen” za Whitesnakeovu turneju iz 1994. godine. Studijski niti autorski nije sudjelovao niti na jednom albumu.

Metal gitaristi odabrali: Tommy Iommi ima najbolji riff svih vremena

Steve Farris
Uz Vandenberga koji je bio čvrsti oslonac benda, kao dodatni gitarist za turneju iz 1997. godine unajmljen je Steve Farris kojemu je primarni bend tada bio Mr. Mister. Baš kao i sa DeMartinijem, ne postoji niti jedan službeni studijski uradak na kojemu je Farris ostavio trag u diskografskoj povijesti benda.

Top 15 glazbenih dokumentaraca koje trebate pogledati na Netflixu

Doug Aldrich
Whitesnake je dobro poznat kao bend s dva gitarista u postavi, a kao najdugotrajniji gitaristički par ističu se Doug Aldrich i Reb Beach. Doug Aldrich svirao je od 2002. do 2014. godine te s Coverdaleom supotpisuje sve pjesme s albuma “Good to Be Bad” i “Forevermore.” Osim s Whitesnakeom, Aldrich je svirao s Ronniejem Jamesom Diom, a poznat je i po radu s raznim drugim bendovima među kojima svakako treba spomenuti Dead Daisies, Lion i Burning Rain.

 

Reb Beach
Trenutno drži titulu najduže aktivnog gitarista u stalno rotirajućoj postavi grupe. Štoviše, uz Coverdalea, on je član s najdužim stažom u bendu. Coverdaleovoj ekipi pridružio se u isto vrijeme kad i Aldrich, 2002. godine. Od tada je svirao na svim studijskim i live izdanjima. Također, jedan je od originalnih članova grupe Winger, a surađivao je i s brojnim glazbenicima uključujući bendove Twisted Sister, Bee Gees i Dokken.

 

Joel Hoekstra
Jedan od najnovijih članova, Joel Hoekstra, bendu se pridružio 2015. godine, brzo nakon što je došao i klavijaturist Michele Luppi. Prije Whitesnakea, Hoekstra se pažnju privukao svirajući u Trans Siberian Orchestru i Night Rangeru. Sudjelovao je na snimanju kolekcije Coverdaleovih obrada hitova iz ere kada je bio pjevač grupe Deep Purple – okupljenih pod imenom “The Purple Album”. Svoj doprinos Hoekstra je ostvario i na najnovijem “Flesh & Blood” albumu koji će uskoro biri objavljen. Uz Whitesnake, član je pratećeg live benda pjevačice Cher.

Fotografija: Unsplash

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime