1/ ALEJUANDRO BUENDIJA feat AI – Sučeljavanje (Zoka Pravd Vs Just Plen)
Bio jednom jedan Homer. Silan pjesnik. Skupljao je znanje svijeta i nosao ga komentirajući društvo i ljude. Nosio je pod miškom stotine ispisanih stranica komentara na račun i adresa stare Atene. Onkraj Rima, rekao je sve svima kakva je klima i kad štima i kad se beštima.
Par stoljeća kasnije, nedaleko zgarišta antičke Atene, bila su dva cirkusanta i politikanta u državici na brdovitom Balkanu svaki na svojoj strani margina. Jedan lijevo drugi desno, a isti modeli navijanja za Hajduka gubio ne gubio. Zoki i Plenki kao nekad Slobo i Frenki. Malo pričaju, malo se vole. Sve, naravno, u ime naroda i u ime boljeg života onih koji ih nisu izabrali. Oko njih se skupljala svita koja se htjela smatrat elita, međutim od mita do mita kao od Zagreba do Splita. I natrag.
A bio jednom i jedan Saša Antić. Brbljao je u svom bendu, radio brojne featuringe, smišljao svoja alter ega, ulazio u projekte. Verglao je verbalno odasvud povlačio, dobro je zračio, u svakoj bi riječi izvukao značenje koje je vazda nešto i značio. Nije mu preslušilo ni kad mu je presušilo. I kroz zajebanciju je sipao velike istine i komentare društva oko sebe.
Tako je kroz AI provukao glasove Premijera i Predsjednika ne bi li im dao uloge u svom retoričkom stand up showu u rimi i na fino ih isprdao kao što se oni tijekom cijelog mandata sprdaju sa svima nama. Rezultat je verbalno genijalno zabavna pjesmica. Velike istine za male ljude. Tko je pažljivo presluša bit će mu jasno zašto izbori u RH nisu rješenje. Revolucija i čistka svih do temelja jest. Ali kad AI uzme kontrolu ne samo nad glazbom i to će biti stara vijest. Dotad uživajte sučeljavanje dvojice klaune koje se nikad nije desilo. I bolje da nije, ovako je zabavnije. Saša, hvala za funtime.
10/10
2/ DALIBOR BARIĆ/MIDNIGHT DOWNLOAD: ANCESTORS
Animator i vizualac Dalibor Barić osim vizualnog one man enterprisea noći ubija soundtrackovima i soundscapeovima koji će svrhu naći u njegovim budućim filmovima ili tek kao soundtrack insomniac ljudima za sanjarenja drugačijeg tipa. Njegov zvučni futurizam je nešto što bi radio David Lynch da mu je balkanski dio planeta geometrijska čestica.
9/10
3/ MRAVE BROJIM: Petak
Još uvijek najzanimljiviji riječki „pomak rock“ bend Mrave Brojim ne prestaje propitivati granice dadaizma u glazbi i stavljanje lirskih logičkih nonsensa u savršen melodiozni red. Ako im dodate smisleno video prezentiranje i oduzmete gluhoću domaće scene za sve što pomiče kalupe imate pjesmu naslova koja sadržajem daleko nadbacuje Vlatku Pokos.
8/10
4/ KARLO KRIŽNIK: Meksiko
Međimurski David Byrne u pauzi rada matičnog benda Revirgin nastavlja jednako uzbudljivim i zvučno dinamičnim stilom „ispaljivati se iz kraljevstva nebeskog“ dokazivati kako se radi o kantautoru koji samo zemljopisno pripada marginama tuzemne scene.
8/10
5/ MARY MAY: Strong On My Mind
Mary May se pošteno raspjevala na prvom singlu s nadolazećeg novog albuma. Bend rasvirava guštajući preko mjera razumnog udaljavajući se slobodnijim formama miljama od nastupnih remek djela kakvom je bila “Softest Tune”.
Njena nova snaga izvire iz iznimno rasviranog, energičnog i slobodarski ustrojenog kruga friendova s kojima će podijeliti novi vibe i potrebu za raspjevavanjem neke nove snage i nekih novih misli. Ljepota njena glasa spojena s ljepotom njene pjesme i pažnjom prema stihu čini je rijetko prelijepom razlikom i engleskom priklonjenim izvođačima koji hotimice izbjegavaju pripadati ovoj bari.
Unatoč već n puta eksploatiranoj ideji modern dance plesačice u pokretu gradom, te zahvalnoj ulozi Eme Crnić kao glavne videospot role pjesma je tražila malčice angažiraniji video spot u kojem se rakurs kadra i kut snimanja neće prvi puta promijeniti u trećoj minuti i onda nastaviti pokret iz nužde a ne autorske potrebe kvalitetnije upratiti sjajnu stvar. Ako se po prvom singlu album prepoznaje, od Mary May je opet za očekivati snažan i mislen album godine.
9/10
6/ THEM MOOSE RUSH: Old Bones
Vjerojatno najbolji domaći alter rock bend, bjelovarski trio TMR uz iznimno dovitljiv video spot starog im suradnika Dinka Šimca serviraju svoj melodiozni screamo onako kako su detaljno izučili Mars Voltu i Blood Brotherse. Uz riječke Jonathane ovo je jedino domaće bendovsko na engleskom koje itekako ima smisla.
8/10
7/ KRANKŠVESTER feat Shamso 69: Alkohol i blud
Spojit u jednadžbu povratka auslandera na svoje slavonsko selo, zajebanciju, techno beatove s repanjam dvojice najzabavnijih prostaka domaće scene. Ako im pridodate brata po narodnjaštvu Shamsu iz Brkova zabava se nastavlja za sve koji nisu prestali od „Gabera“. Sve je to za zemljake.
8/10
8/ IVAN GROBENSKI: Liberty
Koprivnički alter scene allarounder istražuje razne forme izražavanja onkraj etabliranja klasičnim mainstream putevima. Sluhist sklon istraživanjima i pomicanjima forme na novom albumu se načelno prihvatio trapa koji to nije i uspio zabaviti se. Inercijom publike i zakona malih brojaka na domaćoj će sceni oko 2050. uspjeti dokazati kako je ovo što radi bilo ispred svog vremena.
8/10
9/ ŠPURIJUS feat MLADEN BADOVINAC: Direktan prijenos
Splitsko Hladno Pivo oboružano potporom najboljeg pjevača u TBF-u nabacuju drugu stranu osvrta na ljude i ljudoždere u okolini RH AD 2024. Onkraj sugrađanina Saše Antića Špurijusi peru i režu gitarističko melodični Cro Punk točno tamo gdje je HP prestalo a primjerice NOFX ili Propaghandi ovih terena nisu nikad imali priliku zasvirati na glavnim stageovima festivala ili klubova sve manje zainteresiranih za sredovječni punk.
7.5/10
10/ OGENJ: Republikaj
Koprivničko podravski folk rockeri Ogenj nastavljaju catchy refrenima i taktikama irskih folk punk prvaka i ljubitelja furioznog melosa predstavljati svoj tradicionalistički glazbeni svjetonazor. Prvi singl s nadolazećeg albuma nastavlja na serijal objavljenih plesnih šarmiranja u hop cup maniri na gotovo identičan način kojih su minus 15-ak godina Gustafi kao predvodnici ča vala branili boje Istre materine. Na sličan način kajkavštinu zagovaraju Ogenj.
Predvođeni vokalus movesnom Tomom Mihcem Kovačićem treći album će širiti kajkavski optimizam „republikanskim“ svjetonazorom, himničnim singalong refrenima, koji ako niste zadrti kontragard njihovom, sasvim lagano pjevušite i ulazi u uho nakon prvog slušanja. Tim više kad post festum saznate kako se radi o još jednoj od pjesama neodabranih za finaliste ovogodišnje Dore, tim više dobivaju ne samo na PR vrijednosti.
Ovo je plesno, himnično, opušteno i melodijski vrlo ljepljivo.
Video spot mimo rezanja špeka, fisheye efekata i namjere biti protošaljivim bio bi efektniji da je konciznije zadržao samo jednu od izabranih linija, recimo efektni efekti viđeni na reperskim Kendrick Lamar „Humble“, Ajs Nigrutin i Smoke Mardeljano „Piletina ispod saća“ hitovima.
7.5/10