Petak, 27 lipnja, 2025

Mixer jednog imidža: ‘Samo sam glupa cura’ – Alexandria Ocasio-Cortez i lekcija Trumpu iz drčnosti

Alexandria Ocasio-Cortez, koju se  često naziva samo AOC, zapravo je drugačija političarka po tome što često svojim potezima testira granice onoga što politika može biti

Alexandria Ocasio-Cortez (AOC) je relativno mlada političarka, kongresnica i članica Demokratske stranke koja već godinama ide korak ispred mnogih. Sjećam se kako smo prije pet godina na nastavi analizirali njezin debi na Twitchu gde je igrala ‘Among Us’ s nekim od najpopularnijih streamera. Broj gledatelja i pratitelja u jednom je trenutku dosegnuo 439.000 istovremenih gledatelja, što je te 2020. godine bio treći najveći rekord za individualni kanal u povijesti Twitcha. Ocasio-Cortez je time pokazala kako pažnju novih generacija osvajaju oni koji komuniciraju i sudjeluju kao ravnopravni sudionici u mediju koji ta publika koristi, u ovom slučaju, kroz streaming igre na Twitchu. A cilj joj je bio pozvati ih na glasanje, približiti im politiku.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Team AOC (@teamaoc)



Alexandria Ocasio-Cortez, koju se  često naziva samo AOC, kako u medijima, tako i među
pratiteljima na društvenim mrežama, zapravo je drugačija političarka po tome što često svojim potezima testira granice onoga što politika može biti. Nedavno je tako na X-u oštro osudila Trumpov samovoljni zračni udar na ciljeve u Iranu, nazvavši ga razlogom za opoziv. Trump je potom žestoko reagirao na svojoj platformi Truth Social. Nazvao ju je ‘glupom AOC’ i ‘jednom od najglupljih osoba u Kongresu’, koja bi trebala polagati kognitivni test poput njega. Optužio ju je i da zanemaruje svoj okrug i ‘prljave ulice pogođene kriminalom’ iz kojih dolazi.

Odgovor mu je stigao odmah – ‘Gospodine predsjedniče, nemojte se ljutiti na mene – ja sam samo glupa cura…‘. Dodala je i kako bi trebao biti ljut na one koji su ga nagovorili da prekrši Ustav bombardiranjem Irana i uvuče zemlju u rat. A ubrzo je ‘tvitnula’ još jednom i to s reakcijom na njegovu tvrdnju da je iz Queensa: ‘Inače, ja sam iz Bronxa. A mi iz Bronxa jedemo dečke iz Queensa za doručak. S poštovanjem.’

Alexandria Ocasio-Cortez ide protiv struje

Znači, ukratko: AOC je ustvrdila da je Trumpov napad protuustavan, a on joj, u svom stilu,
uzvraća porukom: ‘Make my day!’. Moć je u njegovim rukama, ali i ona je učinila maksimum. Otvorila je raspravu (barem po društvenim mrežama) o tome smije li predsjednik samostalno odlučivati o ratu, ili mu je potrebna suglasnost Kongresa i pritom
privukla golemu pažnju javnosti. I to nije sve. Odbijanjem prijedloga za Trumpov opoziv od
strane dijela demokrata, otvorilo se pitanje unutarstranačkih strategija. Dok jedni zagovaraju umjerenost, kompromis i izbjegavanje sukoba, AOC bira jasno i glasno neslaganje kao alat za kontrolu, razotkrivanje i mobilizaciju vlastite baze. Time je postigla i treći učinak: dodatno je produbila pukotinu između stranačkog establišmenta i progresivnog krila.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Team AOC (@teamaoc)

Ocasio-Cortez ide protiv struje. Suprotstavlja se i kolegama iz stranke i bivšem predsjedniku, preuzima politički i medijski rizik te prkosi polariziranom duhu vremena. Sve to je čini vidljivom u masi i potencijalno privlačnom mladim glasačima na budućim izborima. A sve je počelo 2018., kada je kao nepoznata kandidatkinja s ljevice porazila moćnog stranačkog veterana u predizborima za Kongres.

U Kongres je ušla 2019. kao najmlađa žena u povijesti SAD-a izabrana u Zastupnički dom. Na inauguraciju je odjenula bijelo odijelo, simbol pokreta za pravo glasa žena i često odabranu boju za obilježavanje političkih prekretnica žena. A kad smo već kod mode kao kanala političke komunikacije, još uvijek se sjećam dolaska AOC na Met Galu 2021. Pojavila
se u bijeloj haljini s natpisom ‘Tax the Rich’, pretvarajući crveni tepih u političku poruku.
Sjajan primjer kako se moda može iskoristiti kao alat gerilskog marketinga, spajajući glamur s jasnim antielitističkim stavom.

Glas generacije koji ne pristaje šutjeti

AOC je dakle poznata po oštrom jeziku i jasnim stavovima, što izaziva i podršku i kritike. Od nastanka ‘Squada‘ 2018., postala je simbol nove generacije političarki koje odbijaju kompromise kad je riječ o pravdi i jednakosti. ‘Squad’ okuplja mlade progresivne kongresnice koje politiku vode direktno, emotivno i kroz društvene mreže, često u sukobu s
establišmentom. AOC prednjači u toj skupini, posebno kroz borbu za Green New Deal, javno zdravstvo i ekonomsku pravdu, bila je među ključnim akterima u usvajanju Bipartisan Safer Communities Acta, prvog značajnog zakona o kontroli oružja u SAD-u u više od tri desetljeća.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Team AOC (@teamaoc)

U svemu tome, AOC ne djeluje kao političarka bez cilja. Ima jasnu viziju pravednije, održivije i inkluzivnije Amerike. Povezuje konkretne zakonske prijedloge s idejama, a ideologiju s emocijom. Nudi politiku i osjećaj smisla u jednom. Je li to dovoljno za dugoročnu promjenu ili će ostati tek spektakl u eri društvenih mreža? Ovisi o okolnostima koje Trump i njemu slični kreiraju. No zasad, AOC ostaje politička figura čije geste s govornice, Twitch streama, X-a ili crvenog tepiha potiču pitanja o tome tko ima moć, i zašto.

Za početak – tko ima pravo odlučivati o ratu. Sve to Alexandriu Ocasio-Cortez čini simbolom generacije koja ne pristaje šutjeti. Nadam se da će tako i ostati.

Naslovna fotografija: Screenshot YouTube 

 

 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime