View this post on Instagram
Vizualni spektakl koji ostaje zarobljen u ograničenjima hiperrealistične animacije
View this post on Instagram
‘Mufasa: Kralj lavova’ koristi fotorealističnu CGI animaciju koja omogućuje impresivne vizualne efekte, ali kao i prednik bitno ograničava izražajnost likova. On također koristi fotorealističku animaciju, ali primarnijom tehnologijom u odnosu na ‘Mufasu’ te naglaskom na priču o podrijetlu lika Mufase čime je relativno lako nosio određenu svježinu u odnosu na prethodne remakeove, ali i dalje robujući zamci ‘hiperrealističke animacije’ koja to u stvari uopće nije.
Pokušaj recikliranja uspjeha prednika
‘Mufasa: Kralj lavova’ stoga ne nudi novu perspektivu na poznatu priču već se vrlo produkcijski fokusirano oslanja na oprobani i komercijalno dokazani uspjeh prednika po kojem je Kralj lavova iz 2019. na 300 uloženih milijuna vratio utrženih 4x puta više na globalnom marketu. Istražujući podrijetlo lika Mufase i njegov odnos s bratom Takom, dvojka ‘Mufasa’ priprema teren da po cash and carry računici nastave istim putem tretirajući predložak do iscrpljivanja franšize. Iako film impresionira generaciju Z pseudorealističnim vizualnim efektima i glazbom Lin-Manuela Mirande, na razini priče film se dokida u samom startu, ne nudeći apsolutno ništa ‘ljudsko’ i životinjski dražesno.
Ljubiteljima prednika zasigurno neće smetati taj standardizirani stupanj konfekcije. Onima koji bi mogla, zasigurno nisu ciljana publika.
Ocjena: 7/10
Naslovna fotografija: Screenshot YouTube