Kojih se okusi iz svog djetinjstva najradije sjećate? Pri spomenu na njih sasvim sigurno vam se bude i mnoge lijepe uspomene, kao i želja da ih sačuvate za nove naraštaje, zar ne?
Premda se o ukusima ne treba raspravljati, uvjereni smo ipak kako se ništa ne može usporediti s kremastom teksturom i neodoljivim okusom bakinih domaćih kolača. Nekima su zasigurno štrukli sa sirom simbol bezbrižnih dječjih dana – onih koji su obilježeni i najljepšim uspomenama.
Uvjerenje u to da ništa ne može zamijeniti umijeće tih starih ruku koje brižno mijese i razvlače mekano tijesto, u sve dodajući svoj tajni (a opet tako dobro poznati) sastojak – ljubav, poljuljala je jedna od najpoznatijih hrvatskih slastičarki Mirjana Špoljar koja je polaznicima #KenwoodKuha radionice otkrila svoj recept za zagorske štrukle sa sirom.
Recept za zagorske štrukle by Mirjana Špoljar
Za tijesto će vam trebati 50 dkg glatkog i 20 dkg oštrog brašna, jedan decilitar ulja, jedan dekagram soli, jedno jaje i malo mlake vode.
Priprema:
- Za početak sve sastojke umijesite u glatko tijesto, pazeći na to da ne bude niti pretvrdo, niti premekano.
- Kada ste izradili tijesto, prebacite ga na pobrašnjenu podlogu i umijesite ga u glatku kuglu.
- Tijesto zatim premažite uljem i ostavite ga da „odmori“ 35 minuta na sobnoj temperaturi.
Nadjev
Za to vrijeme napravite nadjev od sira za koji će vam biti potreban 1 kg svježeg kravljeg sira, 4 jaja, 1.5 dkg soli i 7 dkg oštrog brašna.
- Sir izmiješajte sa solju, a zatim lagano dodajte jaja.
- Kada se smjesa spoji, lagano dodajte brašno.
Kada je tijesto dovoljno mirovalo, prebacite ga na pobrašnjeni stolnjak i počnite ga nježno razvlačiti od sredine prema rubovima stola, da bude što tanje. Kada ste postigli željenu debljinu, odrežite krajeve tijesta pomoću noža, a zatim po tankom tijestu stavite nadjev od sira.
- Pomoću slastičarske palete razmažite nadjev širine 10 cm po cijeloj dužini tijesta pa preklopite ostatkom tijesta koje ste razvukli izvan ruba stola i zarolajte.
- Pomoću tanjura izrežite štrukle na željenu veličinu pa ih kuhajte u kipućoj vodi u koju ste dodali malo octa, ulja i soli. Štrukle kuhajte na laganoj vatri sve dok ne isplivaju na površinu i, nakon toga, još jednu do dvije minute.
- Kada štrukle budu dovoljno kuhane, stavite ih u vatrostalnu posudu i zalijte ih vrhnjem.
- Sve pecite u pećnici koju ste prethodno zagrijali na 180°C oko 35 minuta, odnosno, dok vaši domaći štrukli ne dobiju zlatnu boju.
Mirjanini tajni savjeti
Kada budu gotovi, možete ih servirati s maslacem i krušnim mrvicama. Ako vam ta opcija zvuči primamljivo, Mirjana predlaže da na maslacu prepržite krušne mrvice sve dok ne postanu lagano smeđe pa zatim ugasite vatru i stavite svoje štrukle na pripremljenu smjesu. Ako volite kremastu teksturu jela, na vrh svake štrukle možete staviti i malo kiselog vrhnja.
Za kraj se ušuškajte u omiljenu dekicu i uživajte u remek djelu svojih ruku, prisjećajući se najljepših uspomena iz djetinjstva.
View this post on Instagram