Postoji jedan sastojak u skincare svijetu koji nitko ne bi trebao preskakati. Radi s o niacinamidu, ili vitaminu B3, koji je česti sastojak u kremama ili serumima, u čijem sastavu je prisutan u različitim postotcima. Uvođenje retinola ili vitamina C u svoju rutinu može biti opasno, to jest možete riskirati razne reakcije, ovisno o tome izlažete li se suncu ili kakav tip kože imate – niacinamid je potpuno siguran jer to sastojak koji odgovara svim tipova kože i nije osjetljiv na sunce. Mogu ga koristiti osobe koje imaju probleme s kožom, radi njegovih smirujućih svojstava ali može biti dio svakodnevne rutine osoba s masnom ili pak suhom kožom.
Sastojak koji donosi brojne benefite
Niacinamid je topiva forma vitamina B3, koji pomaže u formiranju barijere kože te ima brojne druge benefite za našu kožu. Ojačava barijeru kože poticanjem proizvodnje lipida ceramida, koji zadržava vlagu i štiti kožu od štetnih utjecaja okoliša. Osim toga, regulira proizvodnju sebuma, čineći ga idealnim za osobe s masnom kožom ili sklonom aknama. Njegova protuupalna svojstva pomažu u smanjenju crvenila, iritacija i upalnih akni. Smanjuje hiperpigmentaciju i mrljice od sunca, ali i ožiljke i crvenila koja su posljedica akni, izjednačavajući prirodan ten kože. Ovaj svestrani sastojak djeluje i protiv znakova starenja smanjujući pojavu finih linija i bora te poboljšava teksturu kože jer smanjuje pore. Niacinamid također ima antioksidativna svojstva koja štite kožu od oksidativnog stresa.
Koliko često trebamo koristiti niacinamid?
Niacinamid je dovoljno uvesti jednom dnevno u svoju skincare rutinu. Nebitno radi li se o jutarnjoj i večernjoj, jedino što igra ulogu je da ga nanesete na čisto lice i prije nanošenja hidratantne kreme. Ako tek uvodite ovaj sastojak u rutinu, preporučljivo je da krenete s korištenjem nižeg postotka, pa postepeno uvedete proizvode s 10% ili 20%.
U nastavku smo izdvojili 5 krema koje sadrže niacinamid:
Naslovna fotografija: Pexels