Utorak, 15 listopada, 2024

Piling vlasišta – ključni ritual u njezi kose koji vas oslobađa od peruti

Upravo je piling ugodni ritual koji nam pomaže u rješavanju blage peruti, ali i učinkovito uklanja razne nakupljene nečistoće, poput ostataka styling proizvoda, ulja, sebuma... U konačnici ništa manje važna nije ni činjenica da nam on pomaže da kosa izgleda punija i gušća!

Briga o njezi kose mnogima često podrazumijeva samo uobičajeno pranje i njegu regeneratorom ili (barem jednom mjesečno) maskom za kosu. No, da to nije dovoljno  postanemo svjesni tek kada se javi neki od problema poput peruti, iritacija vlasišta ili pojačanog ispadanja kose.



U želji da nadograde rutinu njege kose, ali i brinu o zdravlju vlasišta, zadnjih godina u kozmetičkoj industriji sve se više ističe važnost – pilinga vlasišta!

Rješava nas peruti i nakupljene nečistoće

Upravo je piling ugodni ritual koji nam pomaže u rješavanju blage peruti, ali i učinkovito uklanja razne nakupljene nečistoće, poput ostataka styling proizvoda, ulja, sebuma… U konačnici ništa manje važna nije ni činjenica da nam on pomaže da kosa izgleda punija i gušća!
No, piling vlasišta nije nešto što mnogi od nas redovito rade. Odnosno, ne razmišljamo o tome dok ne dođe do problema. Bitno je zapamtiti kako su naša koža i vlasište dio istog ekosustava, a kako bismo i jedno i drugo regenerirali, dubinski očistili i hidratizirali potreban im je – piling.

Redoviti piling vlasišta dugoročno utječe na zdravlje i kože i kose te može značajno poboljšati strukturu vlasi i izgled kose

Što je zapravo piling vlasišta?

Piling na tjemenu djeluje na isti način kao i na drugim dijelovima tijela. U osnovi, pomaže ubrzati prirodni proces uklanjanja suhih, mrtvih stanica kože s površine kože. Na taj način pomaže novim vlasima da rastru brže i da izgledaju zdravije.
Piling vlasišta u salonu obavlja se uz pomoć posebnih proizvoda koji u sebi sadrže sastojke poput salicilne kiseline, glikolne kiseline ili pak mliječne kiseline. One djeluju na ‘razgradnju’ veza između stanica kože omogućujući lakše uklanjanje svin nečistoća. Isto tako, postoji mogućnost i pilinga uz pomoć posebne četke koja također vrlo učinkovito uklanja odumrle stanice kože s površine vlasišta.

Zašto biste trebali redovito raditi piling vlasišta?

Nekome se može činiti kao jedan od niza trendova u njezi kose, no piling vlasišta prije svega ima brojne zdravstvene benefite. 

PERUT: Baš kao i koža na licu, i vaše vlasište sadrži lojne žlijezde koje proizvode ulje (sebum). U pravoj količini, sebum pomaže da kosa ostane meka i sjajna. Ali pretjerana proizvodnja sebuma ili nakupljanje ulja na vlasištu može dodatno potaknuti bakterije koje su uzročnici peruti. Masno vlasište također može dovesti do pojave seboroičnog dermatitisa, kroničnog stanja kože obilježenog crvenim, masnim mrljama, svrbežom ili peckanjem i pahuljicama peruti. Povremeni piling pomaže u reguliranju ovih problema.
Vrlo uspješno u tretiranju ovih tegoba pokazalo se termalno blato za piling vlasišta jednom ili dva puta tjedno. U tom slučaju može uspješno prevenirati pojavu peruti. Vrlo je važno da se kod problema s peruti savjetujete sa stručnjakom, i dermatologom ali i frizerom koji može točno procijeniti stanje vašeg vlasišta te vam propisati ‘terapiju’ za njegu kose i u salonu i kod kuće. 

PRORJEĐIVANJE KOSE: S vremenom nakupljanje peruti i sebuma može začepiti folikule dlake što može dovesti do gubitka i stanjivanja kose. Kad je kosa zdrava onda u pravilu iz jednog folikula mogu izrasti dvije ili više dlačica. No kada se taj folikul zatvori neminovno se stanjuje i kosa. Zato je bitno da pilingom oslobodimo folikul kako bi kosa rasla bujnija i zdravija.

NAKUPLJANJE PROIZVODA I IZGUBLJENI SJAJ KOSE: Proizvodi za stiliziranje frizura također se nakupljaju kao na vlasima tako i na koži tjemena. Posebno je to izraženo kod osoba koje često koriste šampon za suho pranje kose. Često nije dovoljno ni pranje kose jer ako to ne napravite na pravilan način, moguće je da i nakon pranja ostanu razne nečistoće ‘zaljepljene’ na tjemenu.

Mogu ga raditi i osobe s osjetljivim vlasištem

Do nedavno se preporučivalo pojedinim osobama da izbjegavaju piling vlasišta. Naime, on navodno može osobama koje imaju osjetljivo vlasište biti preintenzivan. To se u prvom redu odnosi na osobe s psorijazom ili ekcemima što rezultira suhom kožom, sklonom iritacijama i svrbežu, a u težim slučajevima čak i ranama ili infekcijama. Kod takvih problema uvijek se treba posavjetovati s dermatologom, ali i s frizerom jer često kombinirane ‘terapije’ daju najbolje rezultate. 
No, zahvaljujući razvoju tehnologije i inovativnih kozmetičkih proizvoda i tom se problemu našlo rješenje – odnosno kreirane su formule koju čak i vrlo osjetljiva vlasišta dovode u ravnotežu te umiruju nadraženu kožu. 

Važnost balansa vlasišta

Još prije nekoliko godina nismo bili svjesni koliko je važno održavati balans vlasišta te koliko je važno čišćenje kože.

No, s obzirom na sve veća zagađenja okoliša i zraka te čestu upotrebu raznih proizvoda za styling koji se talože na koži važno je – barem jednom mjesečno – napraviti kvalitetan piling vlasišta. Danas postoje i šamponi s kemijskim pilingom (sadrži zrnca) ali i šamponi s enzimskim pilingom (bez zrnaca) koji se mogu – uz savjet frizera – koristiti i u kućnoj njezi. No, u svakom slučaju ništa ne poduzimajte na svoju ruku nego se prije posavjetujte sa svojim frizerom.

________________________________________________________________________

Nikolina Špiljak, zagrebačka je frizerka koja već više od 20 godina svakodnevno osviještava svoje klijente koliko je važno brinuti o kosi na prirodan način. A to ne uključuje samo njegu i tretmane u njezinom salonu ‘Nicole Nicole’, nego i zdrave navike poput kretanja, uravnotežene prehrane, relaksacije… te mnogih drugih prirodnih rituala zbog kojih je smatraju jednom od pionirki organske njege kose u Hrvatskoj.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime