“Održivost u modi nije samo organski, prirodni ili reciklirani tekstil”, objašnjava industrijska dizajnerica Charlotte McCurdy koja je zajedno s modnim dizajnerom Phillipom Limom napravila haljinu od bioplastičnih šljokica. Te dodala: “Ako želimo doseći nultu emisiju zagađenja, moramo razmišljati o tome kako zamijeniti 60% tekstila koji je trenutno izrađen od fosilnih goriva.”
Bioplastični listovi algi našiveni su na biorazgradivi osnovni sloj izrađen od biljnih vlakana. Tako su kreirali haljinu bez derivata sirove nafte poput sintetičkih vlakana, boja i plastičnih šljokica, koje su na udaru kritika zbog onečišćenja koje uzrokuju.
Skoro 60% tekstila izrađeno je od fosilnih goriva
Suradnja je dio projekta One X One, inkubatora koji organizira Zaklada Slow Factory koji spaja modne dizajnere s inovatorima u održivom razvoju. McCurdy, dizajnerica koji živi i radi u New Yorku, poznata je i po dizajnu bioplastične jakne koja je u potpunosti napravljena od morskih makroalgi.
Budući da bioplastika dolazi u obliku limova, a ne konca, dvojac se zaustavio na šljokicama kao najboljoj primjeni, istodobno zamjenjujući uobičajeni plastični proizvod.
“Ako ste dizajner, a ostatak vaše ponude proizvoda uključuje duboko promišljeno dobavljanje obnovljivih pamuka i održivih materijala, u trenutku kada krenete izrađivati nešto sa šljokicama posežete za poliesterom”, objasnila je McCurdy. ‘Povijest šljokica također je zanimljiva jer potječu iz prakse prišivanja novčića na tijelo. To je način držanja svog bogatstva blizu sebe, što mislim da se simbolično povezuje s trenutkom u kojem smo trenutno, gdje se svi borimo s osjećajem sigurnosti.”
Promišljanje o ekosustavu morskog života
Bioplastični listovi nastaju izlaganjem algi toplini, potičući je da se poveže prije nego što se ulije u kalup po mjeri kako bi se stvrdnula. Kako bi odgovaralo karakterističnom sjaju i krutosti tradicionalnih šljokica, McCurdy je lijevala materijal u dublji kalup izrađen od stakla koji svoj reflektirajući završetak prenosi na konačni proizvod. Izrezani u nježno zakrivljenom obliku poput kljova, šljokice stvaraju efekt zapljuskivanja duž haljine A kroja koji podsjeća na vitice morskih algi. Taj dojam samo pojačava njihova prozirna, eterična zelena boja koju je McCurdy izvela iz mineralnih pigmenata.
Tim studija 3.1 Phillip Lim pričvrstio je šljokice na mrežu koju je proizvela španjolska tvrtka za istraživanje materijala Pyrates. Sastoji se od celuloznog vlakna poznatog kao SeaCell, koje se dobiva iz morskih algi i bambusa, dok je nježna perla koja tu i tamo izbija iz mora šljokica izrađena od sedefa.
“Nadahnule su nas zelene nijanse te proces fotosinteze, kako se svjetlost odražava i lomi”, rekao je Phillip Lim. “Zamišljali smo čitav ekosustav morskog života, od ribarskih mreža kao tkanina kroz koju će šljokice ići, do bisera i kristala nadahnutih kamenicama – dekonstruirajući i rekonstruirajući ovaj ekosustav.”