Petak, 22 ožujka, 2024

Slučaj Hermés vs. Mason Rothschild: Što jest ili nije kršenja zaštitnog znaka?

Rothschildovi Metabirkin NFT-ovi postali su viralni hit u prosincu, s prvim artiklom koji se prodao za 42.000 dolara

Luksuzna modna kuća Hermés izašla je iz svoje obično stisnute i nedostupne ljuske kako bi tužila kreatora Masona Rothschilda zbog navodnog “kršenja zaštitnog znaka” prikazanog u njegovom ne-zamjenjivom tokenu (NFT) “Metabirkins”.



U tužbi koja sadrži 47 stranica, a podnesena je njujorškom južnom okružnom sudu, koju je prijavio The Fashion Law, Rothschild je optužen da je usvojio “shemu brzog bogaćenja” tako što je “prisvajao marku Metabirkins za korištenje u kreiranju, marketingu, prodaji i olakšavanju razmjene digitalne imovine”. 

 

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Objavu dijeli MetaBirkins (@metabirkins)

Rothschildovi Metabirkin NFT-ovi postali su viralni hit u prosincu, s prvim artiklom koji se prodao za 42.000 dolara. Virtualno umjetničko djelo sastoji se od digitalnih rekreacija Hermésove legendarne Birkin torbe, koja se u stvarnom svijetu obično prodaje za više od 10.000 dolara.

Krši li MetaBirkins uistinu zaštitni znak?

Na prvi pogled, MetaBirkins se čini izravnim kršenjem zaštitnog znaka, ali nismo tako sigurni. Ako robne marke žele zaštititi oznake u virtualnom svijetu, idealno bi bilo da te oznake pokrivaju digitalne ili elektroničke objekte. Na liniji je više nego samo MetaBirkins NFT. Nedavno izvješće Morgan Stanleya procijenilo je da bi metaverse igre i NFT do 2030. mogli povećati prodaju u sektoru za 10% i povećati profit za 25%. Stoga će luksuzni brendovi htjeti biti sigurni da mogu zaštititi svoje oznake.

U tužbi se tvorac NFT-a optužuje da je “digitalni špekulant koji se želi brzo obogatiti prisvajanjem robne marke METABIRKINS za korištenje u kreiranju, marketingu, prodaji i olakšavanju razmjene digitalne imovine poznate kao nezamjenjivi tokeni (NFT)” te dodaje da “brend METABIRKINS jednostavno otkida Hermèsov poznati zaštitni znak BIRKIN dodavanjem generičkog prefiksa ‘meta’ poznatom trgovačkom znaku BIRKIN“.

U tužbi, Hermés je dodatno optužio Rothschildove aktivacije oko digitalnih torbi za nanošenje štete Birkin znaku, navodeći da “titula ‘umjetnika’ ne daje licencu za korištenje ekvivalenta poznatom žigu Birkin“. Dodatno je komentirao da je njegov način poslovanja dovodi potrošače u zabludu. 

 

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Objavu dijeli MetaBirkins (@metabirkins)

Hermés ima dugačak popis zaštitnih znakova, a NFT-ovi zasigurno pokazuju torbe poput Birkin. Dizajner je kreirao 100 digitalnih torbica od umjetnog krzna kao “počast najpoznatijoj Hermesovoj torbici“. Neka od digitalnih sredstava ponovno su prodana za više od 40.000 dolara, a prema NFT marketplaceu Rarible, kolekcija je prodana za više od 1,2 milijuna dolara.

Hoće li Rothschild odustati pred tužbom? Ne, on namjerava ostati pri svom. I prilično je ratoboran. Verzije NFT-a su kasnije uklonjene s digitalne platforme, OpenSea. Međutim, Rothschild je zadržao svoju poziciju poslovanja i nastavio ih plasirati sporne NTF-ove putem svoje web stranice, napominjući u izjavi za Business of Fashion da su njegova “umjetnička djela” samo prikazi prave stvari.

 

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Objavu dijeli MetaBirkins (@metabirkins)

Jesu li Hermésovi zaštitni znakovi vrijedni za digitalno?

Hermés tvrdi da krši i Hermés i Birkin zaštitni znakovi. Sredinom prosinca, Hermés je Rothschildu poslao pismo o prekidu i odustajanju i uvjerio OpenSea da ukloni NFT liste (pa se Rothschild samo preselio na druga tržišta). Uz pismo je bio priložen dugačak popis zaštitnih znakova, s izrazom “Hermés” koji pokriva svaki predmet pod suncem. Pa, gotovo sve pod suncem što je fizičko. Ali digitalna strana, ne toliko.

Za zaštitni znak Hermés otkazana je jedna klasa koja se odnosi na elektroničke “slike, zvuk i podatke o nošenju odjeće, cipela, torbica, satova” i još mnogo toga. Otkazivanje se odnosi na nedostatak dokaza o nastavku korištenja. Zaštitni znak Birkin je puno uži, a odnosi se na torbice. Opet se čini da su to fizičke torbice. Međutim, to uključuje dizajn torbice, što bi moglo biti problem za Rothschilda.

Čak i ako zaštitni znak pokriva digitalnu robu, umjetnik daje zasebnu tvrdnju. Rothschild traži pravo na prvi amandman. U svom odgovoru na tužbu, Rothschild kaže: “Prvi amandman mi daje pravo da izrađujem i prodajem umjetnine koje prikazuju Birkin torbe, baš kao što je Andyju Warholu dao pravo da proizvodi i prodaje umjetnine koje prikazuju limenke Campbell”. A Rothschild kaže da se neće zastrašiti.

 

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Objavu dijeli MetaBirkins (@metabirkins)

Vjeruju li kupci da kupuju umjetnine Hermésa?

Treće pitanje koje se postavlja je misle li kupci da kupuju Hermes torbu ili ne. Prvi MetaBirkins prodan je početkom prosinca, a web stranica je sadržavala odricanje od odgovornosti da MetaBirkins nije povezan s Hermesom.

Logično, da je Hermés prodao relativno mali broj NFT-ova, zaradio bi znatno više novca. Početna prodaja MetaBirkinsa iznosila je 32.200 dolara. U rujnu je Dolce & Gabbana prodao devet NFT-ova za 5,65 milijuna dolara. Međutim, s druge strane, tržišta na kojima se prodaju NFT-ovi ne sadrže odricanje od odgovornosti. Prije nego što je OpenSea popis zatvoren, spominjalo se da je MetaBirkins počast Hermés. Također neki ljudi mogu biti svjesni postojanja Birkin torbi, ali ne i da je to Hermésov brend. 

Vidjet ćemo kako se se slučaj odvijati na na sudu, ali brendovima bi ovo trebalo biti upozorenje da zaštite znakove, ali i putem digitalnog područja. Nije slučajno da je Walmart nedavno prijavio zaštitne znakove za sve što se odnosi na NFT, kriptovalute i 3D kupnju u metaverzumu.

Naslovna fotografija @metabirkins

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime