Ponedjeljak, 16 rujna, 2024

Dijeta bez ugljikohidrata: Kako započeti s ovom vrstom ishrane?

Zdravstvene koristi mogu uključivati gubitak težine i smanjenje rizika od određenih bolesti

Keto dijeta, poznata je i kao dijeta bez ugljikohidrata, a uključuje konzumaciju vrlo male količine ugljikohidrata i njihovu zamjenu masnoćom kako bi tijelo sagorijevalo masnoću za energiju. Zdravstvene koristi mogu uključivati gubitak težine i smanjenje rizika od određenih bolesti. Ketogena dijeta (ili skraćeno keto dijeta) je dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata i visokim udjelom masnoća koja nudi mnoge zdravstvene prednosti.



Koja su osnovna pravila za dijetu bez ugljikohidrata?

Ketogena dijeta je dijeta s vrlo niskim udjelom ugljikohidrata i visokim udjelom masti koja ima mnogo sličnosti s Atkinsovom dijetom i dijetom s niskim udjelom ugljikohidrata.  Podrazumijeva drastično smanjenje unosa ugljikohidrata i njihovu zamjenu masnoćama. Ovo smanjenje ugljikohidrata dovodi vaše tijelo u metaboličko stanje koje se naziva ketoza.Kada se to dogodi, vaše tijelo postaje nevjerojatno učinkovito u sagorijevanju masti za energiju. Također pretvara mast u ketone u jetri, koji mogu opskrbiti mozak energijom.  Ketogene dijete mogu uzrokovati značajno smanjenje razine šećera u krvi i inzulina.

Dijeta bez ugljikohidrata: Što jesti?

Postoji nekoliko verzija ketogene dijete, a što ćete jesti ovisi o vrsti. Oni uključuju:

Standardna ketogena dijeta (SKD): Ovo je dijeta s vrlo niskim udjelom ugljikohidrata, umjerenim udjelom proteina i visokim udjelom masti. Obično sadrži 70% masti, 20% proteina i samo 10% ugljikohidrata.

Ciklička ketogena dijeta (CKD): ova dijeta uključuje razdoblja s više unosa ugljikohidrata, kao što je 5 ketogenih dana nakon kojih slijede 2 dana s visokim unosom ugljikohidrata.

Ciljana ketogena dijeta (TKD): Ova dijeta vam omogućuje dodavanje ugljikohidrata oko treninga.

Visokoproteinska ketogena dijeta: Ovo je slično standardnoj ketogenoj dijeti, ali uključuje više proteina. Omjer je često 60% masti, 35% proteina i 5% ugljikohidrata.

Međutim, opsežno su proučavane samo standardna i visokoproteinska ketogena dijeta. Cikličke ili ciljane ketogene dijete su naprednije metode i prvenstveno ih koriste bodybuilderi ili sportaši.

Što je ketoza?

Ketoza je metaboličko stanje u kojem vaše tijelo koristi mast kao gorivo umjesto ugljikohidrata. Javlja se kada značajno smanjite potrošnju ugljikohidrata, ograničavajući opskrbu vašeg tijela glukozom (šećerom), koja je glavni izvor energije za stanice.

Provođenje ketogene dijete je najučinkovitiji način za ulazak u ketozu. Općenito, to uključuje ograničavanje potrošnje ugljikohidrata na oko 20 do 50 grama dnevno i unos masti, poput mesa, ribe, jaja, orašastih plodova i zdravih ulja. Također je važno smanjiti unos proteina. To je zato što se proteini mogu pretvoriti u glukozu ako se konzumiraju u velikim količinama, što može usporiti vaš prijelaz u ketozu.

Prakticiranje povremenog posta također bi vam moglo pomoći da brže uđete u ketozu. Postoji mnogo različitih oblika isprekidanog posta, ali najčešća metoda uključuje ograničavanje unosa hrane na oko 8 sati dnevno i gladovanje preostalih 16 sati. Dostupni su testovi krvi, urina i daha koji mogu pomoći u određivanju jeste li ušli u ketozu mjerenjem količine ketona koje proizvodi vaše tijelo. Određeni simptomi također mogu ukazivati da ste ušli u ketozu, uključujući povećanu žeđ, suha usta, učestalo mokrenje i smanjenu glad ili apetit.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime