Odluka io zbrani korištenja TikToka u SAD-u uslijedila je nakon što je Vrhovni sud potvrdio zakon kojim se kineskoj tvrtki ByteDance, vlasniku TikToka, nalaže prodaja američkih operacija ili suočavanje s potpunom zabranom zbog nacionalne sigurnosti.
Više od 170 milijuna američkih korisnika ostalo je tako u nedjelju bez pristupa omiljenoj platformi za dijeljenje kratkih videozapisa. Mnogi su kreatori sadržaja koristili TikTok kao glavni izvor prihoda i platformu za samoizražavanje. Zabrana je izazvala val nezadovoljstva među korisnicima, a neki su već počeli prelaziti na alternativne aplikacije poput RedNotea, kineske platforme poznate po sličnim funkcionalnostima.
View this post on Instagram
Posljedice za industriju
Ova zabrana predstavlja presedan u svijetu društvenih mreža, posebno u zemlji koja se ponosi slobodom govora i otvorenim tržištem. Utjecaj na digitalni marketing, oglašavanje i brendove koji su se oslanjali na TikTok za promociju bit će značajan. Mnogi manji brendovi, koji su koristili viralnost TikToka za rast, morat će prilagoditi svoje strategije i pronaći nove platforme za dosezanje publike.
No, kako je najednom otišao, tako se vrlo brzo i vratio te influenceri mogu zasad odahnuti, iako se zapravo ne zna što će dalje biti i jel li ovo stalna ili privremena odluka.
View this post on Instagram
Što će napraviti Trump?
Novoizabrani predsjednik Donald Trump najavio je mogućnost produljenja roka za prodaju TikToka za dodatnih 90 dana, kako bi se omogućilo pronalaženje rješenja koje bi zadovoljilo sve strane. Izvršni direktor TikToka, Shou Chew, trebao bi prisustvovati inauguraciji, što može biti znak potencijalnih pregovora.
View this post on Instagram
Moguće je da će se postići dogovor koji bi omogućio stalan povratak aplikacije na američko tržište, no do tada korisnici i kreatori sadržaja moraju pronaći alternative za svoje digitalne aktivnosti.
Naslovna fotografija: Pexels