Subota, 23 ožujka, 2024

Re-Book: Knjižnice-kućice za posudbu knjiga novi su istarski hit!

Projekt re-book iza kojeg stoje knjižničarka iz Labina Majda Milevoj Klapčić i srednjoškolac Petar Dundara širi se Istrom i osvaja nagrade za genijalnu ideju - iz samostojećih kućica svatko može posuditi knjige za čitanje ali i dopuniti police sa svojim knjigama

Knjižničarka Srednje škole Mate Blažine u Labinu Majda Milevoj Klapčić iz Labina postavila je malu slobodnu knjižnicu na šetnicu iznad frekventne plaže u Rapcu, turističkom mjestu na istočnoj obali Istre.



Kako je svakodnevno onuda prolazila mogla je  utvrditi stanje knjiga u kućici, no to je ujedno postao i problem jer se knjižnica znala prazniti i dvaput dnevno. Upitala je za pomoć svog učenika Petra Dundaru maturanta elektrotehničara Srednje škole Mate Blažine Labin da joj pomogne riješiti problem nadzora kućice. 

Senzori detektiraju popunjenost s knjigama

“Kada sam čuo koji problem ima Majda rješenje nije bilo toliko teško naći, teže je bilo realizirati ga, ali smo uspjeli. Imamo senzore u kućici kojima se detektira popunjenost, taj podatak se onda obrađuje u postotak i šalje na SMS Majdi, odnosno osobi koja je zadužena za kućicu. Cijeli taj sustav sa senzorima i čipom za komunikaciju napaja se preko baterija i solarnih panela, stoga je sasvim samoodrživ i neovisan”, priča nam Petar. 
Ovaj njihov projekt nazvan re-Book – malih knjižnica-kućica na javnim mjestima, pobjednik je Algebra LAB Final Pitching Contesta 2021., inkubatorskog programa za nove poduzetnike, na kojem je konkuriralo 19 različitih projekata.
Cilj projekta je poticanje razvoja čitalačke kulture postavljanjem knjižnica-kućica s knjigama na svima dostupnim javnim mjestima. Ove male knjižnice omogućuju besplatnu posudbu, povratak i donaciju knjiga, a imaju dva kata za odlaganje knjiga. Kako bi osigurao dovoljnu količinu knjižne građe u knjižnicama na različitim i izoliranim lokacijama, tim je razvio sustav nadzora popunjenosti knjižnica kojeg pokreće energija iz solarnog panela.

Promocija čitanja knjiga u ovogodišnjoj Godini čitanja

Dvije male knjižnice trebale bi tijekom ljeta biti postavljene u Labinu i to u starom gradu te u Društvenom centru Lamparna. A Majda nam potvrđuje kako su u pregovorima i s Gradskom knjižnicom Pazin, te su dobili upit od tvrtke Infobip koja želi surađivati na razvijanju projekta.
“Voljeli bismo prodati što više kućica jer time promoviramo i čitanje knjiga što je u suglasju s ovogodišnjom Godinom čitanja. Također bismo voljeli da se kućice nađu na svakom otoku s obzirom na to da su otoci mjesta gdje knjižnica nema, a kućice su u biti predviđene za mjesta gdje fizički knjižnica nema i za nadopuniti turističku ponudu svake pojedine turističke zajednice”, ističe Majda.
Posebnost ovih malih slobodnih knjižnica stoji i u tome da svatko može posuditi, ali i nadopuniti knjižnicu svojim knjigama.
“Knjižnica ima mala vratašca koja otvorite i jednostavno ubacite knjigu unutra, kao što biste stavili knjigu na policu. Prednost je u tome što je sama knjižnica nagnuta tako da vi fizički ne možete postaviti knjigu direktno ispred senzora, te primjerice postaviti jednu knjigu i blokirati senzor da izgleda kao da je cijela puna, morate staviti knjigu na suprotnu stranu. To je jako jednostavno i intuitivno za same korisnike i kada dođete na samo mjesto to se odmah vidi”, zaključuje Petar. 

Inovativni i korisni projekt za širu zajednicu

Svoj doprinos pobjedničkom projektu dala je i domaća tvrtka Sobočan iz Murskog Središća koja proizvodi namještaj i opremu, koja je osmislila i izradila prototip malih knjižnica.
“Bilo nam je zadovoljstvo podržati mladi i kreativni tim koji stoji iza ovog inovativnog i korisnog projekta za širu zajednicu. Temeljem analize funkcije ovog proizvoda i potrebe njegove jednostavnosti te kompatibilnosti s tehnologijom kreirali smo dizajn kućice-knjižnice. Tako je nastala kućica od plastificiranog čeličnog lima koja može odolijevati vremenskim nepogodama, uz jednostavno postavljanje na zid ili bazu kako bi bila samostojeća. Osnovni modul kućice je bijele boje, dok su njezina unutrašnjost i varijante postamenata žute prema vizualnom identitetu i logotipu re-Booka. Specifični nagib police za knjige je odgovor na sistem praćenja popunjenosti koji se oslanja na udaljenost posljednje knjige u nizu od senzora. Na ovaj način korisnici intuitivno i bez uputa naslanjaju knjige na stranu udaljeniju od senzora. Vanjska vratašca su od pleksiglasa u nagibu kako bi se sama zatvorila ako ih ne zatvori korisnik, što omogućuje bolju zaštitu knjiga”, istaknula je arhitektica Tamara Vidović Zloušić iz Sobočana koja je zaslužna za dizajn male knjižnice.

Fotografije: IndigoBlu Weddings

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime