Tom Hardy je sljedeći James Bond. Barem se tako šuška u kuloarima, odnosno od kada je producentica filmova o agentu Bondu, Barbara Brocolli, najavila snimanje nastavaka o tajnom agentu 007.
Konačnu odluku možemo očekivati u studenom, prema nepotvrđenom izvještaju na blogu obožavatelja Star Treka, koji su oštro krrenuli ‘protvi’ Hardyja. Nakon što se počelo nagađati u medijima da je Tom najozbiljniji kandidat za ulogu, i to ispred do tada favoriziranog Sama Heughana, krenule su reakcije; Hardy je stariji u usporedbi s ostalim glumcima (Hardy ima 43 godine, Daniel Craig je imao 37 godina kada je dobio ulogu, Timothy Dalton 40, a Pierce Brosnan 41 godinu), a mnogi misle kako ‘više izgleda kao zlikovac’ te da zbog prijašnjih filmova ima previše ‘prtljage’.
I tu smo došli do prijelomnice: Hardy je doista imao više istaknutih i važnih filmskih uloga nego, primjerice, Craig i Brosnan prije nego su postali dio franšize, a bilo je i izjava da bi ga gledatelji doživljavali više kao ‘Toma Hardyja’, nego kao Bonda. Rekli bismo da Hardyjeva ‘prtljaga’ zapravo pokazuje kako je dorastao ulozi Bonda.
U nastavku donosimo kronološki redoslijed nekoliko poznatijih filmova iz Hardyjeve karijere – koji apsolutno idu u korist činjenici da je najzbiljniji kandidat za agenta 007 (uz nekoliko iznimaka)!
Bronson (2008.)
Protiv: u Bronsonu (i Legendi iz 2015., na koju se odnosi isti argument), Hardy predstavlja drugačiju vrstu britanskog društva: modrice, goli zglobovi i borbe pasa, umjesto lojalnih pripadnika gornjeg sloja Njezinog Veličanstva – suprotno od onoga kako svijet želi zamišljati Britaniju.
Početak (2010.)
Za: bila je to prilično mala Hardyjeva uloga u filmu Inception, ali ako ga se uopće sjećate, sjetit ćete ga se kao nestašnog Britanca koji je nosio dotjerano odijelo i ogroman bacač pištolja/granata, kao svojevrsni tip “našeg čovjeka u Mombasi” Grahama Greenea. Glumio je rogobatnog Britanca s aplombom nasuprot ozbiljnijim američkim kolegama, što Bond uostalom i jest.
Dečko, dama, kralj, špijun (2011.)
Za: pa, Hardy je u ovom filmu igrao ni više ni manje nego špijuna. Nije li to dovoljno? Očito je da je Hardyjeva uloga Rickija Tarra čvrsto u kalupu Le Carré (otrcan, prezaposlen, kojeg ruske krtice love u vlastitoj organizaciji), a ne klasičnom, cool arhetipu Iana Fleminga, ali to su samo sitni detalji.
Vitez tame: Povratak (2012.)
Za: jeste li ikada vidjeli više bondovsku scenu klasične tučnjave šakama od one između Batmana i Banea u kanalizaciji ispod Gothama? Znate, ona scena u kojoj Bane pretuče Batmana i slomi mu leđa? Iako je u ovom filmu Hardy negativac, tjelesnost i bizarnost prizora slični su nekim Craigovim borbama iz neposredne blizine u ulozi Bonda. Uz to, kao Bane je Hardy imao neke zaista dobre rečenice, koje mu također daju dodatne bodove za ulogu Bonda.
Locke (2013.)
Za: u kritički hvaljenom Lockeu, Hardy glumi građevinskog predradnika koji u stvarnom vremenu mora odgovarati na pozive svoje ljubavnice i supruge (između ostalih) dok se vozi iz Birminghama do Londona, balansirajući između jedne i druge. U isto vrijeme prevozi najveći beton na svijetu koji treba stići na lokaciju sljedeći dan. Zamijenite Birmingham za Rim, London za Capri, “suprugu” za “drugu ljubavnicu” i “beton” za “spremanje zavjere da se ubije M”… u osnovi je već to – Bondov film.
Pobješnjeli Max: Divlja cesta (2015.)
Za: Pobješnjeli Max je u osnovi najduža potjera za automobilima ikad snimljena, a činjenica da je Hardy većinom bio za volanom ili je ubijao – predstavlja audiciju za Bondov film smješten u pustinji. Zanemarite činjenicu da jedva govori u filmu – u ovome je ionako važna fizička pojava.
Povratnik (2015.)
Za: idealan Bond ima sve zube, zar ne? I ne miriši na izmet rakuna? Sigurno, na prvi pogled Hardyjev pomirljivi graničar (tip koji ubije sina Leonarda DiCaprija na početku filma) uopće ne odgovara Bondu. Ali onda, što više čitate o užasnim uvjetima na snimanju Povratnika, kako Leo jede konjsko meso na pari, glumačka postava boluje od hipotermije, a sva snimanja podliježu drakonskim standardima Alejandra Gonzáleza Iñárritu, više zvuči kao snimanje za Bondov film. Daniel Craig je u prošlosti govorio o tome kako je, igrajući Bonda, na kraju osjećao velike posljedice na svojem tijelu – višetjedni rad u smrznutom otpadu Argentine i Montane bio je dobra priprema za Hardyja.
Dunkirk (2017.)
Za: U Dunkirku, poznatog Christophera Nolana, ima herojstva u izobilju, i premda je Hardyjev udio u filmu, kao i u Početku, malen, uspijeva izaći kao jedan od najpožrtvovnijih likova, čak i kad se čini da je sva nada izgubljena. Ako je Bond zapravo stalno u nekoj nostalgiji za vremenom kada su sukobi bili jednostavniji, a domoljublje poštenije, onda je Dunkirk bila još jedna dobra audicija za ulogu agenta 007.
Venom (2018.)
Protiv: u izvjesnom smislu, glumeći glavnu ulogu u Venomu, Hardy je postao dijelom projekata “kinematografskog svemira” Bondovih rivala na blagajnama Sony/Marvel/Disney. U tom smislu to umanjuje njegovu mogućnost igranja Bonda, i premda to znači da ima iskustva s igranjem superheroja (što Bond u osnovi i jest, zar ne?), iskreno se nadamo da Bond ne ide putem Marvel Universea. Sporedni filmovi usredotočeni na Q, Moneypenny ili Felix Leiter loše bi utjecali na franšizu i izbrisali mnogo toga što je čini posebnom. Dakle, Venom je za Hardyja dobro blockbuster iskustvo, ali loš imidž onome što čini Bonda.
Capone (2020.)
Protiv: Capone – koji, usput rečeno, ima nevjerojatno dugu, burnu prošlost – ne ide u prilog Hardyju, jer je jednostavno najbolji dokaz da bi umjesto njega trebao glumiti super-zlikovca iz Bonda. Napokon, Al Capone je u osnovi Blofeld s lošijim ožiljcima i sklonošću cigarama umjesto mačaka. Bond, naravno, već ima Blofelda, ljubaznog Christophera Waltza za kojeg doduše još moramo saznati je li preživio u filmu No Time To Die.
Zaključak
Hardy bi bio sjajan James Bond, čak i ako postoje dvojbe oko toga koju bi ulogu bolje igrao. Njegovo iskustvo igranja britanskih heroja – bili to špijuni, piloti ili konkretni stručnjaci – više je nego dovoljno da ga stavi na prvo mjesto potencijalnog tajnog agenta u smokingu. Dodamo li činjenicu da se, poput Daniela Craiga, može i ozbiljno potući, dobili smo sjajan ‘materijal’ za novog 007: žilavog, uglađenog i hrabrog, ali povremeno i sposobnog za nemilosrdno ubijanje. Stavite ulog na kladionicama na Hardyja prije nego što oni dosadni navijači Star Treka još više suze njegove šanse.