Četvrtak, 28 studenoga, 2024

Mačke su manje pod stresom kad se udome u obitelj s autističnom djecom!

Najnovije istraživanje otkriva kako udomljavanje mačke pomaže u smanjenju stresa i tjeskobe kod djece s autizmom, ali i obratno – ono čini čuda i za mačke!

Opće je poznato kako je za sve ljubimce bolje ako se udome u obitelj nego da ostanu u azilu, baš kao što je poznato i da udomljavanje mačke donosi manje stresa u obitelj s djecom.



No, najnovije istraživanje otkrilo je kako su i mačke manje pod stresom ako se udome – u obitelj u kojoj je dijete s autizmom!

Obostrane koristi interakcije ljudi i mačaka

“Nije nam bilo važno samo ispitati koje koristi imaju obitelji djece s autizmom od ovih divnih kućnih ljubimaca, već i je li odnos stresan ili opterećujući za mačke iz skloništa koje se udomljavaju u novo, možda nepredvidivo okruženje”, otkrila je Gretchen Carlisle, znanstvenica na Sveučilištu Missouri Research Center for Human-Animal Interaction (ReCHAI) na MU College of Veterinary Medicine.

Dodaje kako je najnovija studija otkrila i da su se mačke dobro prilagodile udomiteljima te s vremenom postale i same znatno manje pod stresom.

Otkrića o obostranoj koristi interakcije čovjeka i životinja nadovezuju se na prethodna istraživanja MU-a koja su otkrila da kućni ljubimci mogu pomoći u smanjenju stresa i tjeskobe kako za djecu s autizmom tako i za njihove roditelje.

Što nas mačke mogu naučiti o ljudskoj genetici i preciznoj medicini?

Mirni i opušteni temperament mačaka

Carlisle i njezin tim pratili su mačke iz skloništa 18 tjedana nakon što su ih posvojile obitelji iz Missourija s najmanje jednim djetetom s autizmom. Mačke su prvo pratili pomoću ‘profila’ mačjeg temperamenta, odnosno identifikacije mačaka u skloništu koje su imale mirni i opušteni temperament.

Nakon što su obitelji odabrale mačku koja je prošla skrining, istraživači su dolazili u kućne posjete kako bi provjerili mačke 2-3 dana nakon udomljavanja, a zatim svakih šest tjedana tijekom 18 tjedana, kako bi vidjeli kako su se priviknule na svoje nove obitelji

“Kortizol je hormon koji nam je poslužio kao mjera stresa koju smo pratili prikupljanjem uzoraka mačjeg izmeta i primijetili smo njegovo značajno smanjenje tijekom vremena”, otkriva Carlisle te dodala: “Mačke također gube na težini jer ne jedu ako su pod stresom, ali otkrili smo da su se zapravo malo udebljale nakon udomljavanja, a zatim su zadržale svoju težinu kako je vrijeme odmicalo, tako da oba nalaza pokazuju da su se mačke dobro aklimatizirale.”

Povećava se mogućnost udomljavanja mačaka iz azila

S obzirom da djeca s autizmom mogu biti vrlo osjetljiva i imati senzorne probleme i povremeno problematično ponašanje popraćeno glasnim, iznenadnim ispadima – upravo su mačke mirnog i stabilnog temperamenta pokazale dugoročno podudaranje i za autističnu djecu i za same mačke.

Ovo istraživanje povećava mogućnosti boljeg uklapanja mačaka u određene obitelji jer se temelji na objektivnim mjerenjima i provjerama temperamenta kako bi se, naravno, povećale šanse da se što više mačaka udomi iz skloništa ali ujedno i poveća vjerojatnost uspješnih, dugoročnih podudaranja.

Pročitajte još...

Povezano

1 KOMENTAR

  1. Možeš misliti. Ovisi i kako se ponaša autistično dijete.
    Drugi dan sam po izbezumljenu mačku išla.
    Psa imam toliko sjebanog nakon života sa autističnom osobom, da je to za poludjeti.
    Nekada pomisliš da je obavezno imati životinju.
    Nikakvih predrasuda nemam, ali niti više volje za eksperimentiranjem.

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime