U modernom načinu života, gdje sate provodimo sjedeći – u uredu, autu ili pred ekranima – loše držanje postaje sve veći izazov. Nije ni čudo da čak 80 % ljudi barem jednom godišnje
osjeti bolove u leđima, a križobolja osobito pogađa žene, pogotovo nakon menopauze. Ako
već osjećate prve znakove problema s kralježnicom ili jednostavno želite poboljšati držanje i spriječiti bolove, Tamara Kauzlarić-Živković, dr. med., specijalistica fizikalne medicine i
rehabilitacije, donosi vam nekoliko jednostavnih, ali učinkovitih savjeta za zdravu i snažnu kralježnicu.
Simptomi koje ne smijete ignorirati
Kada naša kralježnica nema zadovoljavajuću posturu prve simptome odaju mišići. Prema
riječima dr. Kauzlarić-Živković kao prve simptome osobe obično navode napetost u mišićima, osjet boli ili pečenja, zakočenost i otežan pokret glave ili trupa, odnosno ramena i kukova. ‘Posljedično se mogu javiti tenzijske glavobolje, šum u ušima, trnci u šakama ili stopalima. Dugotrajno zanemarivanje ovih simptoma može dovesti do ozbiljnijih problema poput hernije diska, što značajno narušava aktivnost i kvalitetu života. U takvim slučajevima neizostavna je liječnička pomoć’, naglašava dr. Kauzlarić-Živković.
Kako se zaštititi?
Tajna zdrave kralježnice krije se u kretanju. ‘Ako osam sati radimo za život, onda bi barem
sat vremena dnevno trebali posvetiti zdravlju. Aktivnost može biti bilo kakva, od ciljanih vježbi za posturalne mišiće do jednostavne šetnje s izmjeničnom dinamikom brzine. Sve je
prihvatljivo, dokle god odabrane aktivnosti ne izazivaju tegobe’, naglašava dr. Kauzlarić- Živković.
Savjet roditeljima
Križobolja se sve češće javlja i kod mlađe populacije i to kao posljedica konstantnog nepravilnog držanja glave zbog korištenja mobilnih i drugih uređaja te smanjene tjelesne aktivnosti, a upravo su roditelji oni koji igraju ključnu ulogu u oblikovanju navika svoje djece. ‘Djeca su poput ‘spužvica’, uče od nas odraslih. Ako im dopustimo da satima gledaju crtiće dok mi obavljamo kućanske poslove, potičemo ih na neaktivnost. Umjesto toga, uključite ih u svoje aktivnosti, neka se kreću, neka sudjeluju. Nakon toga, prošećite zajedno brzim tempom, jer samo uspravna kralježnica omogućava brzi hod’, naglašava doktorica i dodaje kako je djecu nužno upisati na odabranu sportsku aktivnost, a vi ćete zauzvrat dobiti sat vremena za sebe.
Kada potražiti stručnu pomoć?
‘Ako su problemi poput kifoze, skolioze i sličnih stanja već prisutni, rješenje mogu biti ciljane vježbe. U tim slučajevima procjenu stanja čini fizijatar, a nakon postavljanja dijagnoze, takvim vježbama najkvalitetnije vas podučava fizioterapeut’, istaknula je dr. Kauzlarić-Živković te dodala kako oni najbolji fizioterapeuti vježbe prilagođavaju vašem životnom stilu, kako biste ih mogli lako integrirati u svakodnevicu.
Provjerite svoje držanje na interaktivnim ekranima u gradovima
Svjesna sve učestalijih problema s držanjem i zdravljem kralježnice među građanima, Croatia poliklinika pokrenula je kampanju ‘Ispravite se!’ s ciljem podizanja svijesti o važnosti i prevenciji posturalnog zdravlja. U sklopu kampanje postavljeni su interaktivni ekrani u osam hrvatskih gradova – u Zagrebu, Varaždinu, Rijeci, Osijeku, Splitu, Zadru, Puli i Koprivnici – gdje prolaznici imaju priliku brzo i jednostavno provjeriti svoje držanje. Osim toga, imat će priliku osvojiti i besplatan pregled fizijatra ili vaučer od 20 % popusta na pregled po izboru.
Vrijeme je da stanemo uspravno, ne samo zbog estetike, već i zbog vlastitog zdravlja! Stoga, ispravite se jer tada se osjećamo snažnije, samopouzdanije i spremnije za sve izazove koje donosi svakodnevica na poslu, u obitelji, s djecom i prijateljima.
Više informacija o kampanji i uslugama možete pronaći na službenoj internetskoj stranici Croatia poliklinike.
Fotografije: Press, Pexels