Srijeda, 20 studenoga, 2024

Ukrajinski liječnik Dr. Vitalii Vel: ‘Roditelji često ne prepoznaju razvoje probleme kod djece’

Dr. Vitalii Vel jedan je od najcjenjenijih liječnika u svijetu kada je riječ o dijagnosticiranju i liječenju stanja poput zakrivljenosti kralježnice, rehabilitacije djece s dijagnozom cerebralne paralize, osteoartritisa, hidrocefalusa, oštećenja vida i sluha do problema sa spavanjem, migrenskih glavobolja, utrnulosti u rukama i nogama, hernije diska i mnogih drugih

Ukrajinski liječnik, poznat po izvrsnim rezultatima u liječenju motoričkih i mentalnih poremećaja kod djece i odraslih osoba, na molbu roditelja iz Hrvatske otvorio je Terapijski centar i u Zagrebu, a u razgovoru otkriva i zašto se sve više djece rađa s poteškoćama u razvoju. Tamo gdje konvencionalna medicina u liječenju razvojnih poremećaja osoba s motoričkim teškoćama i zaostataka u mentalnom razvoju često ne može napraviti mnogo, dr. Vitalii Vel čini izvanredne stvari. Osobe koja nisu mogle hodati nakon nekoliko terapija naprave prve korake, one koje nisu mogle govoriti pokazuju veliki napredak…



Liječi se uzrok, a ne posljedice 

Nakon što su čuli za njegove izvanredne rezultate u liječenju djece i odraslih te se u to i sami uvjerili pohodivši njegov centar u Poljskoj, nekoliko roditelja djece s teškoćama u razvoja sami su se organizirali i pozvali dr. Vela da otvori svoj Terapijski centar i u Zagrebu. Prije godinu dana to je i napravio uvjerivši se kako su, nažalost, potrebe za njegovim liječenjem iznimno velike ne samo u Hrvatskoj, nego i u regiji pa je Zagreb vrlo brzo postao i regionalni centar za sve potrebite iz susjednih država. U njegovom timu radi niz vrhunskih stručnjaka; neurologa, ortopeda, vertebrologa, neurologopeda i kineziologa.

‘Ono po čemu je naš terapijski centar poseban jest da tražimo i liječimo uzrok bolesti, a ne
posljedice! S obzirom na to da je liječenje mnogih bolesti tradicionalnim metodama osuđeno na neuspjeh, jer se često opisuju kao bolesti nepoznatog uzroka, mi nastojimo proniknuti u srž teškoća. Još od malih nogu zanimale su me razne bolesti i stalno sam se propitkivao zbog čega do njih dolazi.

Sjećam se da sam kao 15-godišnjak čitao u novinama o ženi koja je godinama imala jake migrene i nitko joj nije mogao pomoći. No, tijekom jedne druge operacije, prilikom premještanja na bolnički krevet naglo joj je glava otišla unazad i od tada su migrene prestale. Ispostavilo se kako je problem godinama ‘ležao’ u krivom položaju njezine kralježnice’, objašnjava nam ovaj vrsni liječnik koji je do sada pomogao brojnim obiteljima u Hrvatskoj.

Ključ je u nekirurškom liječenju

Taj je slučaj ostavio veliki trag na dr. Vela pa je tijekom godina rada u renomiranim centrima u Ukrajini, Rusiji i Njemačkoj kreirao jedinstveni koncept ‘mekotkivne korekcije zglobova i kralježnice’ koji omogućuje nekirurško i neinvazivno suzbijanje patoloških učinaka ozljeda kralježnice na funkcioniranje mozga, organa i tjelesnih sustava. Metoda dr. Vela uklanja uzroke bolesti ne samo koštanog sustava, već i raznih bolesti unutarnjih organa.

‘Korekcija mekih tkiva je metoda liječenja cijelog tijela manualnim i mehaničkim djelovanjem na mišićno-koštani sustav i unutarnje organe, koja uključuje mehanizme samoregulacije tijela, a obogaćena je osteopatskim tehnikama. Osnovna ideja ove tehnike jest sposobnost utjecaja na strukture koštane srži osobe kako bi se ublažila napetost mišića i eliminirao povezani sindrom boli; a to pridonosi povećanju amplitude pokreta u zahvaćenim zglobovima; obnovi pokretljivosti u segmentu kralježnice; jačanju i poticanju lokalne mikrocirkulacije; obnovi prijenosa živčanih impulsa i vraćanju protoka cerebrospinalne tekućine u normalu…‘, objašnjava dr. Vitalii.

Njegov inovativni pristup u liječenju, posebno djece s dijagnozom cerebralne paralize i autizma, primjerice, pokazuje iznimne rezultate u razvoju motoričkih poremećaja i zaostatka u mentalnom razvoju. Kompleks terapijskih mjera usmjeren je na uklanjanje patoloških promjena koje proizlaze iz  nedostatka kisika i / ili traume tijekom trudnoće i poroda.

Manjak kretanja, tehnologija i neprepoznati znakovi zaostajanja u razvoju najveći su problem

Na pitanje čini li i njemu kroz praksu da raste broj djece s teškoćama u razvoju, kako to pokazuju i neka ozbiljnija istraživanja, dr. Vel odgovara: ‘Činjenica jest da se današnja djeca manje kreću, da su ‘ovisni’ o mobitelima i da imaju manje kreativnosti. Zanemaruje se i utjecaj koji tehnologije imaju u trudnoći jer puno trudnica ne zna ili ne razmišlja da zračenja mogu štetno utjecati na razvoj ploda, posebno u prvom tromjesečju.

S druge strane, u vrijeme velike informiranosti zapravo je puno roditelja koji ne prepoznaju znakove da nešto s njihovom djecom nije u redu, odnosno da zaostaju u razvoju jer čak iako je motorički s njima sve u redu, ne mogu vidjeti mentalni razvoj. U današnje vrijeme teško je dijagnosticirati i liječnicima određene teškoće jer ih je premalo, a velik je broj pacijenata. Zato je važno da čim posumnjate kako s djetetom nešto nije u redu, da to što prije provjerite sa stručnjakom’, objašnjava dr. Vel.

Inače, dr. Vitalii Vel diplomirao je na Medicinskom sveučilištu u Kijevu te na Državnom sveučilištu u Zaporožju, a specijalizirao je vertebrologiju i terapeutske masaže. Jedan je od najcjenjenijih liječnika u svijetu kod dijagnosticiranja i liječenja stanja poput zakrivljenosti kralježnice (skolioza, kifoza), rehabilitacije djece s dijagnozom cerebralne paralize, osteoartritisa, hidrocefalusa, oštećenja vida i sluha do problema sa spavanjem, migrenskih glavobolja, utrnulosti u rukama i nogama, hernije diska i mnogih drugih.

Upravo zbog izvrsnih rezultata u liječenju poremećaja kod djece i odraslih te velike potrebe koju su iskazali roditelji iz naše regije, prošle godine je u Zagrebu otvorio Terapijski centar dr. Vel koji je ubrzo postao sjedište za Hrvatsku, Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, ali i druge zemlje iz šire regije. 

Fotografije: Press 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime