Nazvana Osmi kontinent, plutajuća stanica dizajnirana je za rješavanje jednog od najvažnijih svjetskih problema zagađenja: velike količine plastike u oceanu. Morski otpad trenutno pokriva površinu od približno 1,6 milijuna četvornih metara u sjevernom Tihom oceanu – poznatom kao Velika pacifička gomila smeća – koji bi se, kako Petráková sugerira, mogao smatrati osmim kontinentom svijeta.
Osmom kontinentu dodijeljena je 2020. godine nagrada Grand Prix za arhitekturu i inovacije mora zaklade Jacques Rougerie, francuskog instituta koji dodjeljuje nagrade za vizionarske projekte koji potiču suradnju između znanstvenika i dizajnera.
Istraživački i obrazovni centar te ujedno i staklenik
Petrákovin model sastoji se od međusobno povezanih zgrada u obliku latica koje stoje na platformi nalik pipcima i prikupljaju plastične ostatke s vodene površine te ih pretvaraju u materijal koji se može reciklirati. U prototipu se nalazi i istraživački i obrazovni centar koji proučava i prikazuje morsko okruženje, staklenik u kojem se biljke uzgajaju hidroponskim uzgojem – metoda za uzgoj biljaka bez tla i samo uz upotrebu vode – i mjesto za život za istraživače.
Ovaj je prototip zamišljen kao samodostatan, prilagođava se i ima koristi od okoliša oceana. Zgrade su dizajnirane da propuste vjetar kroz stanicu, čineći je otpornijom na jake oceanske vjetrove, skupljajući vodu za navodnjavanje i iskorištavajući plimnu i sunčevu energiju.
“Iako je to neizgrađeni projekt, kao što je rekao Jules Verne, sve što jedan čovjek može zamisliti, drugi mogu ostvariti”, kaže optimistična Lenka te dodaje: “Vjerujem da je vrijeme da zamislimo čistiju, ekološki održiviju budućnost i načine kako to postići tehničkim, arhitektonskim i umjetničkim kreacijama, kako bismo ih mogli graditi za bolje sutra u svijetu.”
Foto: Lenka Petráková