U svijetu ljepote neprestano se pojavljuju tretmani koji gotovo u trenutku postanu izrazito popularni. Bilo da je riječ o sastojku, tehnici ili novoj tehnologiji, svatko želi znati što je to, kako radi, u čemu se tajna, može li ga koristiti s obzriom na vrstu kože, ili je sve samo marketinški trik. A riječ “detox” definitivno je izraz koji dobiva najviše pozornosti. Posebice kad je riječ o detoksikaciji vlasišta.
Što je to detoksikacija vlasišta?
Ne, to nije dijeta za korijenje kose ili bilo što drugo, ali detoksikacija područja pomaže izvući nečistoće s tjemena kako bi stvorila zdravo okruženje za rast kose. Detoksikacija vlasišta slična je pilingu kože i uključuje nanošenje sastojaka za čišćenje na tjeme kako bi se izvukle nečistoće i vratio sjaj kose.
Obično korištenje šampona za detox može pomoći. Međutim, ako imate jako gustu kosu, svakako upotrijebite i četku za tjeme. Ovaj alat neće samo masirati vaše korijenje dok perete, nego će se pobrinuti da proizvod dođe do mjesta na kojem treba biti.
Prednosti i nedostaci detoksikacije vlasišta
Redovita detoksikacija vlasišta dovodi do sjajnije, zdravije kose koja brže i bolje raste. Međutim, kao i u bilo čemu drugom, pretjerivanje može stvoriti problem. Glavni rizik s trenutačnim dostupnim opcijama detoksikacije jest to što mogu biti preoštre prema kosi i stvoriti višak suhoće pa čak i utjecati na brže lomljene.
Ako imate problematično vlasište, poput seboreičnog dermatitisa, psorijaze, ekcema ili čak gubitka kose, prije nego što detoksikaciju uključite u svoju rutinu njege kose, važno je razgovarati sa svojim dermatologom.
Kome je namijenjena?
Svatko može napraviti detoksikaciju vlasišta. Može se napraviti u bilo koje doba godine, a svakako tijekom proljeća i ljeta kada je tjeme obloženo ostacima poput kreme za sunčanje, slane vode i klora. Osim toga, detoksikacija tjemena je posebno korisna za one s kosom tretiranom bojama.
Kada je vrijeme za detoksikaciju vlasišta?
Znakovi i simptomi masnije kose mogu biti pokazatelj potrebe za dubljim čišćenjem vlasišta, također to može biti svrbež i perutanje kose. Ako vaša kosa izgleda beživotno, primjećujete da raste usporeno ili vam se tjeme osjeća “zategnuto”, vrijeme je za dobro pranje.
Ponekad ti znakovi mogu biti i ozbiljniji, pa tako ljuštenje i pretjerani svrbež ne moraju nužno biti znak da je potrebno dubinsko čišćenje vlasišta, već mogu biti znak stanja vlasišta koje zahtijeva procjenu od dermatologa. No, detoksikaciju nije potrebno raditi više od jednom mjesečno.
TOP 10 parfema za kosu: Svježina i raskoš u samo jednom špricu
Detoksikacija kod kuće
Detoksikaciju vlasišta možete naravno napraviti u svom omiljenom frizerskom salonu i posavjetovati se sa svojim frizerom što je najbolje za vaš ti kose. No, ponekad si i kod kuće možete napraviti masažu, piling i masku za vlasište koje će pore tjemena očistiti od mrtvih stanica kože.
Sve sastojke koji vam trebaju najvjerojatnije imate kod kuće, a ako ih i nemate, vrlo ih je lako nabaviti. Treba će vam: 1 žličica sode bikarbone, 2 žličice maslinova ulja i pola žličice cimeta u prahu.
Sve sastojke dobro pomiješajte, rasporedite po cijelom vlasištu te kružnim pokretima nježno masirajte. Potom stavite kapu za tuširanje ili umotajte kosu u vrećicu. Nakon 15-ak minuta kosu operite.