Nedjelja, 3 studenoga, 2024

Mixer jednog imidža: Serena Williams – Getorella koja je postala kraljica

Serena je (bila) sve - Afroamerikanka koja je zauvijek promijenila 'bijeli sport', žena koja je zarađivala i više od svojih muških kolega, majka koja se vratila na sam vrh profesionalnog sporta pokušavajući pobijediti sebe i ostvariti tu još jednu Grand Slam pobjedu, koju je silno željela

Jeste li ikada stali i promislili o tome koju si priču stalno pričate? Tko ste vi u toj priči, kakvi ste? I ne pitam to jer je to omiljeno pitanje u self-help literaturi. To mi pitanje ne izlazi iz glave nakon filma Kralj Richard – o ocu Serene i Venus Willams. Priča koju je on stalno ponavljao svojim kćerkama bila je ona o američkom snu. I to po matrici – “vidi gdje sam bio, a gdje sam sada – svjetska senzacija”. Kćerkama je obećao da će iz Getorella (Cinderella iz geta, kako on to u filmu sam kaže) postati teniske kraljice i svjetske senzacije. Što su i postale.



Planovi na 78 stranica

Kako je sve počelo? Richard Williams je 1977. gledao teniski susret, Virginia Ruzici je dobila 40000 dolara “za četiri dana rada”. On je tada zarađivao 52000 dolara godišnje – i u tom je trenutku shvatio da se “bavi pogrešnim poslom”. Iste večeri je rekao supruzi da trebaju napraviti još dvoje djece, i te je večeri napisao i dva plana -jedan za Venus, drugi za Serenu – na 78 stranica je pokrio sve, i obrazovanje i strane jezike.  

Richard je potom naučio sve o tenisu (npr. čitao je knjige, išao na satove plesa i učio koordinaciju pokreta i ravnotežu i dr.) Od početka je Sereni i Venus pričao priču o uspjehu – (“jednom će vam netko uručiti ček od milijun dolara (..)”. Tenis im je bio 24/7 na dnevnom redu. Donosio je teške i hrabre odluke (npr. odlučio je da će Venus prestati sudjelovati na juniorskim natjecanjima…), izlagao ih je raznim izazovima kako bi ih osnažio iznutra (tako su se primjerice preselili u Compton, mjesto s reputacijom opasnog grada) i inim drugima. (Kralj Richard, 2021.).

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Serena Williams (@serenawilliams)

 Nevjerojatna priča o radu i predanosti

Ukratko, od početka do nedavnog oproštaja Serene od tenisa priča je to o nevjerojatnoj, ali i bespoštednoj predanosti i radu. A sudbina je htjela da ju u tu “igračku mirovinu” u rujnu ove godine isprati baš Hrvatica s australskom putovnicom, Ajla Tomljanović. Jedan krug njezina života time je gotov. Do tog je trenutka Serena osvojila 73 WTA naslova u pojedinačnoj konkurenciji, 23 Grand Slam naslova, čak je 186 tjedana u nizu bila najbolja tenisačica svijeta. Iako je prvotni plan bio da zapravo Venus, a tek onda možda i Serena postanu najbolje tenisačice svijeta (Venus je prva dobila profesionalnog trenera i išla po turnirima, dok je Serena tada bila u njezinoj sjeni), Serena je zasjenila sve i iza sebe ostavila vjerojatno neponovljivu karijeru. Zadnji Grand slam naslov (2017.) osvojila je u devetom tjednu trudnoće. Nakon teškog poroda i dugog oporavka takav uspjeh više nije uspjela ponoviti. I to je bio njezin “point of no return”. Točka u kojoj su muškarci i žene ravnopravni, ali nemaju iste mogućnosti.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Serena Williams (@serenawilliams)

“Vjerujte mi, nikad nisam željela birati između tenisa i obitelji,” Serenine su riječi u tekstu o oproštaju u časopisu Vogue. “Mislim da to nije pošteno. Da sam muškarac, ne bih ovo pisala jer bih nastavila igrati i pobjeđivati, dok bi se moja supruga bavila djecom. (…) Nemojte me krivo shvatiti: volim biti žena i voljela sam svaku sekundu trudnoće s Olympijom. (…) U konačnici, shvatila sam da volim i to jako volim pobjeđivati, jako volim bitku, jako se volim zabavljati, ali volim i performanse pred masom – moć zabavljanja ljudi i to iz tjedna u tjedan”. (Vogue, 2022). No taj je životni krug sada privela kraju.  

Sada je odabrala obitelj

Njezina priča je tako priča o nevjerojatnom uspjehu, ali i priča o emocijama, snazi i (ne)moći. Kao što na terenu nije skrivala ispade ljutnje i bijesa zbog nepravednosti, tako niti sada ne skriva težinu i bol zbog odluke koju je donijela. Ne osjeća olakšanje, već ogromnu bol. Sada je odabrala obitelj. Jedan dio nje sigurno to uistinu želi, drugi možda ne može podnijeti Serenu koja više nije najbolja od najboljih. Hoće li joj obitelj uistinu pružiti takav adrenalin koji je imala od tenisa, teško je pretpostaviti, možda će ga kompenzirati fokusom na tvrtku Serena Ventures.

“Uvijek kažem da sam spužva: navečer idem u krevet i iscijeđena, kako bih sutradan mogla pokupiti što više novih informacija. Svakog jutra sam uzbuđena što mogu otići dolje do svog ureda i skočiti na Zoom  i početi pregledavati pakete tvrtki u kojima razmišljamo o ulaganju. (…) Počela sam ulagati prije devet godina i stvarno sam se zaljubila u ranu fazu, bilo da se radi o pre-seed financiranju, gdje ulažete samo u ideju, ili seedu, gdje je ideja već pretvorena u proizvod. (…)” rekla je za Vogue Serena o  životu nakon tenisa te o planu koji ovaj put ona sama stvara za sebe i svoju obitelj.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by S by Serena (@serena)

Kraj je došao po Serenu, a ne ona po njega

Teško je zamisliti da će netko jednom nadmašiti priču o Sereni i Venus Williams. Mnogi Serenu danas smatraju najboljom svjetskom tenisačicom, točno onako kako je Richard predvidio u planu, napisanom prije njezina rođenja. Serena je (bila) sve – Afroamerikanka koja je zauvijek promijenila “bijeli sport”, žena koja je zarađivala i više od svojih muških kolega, majka koja se vratila na sam vrh profesionalnog sporta pokušavajući pobijediti sebe i ostvariti tu još jednu Grand Slam pobjedu, koju je silno željela. Nije joj uspjelo. I to je ono što ju zapravo čini čovjekom – priznala je sama sebi, a onda i javno da je kraj došao po Serenu, a ne ona po njega. Ide dalje, pa kako bude.

Naslovna fotografija: serenawilliams

 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime