Subota, 12 listopada, 2024

Donosimo sve detalje o novom modelu prikupljanja miješanog komunalnog otpada u Zagrebu

Smisao je da svaki korisnik plaća samo za količinu otpada koju proizvede te da se smanji količina otpada, poveća recikliranje, gradske ulice oslobode velikih količina kanti, a odnos prema otpadu bude savjestan i odgovoran

Od prvog listopada kreće novi sustav naplate i odvoza otpada. Glavni cilj je potaknuti građane da što više razvrstavaju otpad i time smanje vlastite račune. Smisao je da svaki korisnik plaća samo za količinu otpada koju proizvede te da se smanji količina otpada, poveća recikliranje, gradske ulice oslobode velikih količina kanti, a odnos prema otpadu bude savjestan i odgovoran.



Mjesečni troškovi

Cijena obvezne minimalne javne usluge (fiksni dio) iznosi 45 kuna (5,97 eura) mjesečno za fizičke osobe, a za pravne osobe i obrtnike 90 kuna (11,95 eura) mjesečno. To je minimalni iznos koji će svi plaćati. Varijabilni dio ovisit će o tomu koliko smeća će kućanstvo proizvesti, odnosno odvajati. Varijabilni dio zapravo će činiti cijena koju će kućanstva plaćati za ZG vrećice. Kupovinom tih vrećica građani Zagreba plaćat će varijabilni dio usluge, odnosno zbrinjavanje miješanog komunalnog otpada.

Miješani otpad od sada se odlaže samo u nove vrećice

Miješani komunalni smije se odlagati samo u standardiziranim vrećicama za otpad – ZG vrećicama, dostupnima na prodajnim mjestima diljem grada. To su: poslovnice Zagrebačkog Holdinga (Ulica grada Vukovara 41, Dubečka ulica 2 i mobilni ured), prodajna mjesta AGM-a (Teslina 7 i Importanne), kiosci Tiska i iNovina, trgovine Konzuma, Spara i Interspara, Vrutka i Tekstilprometa.

Možete izabrati volumen koji najbolje odgovara vašim potrebama. Standardizirane ZG vrećice, izrađene od reciklirajućeg materijala, u tri su veličine, zapremnine od 10, 20 i 40 litara. Cijene pojedinačnih vrećica su od 2 kune do 8 kuna. No, vrećice se neće moći kupiti pojedinačno, nego u pakiranjima s 10 komada. Smeđe i žute vrećice kućanstva će i dalje dobivati besplatno, dvaput godišnje.

 

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Objavu dijeli ZAGREBAČKI HOLDING (@zg_holding)

Tko ima pravo na besplatne vrećice?

Iz Grada Zagreba izvijestili su da će stanovnici Hrelića, Jakuševca i Mičevca ovoga vikenda dobiti besplatne gradske vrećice za komunalni otpad za razdoblje od sljedećih 6 mjeseci. Osim toga, kućanstva koja tijekom mjeseca najmanje jedanput koriste usluge reciklažnog dvorišta ili kompostiraju biootpad ili imaju dijete starosti do 3 godine imaju pravo na 4 besplatne ZG vrećice od 10 litara mjesečno. A kućanstva u kojima stanuje osoba koja koristi pelene za odrasle, ostvaruje pravo na 4 besplatne vrećice od 20 litara mjesečno.

Gdje se bacaju plave ZG vrećice?

Plavim vrećicama s miješanim komunalnim otpadom od 1. listopada mjesto je u crnim kantama, odnosno kontejnerima. Ako ih ubacite u krivi spremnik, računajte da ćete platiti kaznu. No, gradonačelnik je objavio jednu novost. Naime, u prvom tjednu uklonit će se svi spremnici za miješani komunalni otpad u centru grada s javnih površina, a građani će umjesto u njih otpad u ‘ZG vrećicama’ odlagati na javne površine. To se, od 1. listopada odnosi isključivo na stanovnike centra grada koji nisu uspjeli svoje spremnike za miješani otpad staviti unutar zgrade. Ti će građani svoje ‘ZG vrećice’ moći iznositi ispred svojih ulaza i na mjesta gdje su do sada bili spremnici svaki dan, osim nedjelje, između 20 i 22 sata, a u slučaju nepoštivanja dozvoljenog vremena odlaganja vrećica, predviđene su oštre kazne s kojima se kreće bez odlaganja.

A što se tiče ostalih, sve spremnike za odlaganje otpada (miješanog komunalnog otpada, papira i biootpada) potrebno je smjestiti u za to predviđene zaključane smetlarnike i podrume, haustore, ograđena dvorišta ili na bilo koji drugi odgovarajući način kojim se onemogućuje pristup spremnicima od strane trećih osoba. U slučaju da u haustoru ili ostalim zajedničkim stambenim prostorijama nema mjesta za smještaj svih spremnika (miješani komunalni otpad, papir i biootpad), prioritet je da ondje smjestite spremnik/posudu za miješani komunalni otpad. Korisnici u centru Zagreba koji su spremnike smjestili unutar svoje nekretnine (u haustor ili drugu zajedničku stambenu prostoriju) iste smiju iznositi za potrebe pražnjenja isključivo u vremenu od 20 do 22 sata svakim danom osim nedjeljom te su ih obavezni unijeti unutar svoje nekretnine najkasnije sljedećeg jutra do 8 sati ili će ih Čistoća trajno ukloniti.

 

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Objavu dijeli ZAGREBAČKI HOLDING (@zg_holding)

Gdje će se nalaziti spremnici za miješani otpad?

Kante i kontejnere miješanog otpada trebat će maknuti s ulica da prevaranti ne zlorabe novi sustav pa svoj otpad u nekim drugim vrećicama, a ne u ZG vrećicama, bacaju u tuđe kante i kontejnere. Spremnici za miješani otpad trebali bi biti smješteni unutar stambene zgrade, u smetlarniku. U skladu s Odlukom o javnoj usluzi sakupljanja komunalnog otpada u Gradu Zagrebu, svi korisnici obvezni su svoje spremnike za prikupljanje miješanog komunalnog otpada te reciklabilnog komunalnog otpada držati pod ključem, odnosno u zaključanim smetlarnicima i podrumima, haustorima, ograđenim dvorištima, tipiziranim boksovima, koji su smješteni unutar katastarske čestice nekretnine ili smješteni na bilo koji drugi odgovarajući način kojim se onemogućuje pristup spremnicima od strane trećih osoba.

Tko će plaćati bokseve na javnim površinama?

Bokseve na javnoj površini financiraju suvlasnici višestambenih zgrada putem zajedničke pričuve. Grad Zagreb u tim slučajevima omogućuje korištenje javne površine bez naknade, za razliku od korištenja javnih površina za druge namjene koje se naplaćuju, npr. terase.

Kazne za bacanje miješanog otpada u bilo kojim drugim vrećicama

Od 1. listopada bacanje miješanog komunalnog otpada u ‘običnim’, a ne u standardiziranim ZG vrećicama te ‘kontaminiranje’ odvojenog otpada (npr. bacanjem ostataka hrane u spremnik za papir) bit će kažnjiv čin, a provjere će provoditi komunalni redari i službenici čistoće. Predviđene kazne do uvođenja eura su 500 kuna za kućanstva i 1000 za poslovne subjekte. U početku prekršitelje neće odmah kažnjavati, nego će u razdoblju uhodavanja biti ‘gledanja kroz prste’. Ako komunalni redari ne uspiju utvrditi tko je koristio nepropisnu vrećicu ili jednu vrstu otpada zagadio drugom, kaznu će tada platiti svi koji koriste spremnik.

Aplikacija Razvrstaj MojZG

Ako ste propustili plavi ili žuti tjedan, zaboravili datum odvoza otpada, tu je aplikacija Razvrstaj MojZG da olakša stvar. Aplikacija je namijenjena svim stanovnicima i posjetiteljima Grada Zagreba te na jednostavan način omogućava praćenje odvoza smeća po ulicama ili gradskim četvrtima, omogućava pretraživanje svih vrsta otpada te educira o načinu zbrinjavanja istog, sadrži popis svih reciklažnih dvorišta i zelenih otoka zbog lakšeg pronalaska istih. 

 

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Objavu dijeli ZAGREBAČKI HOLDING (@zg_holding)

 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime