Četvrtak, 6 veljače, 2025

Samopregled dojki može spasiti život: Donosimo sve korake pregleda

Kako bismo nastavili širiti svijest, istražili smo sve što trebate znati o ovoj teškoj bolesti, od savjeta za provjeru vlastitih dojki, podvrgavanje genetskom testiranju i dobivanju podrške...

Listopad je mjesec podizanja svijesti o raku dojke – pravovremeni podsjetnik da razmislimo o činjenici da je rak dojke i dalje najčešći rak u svijetu. To također znači da je nevjerojatna količina istraživanja posvećena poboljšanju liječenja i pozitivnog ishoda za one s dijagnozom. Kako bismo nastavili širiti svijest, istražili smo sve što trebate znati o ovoj teškoj bolesti, od savjeta za provjeru vlastitih dojki, podvrgavanje genetskom testiranju i dobivanju podrške…



1/ Stjecanje navike je ključno

Mnoge žene brinu o tome kako i kada pregledati svoje grudi, ali najvažnije je biti svjestan grudi i pregledavati ih jednom mjesečno. Provjeravanje pod tušem može biti jednostavan način da se sjetite to učiniti. Kada ste u tušu, stavite jednu ruku iza glave i jastučićima prstiju druge ruke opipajte tkivo dojke od ključne kosti do linije grudnjaka i poprijeko sve do pazuha. Počnite s mekim, kružnim pokretima kako biste provjerili površinu, a zatim snažnim pritiskom provjerite dublje u tkivu. Ponovite na drugoj strani. Također možete provjeriti prilikom ležanja. Započnite ležanjem na krevet i stavite jastuk ispod desnog ramena. Postavite desnu ruku iza glave i kružnim pokretima nježno pomičite jastučiće prstiju duž cijelog tkiva dojke. Stisnite bradavicu da provjerite ima li nepravilnosti i ponovite s druge strane.

2/ Izbjegavajte preglede tijekom mjesečnice

Ne postoji ispravan ili pogrešan način da provjerite svoje grudi, ali izbjegavate ih provjeravati dok imate menstruaciju. Važno je razumjeti da se vaše grudi mijenjaju tijekom ciklusa – to je potpuno normalno. Možete osjetiti osjetljivost ili bol u vrijeme menstruacije, dok određeni hormoni čine vaše grudi osjetljivijima, debljima i kvrgavijima u drugim razdobljima. Na početku vaše predovulacijske faze, vaši jajnici proizvode estrogen, ali su razine progesterona, koji je odgovoran za promjene u dojkama, niske. Zbog toga je tjedan ili dva prije ovulacije najbolje vrijeme za pregled dojki. Naposljetku, naučite svoje grudi i što je za vas normalno, tako da možete uočiti sve što nije uobičajeno.

3/ Zdravo tkivo dojke može biti kvrgavo

Potpuno je normalno da su vam grudi žljezdaste i kvrgave. Kvržica, s druge strane, ima drugačiju teksturu – više je nalik kamenu, grožđu ili grašku unutar tkiva dojke. Također je važno razumjeti da su mnoge kvržice jednostavne ciste dojke, a ne rak, iako to ne možete reći samo s dodirom. Svaku novu kvržicu na dojci mora pregledati zdravstveni radnik.

Kada se pregledavate, pogledajte i ključnu kosi i pazuhe jer tkivo dojke nije samo u vašim dojkama

4/ Simptomi su razni

Tijekom godina se popravila svijest o raku dojke i ključno je ponoviti da je najvažniji simptom na koji ljudi trebaju paziti pronalazak kvržice u dojci. Ako postoji nova kvržica, neophodno ju je pregledati. Međutim, postoje manje poznati simptomi koji također mogu ukazivati ​​na rak dojke. To uključuje oticanje cijele ili dijela dojke (uključujući pazuhe); promjene na koži, poput udubljenja ili nabiranja; bol u dojkama ili bradavicama; uvlačenje bradavice (utonule u vašu dojku); koža bradavica ili dojke koja je crvena, peruta se ili svrbi; i iscjedak iz bradavice.

5/ Važno je zapamtiti svoje pazuhe

Prilikom provjere sjetite se svoje ključne kosti i pazuha, jer tkivo dojke nije samo u vašim dojkama. Dopire sve do ključne kosti i ispod pazuha. Uz provjeru kvržica, trebali biste također uvijek provjeriti bolove u pazuhu, kao i kvržice na tim područjima.

 

6/ MRI bi mogao biti bolji od mamografije

Većina raka dojke događa se nakon 50. godine života (zapravo preko 80% slučajeva). Osim toga, mlađe žene obično imaju guste grudi, što može otežati rendgenskim snimkama mamografije da uoče bilo kakve abnormalnosti. To znači da je ispod 50 godina mamografsku sliku teže analizirati. Ako u vašoj obitelji postoji povijest raka dojke, postoje  genetski testovi koji vam mogu pomoći da saznate kakav je rizik od razvoja bolesti, ali svakako redovito odlazite na MRI skeniranja kako bi se potvrdilo imate li povećani rizik. 

7/ Nikada nije kasno za genetski test

Ako mislite da imate povećan rizik od raka dojke, možete razgovarati sa svojim liječnikom opće prakse i on vam može savjetovati daljnje korake. Započnite prikupljanjem što više informacija možete – uključujući vrstu raka u vašoj obitelji i dob u kojoj je osoba preminula. 

8/ Rana dijagnoza spašava život 

Kad se otkrije rano, stope preživljavanja raka dojke su visoke – gotovo 100% kada se otkrije u prvom stadiju – stoga je od vitalnog značaja biti akutno svjestan svih promjena. Kada provjeravate svoje dojke, nemojte to shvatiti kao ‘lov’ na pronalazak raka dojke. Umjesto toga, gledajte na to kao na dio upoznavanja što je za vas normalno i kako biti sigurni u korake koje trebate poduzeti ako promjena dojke ne nestane. Upamtite da te promjene ne moraju biti kvržice – mogu također uključivati ​​vene koje izgledaju drugačije i dijelove kože na vašim grudima koji izgledaju poput narančine kore.

9/ Što više informacija možete dati svom liječniku opće prakse, to bolje

Sasvim je prirodno osjećati se tjeskobno ili posramljeno razgovarati s liječnikom opće prakse o svojim grudima, ali ako primijetite kvržicu ili bilo što zabrinjavajuće, odmah rezervirajte termin. Vaš liječnik opće prakse će najvjerojatnije htjeti pregledati vaše dojke tako što će pregledati tkivo dojke i provjeriti područja ispod pazuha do vaše ključne kosti. Imajte na umu da možete odabrati spol liječnika opće prakse i imate mogućnost povesti člana obitelji ili prijatelja sa sobom. Unaprijed zapišite sva pitanja koja možda imate, zapišite datum kada ste prvi put primijetili simptom i zabilježite posljednji put kada ste imali menstruaciju. Nakon što vas liječnik opće prakse pregleda, može vas uputiti na daljnje pretrage. To ne znači da vaš liječnik opće prakse misli da imate rak i obično će to biti samo radi daljnjih pretraga.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime