Promatrače zvijezda očekuje poslastica ovog mjeseca, a sve je to zahvaljujući rijetkom zelenom kometu koji će ploviti nebom. Rijedak komet, dragulj u noći s blistavom svijetlozelenom jezgrom, ukrasit će nebo u blizini Zemlje što bi moglo biti prvi put od kamenog doba. Komet, kojeg je NASA nazvala C/2022 E3, prvi su uočili astronomi u Zwicky Transient Facility na planini Palomar u Kaliforniji u ožujku 2022. U to je vrijeme letio pokraj Jupitera. Znanstvenici vjeruju da je prešao milijarde milja od svog porijekla na rubovima našeg sunčevog sustava kako bi stigao do unutarnjih planeta. C/2022 E3 nije viđen 50.000 godina, a vraća se u siječnju.
“Ako je C/2022 E3 ikada prije prošao kroz Sunčev sustav, zadnji put bi bio viđen na nebu prije više od 10.000 godina”, rekao je Jon Giorgini, viši analitičar u NASA-inom Laboratoriju za mlazni pogon, za National Public Radio. Neki analitičari predviđaju da bi komet mogao slijediti orbitalnu putanju unutar Sunčevog sustava i da će ga na kraju povući Sunčeva gravitacija, ali drugi vjeruju da je ekscentricitet orbite — mjera njezina odstupanja od savršeno okrugle putanje — toliko velik da nikada se više neće vratiti, umjesto toga juri kroz svemir unedogled.
Nastao je od oblaka i to jako davno u prošlosti
Kako je izvijestio Newsweek, znanstvenici vjeruju da je komet vjerojatno rođen u Oortovom oblaku, zastrašujućem omotaču od ledenih objekata koji obavija cijeli Sunčev sustav, s procijenjenih 2 trilijuna smrznutih nebeskih tijela koja plutaju u njegovom prostranstvu – neke stijene velike poput planina. Smatra se da većina kometa s dugim orbitalnim periodima dolazi iz ovog dalekog etera, koji počinje na visini od 186 milijuna milja od sunca i proteže se do 9 trilijuna milja od sunca.
Znanstvenici vjeruju da je Oortov oblak sastavljen od međuzvjezdanog materijala preostalog od formiranja Sunčevog sustava – planetesimal detritus, koji se može srušiti s mjesta i početi pucati od zvijezda kojima se približava, ili drugih kozmičkih stanovnika.
Gdje i kako vidjeti komet?
Prema NASA-i, moći ćete vidjeti komet u ranim jutarnjim satima 12. siječnja kada će biti unutar 100 milijuna milja od sunca. Posljednji dan za vidjeti komentar bit će 1. veljače kada će biti 26 milijuna milja od Zemlje. Međutim, predviđeno je da dosegne vrhunac svjetline sredinom ili krajem siječnja, tako da imate dovoljno vremena da vidite njegov zeleni sjaj.
Što se tiče najboljih opcija gledanja, razmislite o vremenu oko mladog Mjeseca kada je nebo najtamnije. Također, ako možete izbjeći gradska svjetla, bolje ćete ga vidjeti. Bez pomoći, komet će biti samo donekle vidljiv golim okom i samo pod pravim vremenskim uvjetima i na gotovo potpuno tamnom nebu. Najbolja opcija je uzeti dalekozor. Ako tražite malo zimske zabave na otvorenom, volite astronomiju ili želite svoju djecu učiti o kometima, ovo je jedan astronomski događaj koji ćete sigurno htjeti staviti u svoj kalendar.