Četvrtak, 21 ožujka, 2024

Dogodilo se na današnji dan: ‘Bohemian Rhapsody’ na vrhu rang liste

Njihova 'Bohemian Rhapsody' imala je jedan od prvih spotova u povijesti žanra kojeg je na našim prostorima promovirala zagrebačka televizijska emisija 'Nedjeljom popodne'

Na današnji dan 9. siječnja 1976. Queen su dospjeli na prvo mjesto britanske rang liste singlova pjesmom ‘Bohemian Rhapsody’. Kultna pjesma banda na rang listi se zadržala devet tjedana jer je u svega mjesec dana dosegnuta prodaja od preko milijun primjeraka.



Zahvaljujući svakako i kultnom hit singlu Queen su bili jedna od najuspješnijih rock grupa u
sedamdesetima i osamdesetima. Gradeći svoj stil na čvrstoj ritam sekciji, gitarskim riffovima i solima, ali i umješnom posvajanju pseudo-operetnih vokala koji su dali ključni pečat u ‘Bohemian Rhapsody’ te – s druge strane – scenske pompoznosti i vizualne atraktivnosti na rubu kiča, Queen su među prvima shvatili promotivno značenje videospota. Njihova ‘Bohemian Rhapsody’ imala je jedan od prvih spotova u povijesti žanra (kojeg je na našim prostorima promovirala zagrebačka televizijska emisija ‘Nedjeljom popodne’), a uspjehu grupe su doprinijeli i atraktivni spotovi za ‘Radio Ga Ga’, samoironičnu ‘I Want To Break Free’, ‘Great Pretender’…

Godina stvaranja glazbene čarolije – od demo materijala do vrhunca slave

Queen su punu godinu nakon osnivanja proveli u studiju snimajući demo materijal koji im je 1973. donio ugovor s EMI-jem. Iste godine nakon zapaženog nastupa u Marqueeu objavili su debut album ‘Queen’ koji je donio kombinacije utjecaja glam rocka i Led Zeppelina i predstavio izniman vokal Freddieja Mercuryja i gitarističko umijeće Briana Maya. May je, naime, bio jednako uvjerljiv u eksplozivnim riffovima i fluidnim solima. Najavljen singlom ‘Seven Seas Of Rhye’ s laganim brojem koji je imao dominirajući klavirski zvuk te dospio i na Top 10, 1974. izlazi ‘Queen II’ koji dolazi na britanski Top 10. Godinu kasnije, nakon singla ‘Killer Queen’, koji je došao do drugog mjesta britanske rang liste, izlazi vrlo dobri i uspješni ‘Sheer Heart Attack’.

Kombinirajući zarazne pop melodije s metalnim riffovima i čvrstom ritam sekcijom, Queen su serijom koncerata potvrdili svoj status prvorazredne atrakcije u čijem je središtu bio izniman frontman Mercury. Skladbe poput ‘Stone Cold Crazy’, ‘Now I’m Here’ i ‘Lily Of The Valley’ bile su i uspješni singlovi. U studenome 1975. izašao je hit singl ‘Bohemian Rhapsody’, a mjesec kasnije i ‘A Night In The Opera’. Ambiciozni album – koji je u Velikoj Britaniji dospio na prvo mjesto, a u SAD-u na Top 5 – osim ‘Bohemian Rhapsody’, oglednog primjera ‘queenovskog’ pop rocka u formi pseudo-klasične skladbe s nasnimljenim vokalima i Mayovom raskošnom gitarom, donio je još uspješnih brojeva. Među njima su bile brže rock skladbe poput ‘Death On Two Legs’, raskošne balade kao ‘Love Of My Life’ i duhovite vodviljske teme kao ‘Seaside Rendezvous’. Godinu kasnije istu formulu ponovio je slabiji, no komercijalno jednako uspješni ‘A Day At The Races’ koji je dao i novi hit singl ‘Somebody To Love’.

Neprolazna glazbena snaga i niz hitova 

Uspješni niz albuma nastavlja vrlo dobri ‘News Of The World’ iz 1977. na kojemu je briljirao Brian May. Album je dao dva himnička rock broja ‘We Will Rock You’ i ‘We Are The Champions’ te iznimnu, premda podcijenjenu, ‘Sleeping On Sidewalk’. Nakon solidnog ‘Jazz’ iz 1978. uslijedio je ‘Live Killers’, uspješan koncertni projekt. Sljedeći ‘Game’ iz 1980. pokazao je da Queen posvajanjem različitih žanrova, pa tako i u funkom nadahnutoj ‘Another One Bites The Dust’ ili rockabilly broju ‘Crazy Little Thing Called Love’, uspijevaju opstati i nakon uzleta punka. Štoviše, u osamdesetima nastavljaju hit seriju. Maniristički soundtrack ‘Flash Gordon’ objavili su 1980., a nakon uspješne suradnje s Davidom Bowiejem na singlu ‘Under Pressure’ objavljuju 1982. ‘Hot Space’. Novi megahit ‘Radio Ga Ga’ najavio je 1984. također uspješni ‘Works’, a unatoč činjenici da je njihova inovativna faza odavno završila, i sva kasnija izdanja u osamdesetima i početkom devedesetih –
poput ‘A Kind Of Magic’ (1986.), ‘Live Magic’ (1986.), ‘The Miracle’ (1987.), ‘Innuendo’ (1991.) – prolaze sjajno na tržištu. Ujedno, Queen zadržavaju i ugled vrhunske koncertne atrakcije.

Queen nakon Freddieja: Od ‘Made In Heaven’ do ‘The Cosmos Rocks’ – Prolaz kroz reizdanja, kompilacije i novog pjevača

Nakon smrti Freddieja Mercuryja od AIDS-a 23. studenoga 1991., Queen su dvije godine kasnije objavili blijedi ‘Made In Heaven’. Uslijedila su i brojna reizdanja i prigodni kompilacijski projekti. Trinaest godina nakon Mercuryjeve smrti Queen su dobili novog pjevača: Paula Rodgersa. Negdašnji frontman Free i Bad Company Rodgers je bio pjevač posve drugačijeg profila od Mercuryja, odgojen na tradiciji rhythm and bluesa, bluesa i hard-rocka. Bez Johna Deacona koji je najavio svoje potpuno povlačenje sa scene May, Taylor i Rodgers su snimili koncertni album ‘Return Of the Champions’ na kojemu su razmjerno uspješno izišli na kraj s rokerskijim brojevima Queena i nekolicinom starih
hitova Rogersovih prethodnih grupa. Pod imenom Queen + Paul Rodgers 2008. trojka je snimila studijski album ‘The Cosmos Rocks’. Album je bio neuspjeli hibrid Queena i Bad Company djelujući na trenutke kao parodija negdašnjeg moćnog hard/glam rock zvuka Queena.

Naslovna fotografija: Screenshot Youtube 

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime