Subota, 23 ožujka, 2024

U 2020. značajan rast honorara s digitalnih glazbenih servisa

Uz honorare s Deezera, YouTube Musica i Google Playa, ovaj obračun po prvi put donosi i honorare Spotifya koji je od srpnja dostupan u Hrvatskoj

Unatoč izazovima poslovanja koje je donijela 2020., stručna služba ZAMP Hrvatskog društva skladatelja privela je kraju obračun mehaničkih prava, digitalnih glazbenih servisa te prihoda prikupljenih iz inozemstva za prvu polovicu 2020. godine.
U izvještaju navode kako je za domaće i inozemne autore i nositelje prava, u spomenutom periodu prikupljeno ukupno 7.442.574,56 kuna za korištenje glazbe u stranim zemljama, na digitalnim servisima i od mehaničkih prava. Nadalje, u obračunu mehaničkih prava sudjelovalo je 6122 autora i nositelja prava, iz inozemstva je honorare zaradilo njih 3706, dok je najviše autora i nositelja prava, 9715, sudjelovalo u obračunu honorara s digitalnih glazbenih servisa.
U službenom priopćenju HDS ZAMP-a stoji i sljedeće:
“Uz honorare s Deezera, YouTube Musica i Google Playa, ovaj obračun po prvi put donosi i honorare Spotifya koji je od srpnja dostupan u Hrvatskoj. Autorski prihodi s digitalnih glazbenih servisa bilježe značajan rast – u aktualnom listopadskom obračunu ukupno prikupljena svota iznosi 2.485.937,62 kuna što predstavlja rast od čak 349% u odnosu na prethodni obračun u travnju 2020.! Mehanička prava, odnosno prava snimanja, reprodukcije i stavljanja u promet, autorima i nositeljima prava su u ovom obračunu donijela 372.422,67 kuna.”

Dobre rezultate prokomentirao je i Nenad Marčec, glavni direktor HDS ZAMP-a:

„Zadovoljstvo mi je izvijestiti naše članove kako smo, unatoč svim epidemiološkim i ekonomskim izazovima 2020., uspješno zaključili treći od četiri velika obračuna koji nas očekuju ove godine. Još veće zadovoljstvo, kako za autore, tako i za službu ZAMP, predstavlja značajan rast honorara s digitalnih glazbenih servisa. Zahvaljujući suradnji i potpisanim ugovorima sa svim vodećim svjetskim servisima, taj će iznos u budućnosti biti još veći i činit će još značajni udio u ukupnim godišnjim prihodima autora. Nadam se da će ova isplata autorima makar dijelom ublažiti vrlo loše stanje glazbene industrije u ova epidemična vremena.“
Izvještaj također donosi podatke da je za javno korištenje hrvatske glazbe u inozemstvu u prvoj polovici 2020. godine, članovima HDS-a pripada ukupno 4.584.214,27 kn. Od stranih zemalja i njihovih „ZAMP-ova“, izdvajaju se društva s najvećim uplatama: SAZAS – Slovenija, SOKOJ – Srbija, ARTISJUS – Mađarska, GEMA – Njemačka i PRS – Velika Britanija.
Naslovna fotografija: Unsplash

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime