Iako su prvi bubnjevi ikada bili izrađeni od aligatorove kože i glinenih posuda, umjetnost bubnjanja proteže se daleko od ljudi. Makaki majmuni će ritmički bubnjati po predmetima kako bi pokazali društvenu dominaciju. Neki će glodavci također izražavati komunikaciju bubnjajući šapama po tlu. Osim toga, način na koji se čini da životinje obrađuju ovaj sinkopirani zvuk sličan je nama, zbog čega mnogi znanstvenici vjeruju da bubnjanje kao način komunikacije postoji prije ljudi. Dakle, vježbajući bubnjanje, zapravo vježbate nešto što je – najvjerojatnije – starije od čovječanstva.
Osim toga, osnovni oblik i izrada bubnjeva nepromijenjeni su tisućama godina. Razlika između Rushovog masivnog kompleta bubnjeva i bubnjeva od kože aligatora pronađenih u Kini 5050. godine prije Krista može se činiti golemom na prvi pogled, ali zapravo je prilično mala u velikoj shemi stvari. Dok se tehnologije razvijaju, a električni setovi moderno ulaze i izlaze iz mode, važnost bubnjanja za način na koji izražavamo emocije i komuniciramo još uvijek je jaka kao što je bila prije nego što smo uopće smislili kako ih izraditi.
Povodom Međunarodnog dana bubnjara proletjeli smo dosadašnjim izborima najboljih bubnjara u svijetu glazbe te pomirenjem nekoliko žanrovskih stilova ponudili novi rakurs na dosadašnja uvriježena mišljenja oko najboljih.
1/ STEWART COPLAND (The Police)
2/ EARL PALMER (Little Richard drummer)
3/ JOHN WRIGHT (Nomeansno)
4/ TONY ALLEN
5/ BILLY COBHAM
6/ DAVE LOMBARDO (Slayer)
7/ QUESTLOVE (The Roots)
8/ JOHN STEINER (The Battles)
9/ MANU KATCHE
10/ AI DRUMMERS/PROGRAMS/RYTHM MACHINES
11/ JON BONHAM (Led Zeppelin)
12/ GINGER BAKER (The Cream, Ginger Baker Trio)
13/ AL JACKSON JR (Booker T & MG`s)
14/ STEVE SHELLEY (Sonic Youth)
15/ KEITH MOON (The Who)
16/ MAC MCNEILLY (The Jesus Lizard)
17/ DAVE GROHL (Nirvana)
18/ CLYDE STUBBLEFIELD (James Brown Drummer)
19/ CHARLIE WATTS (The Rolling Stones)
20/ MITCH MICHELL (Jimi Hendrix Expirience)
Također, uz presjek dosadašnjih internih i glazbeničkih krugova po pitanju najboljih, najinovativnijh, najsvestranijih domaćih bubnjara donosimo pregled creme de la cremea ponude domaće glazbene scene.
1/ KRUNO LEVAČIĆ (Bastardz, Mildreds, Tamara Obrovac Quartet, Boilers Quartet, Matija Dedić)
2/ IVAN LEVAČIĆ (ABOP, PCVC, Chui)
3/ BORIS LEINER (Azra, Vještice)
4/ DADO MARINKOVIĆ (Gibonni, Tony Cetinski, Vanna, Nina Badrić, Zdravko Čolić, Toše Proeski, Oliver Dragojević)
5/ BORKO RUPENA (Ivan Kapec Quintet, Pavle Jovanović Quartet, Filip Pavić Quintet, Pavle Miljenović Quintet, Sonic Diptych, Matija Dedić trio, Ivan Bonačić quartet, Atma Mundi Ensemble, Zvjezdan Ružić)
6/ JANKO NOVOSELIĆ (TBF, Bilk, Chui, Kozmodrum)
7/ MARKO BRADASCHIA (Urban & 4, Let 3)
8/ IVAN VODOPIJEC (Elemental, ABOP)
8/ SAŠA MAČEK (One Step Away, Cheat Codes, Voodoo Lizards, Call The Cops, LUNARS)
10/ MILE VASIĆ a ka JASMIN STAVROS