Četvrtak, 21 ožujka, 2024

Glazbenici oskarovci: Znate li što je zajedničko Bruceu Springsteenu i Annie Lennox?

Zahvaljujući glazbenom doprinosu nominirani i na korak do kipića bili su Sting, Neil Young, U2, Bon Jovi te mnogi drugi, no ovoga puta pažnju smo usmjerili na glazbene zvijezde koje su pobijedile u nominiranim kategorijama

Povijest jedne od najpoznatijih svjetskih dodjela nagrada, pokazuje kako su u utrci za prestižni Oscar kipić – Academy Award – našle i brojne glazbene zvijezda.



Opće je poznato kako na svečanoj ceremoniji dodjele nagrada redovno nastupaju popularni izvođači kao što su Dave Grohl, Aerosmith ili Eddie Vedder, a mnogi glazbenici su, glumom ili stvaranjem glazbe, doprinijeli i stvaranju filmova kao kompletnog audio-vizualnog užitka. Zahvaljujući glazbenom doprinosu nominirani i na korak do kipića bili su tako Sting, Neil Young, U2, Bon Jovi te mnogi drugi, no ovoga puta pažnju smo usmjerili na glazbene zvijezde koje su pobijedile u nominiranim kategorijama te se, uz brojna glazbena priznanja, mogu pohvaliti i ovom najprestižnijom filmskom nagradom.

Bilo da je riječ o pjesmama koje su napisali za filmska ostvarenja, o ostvarenoj glumačkoj ulozi ili pak zaslugi za cijeli soundtrack filma, Oscara su osvojile sljedeće glazbenice i glazbenici:

Bruce Springsteen

The Boss je Oscara dobio zahvaljujući pjesmi “Streets of Philadelphia” koju je napisao i snimio za film “Philadelphia” iz 1993. U istoj kategoriji te godini bili su nominirani Janet Jackson i Neil Young.

Pjesma je Springsteenu donijela i Golden Globe, MTV Video Music Award i čak četiri Grammyja te veliki komercijalni uspjeh (u 18 država bila je u Top10 najizvođenijih singlova).

Elton John

Elton John je zajedno s tekstopiscem Timom Riceom napisao uspješni soundtrack za Disneyjev “The Lion King”. Čak 3 pjesme su bile nominirane za Oscara, a pobjedu za “Best Original Song”, 1995. godine, zasluženo je odnio singl “Can You Feel the Love Tonight”.

Album i dalje nosi titulu jedinog soundtracka s dijamantnom tiražom (samo u SAD-u je prodan u više od 15 milijuna primjeraka).

Phil Collins

Phil Collins je još jedan britanski glazbenik koji je glazbom obogatio Disneyjev klasik, a svoju policu prestižnim zlatnim kipićem. Riječ je o nagrađenoj pjesmi “You’ll Be in My Heart”, snimljenoj za soundtrack animiranog filma “Tarzan” iz 1999. godine.

Bivši član grupe Genesis ranije je bio nominiran još dva puta: 1989. s pjesmom “Two Hearts” iz filma “Buster” i 1985. za naslovnu “Against All Odds (Take a Look at Me Now)” iz istoimenog filma.

Bob Dylan

U ožujku 2001. na dodjeli Oscara za najbolju pjesmu (“Things Have Changed” napisanu za film “Wonder Boys”) pročitano je ime Boba Dylana. Dylan se za nagradu zahvalio satelitskim putem budući da je u vrijeme dodjele bio na turneji u Australiji.

Prince

Rogers Nelson, poznatiji kao Prince je svog Oscara osvojio za rock mjuzikl “Purple Rain”. U svom stilu nagradu je preuzeo u, za tu priliku posebno dizajniranom, blještavom ljubičastom ogrtaču.

Uz “Purple Rain” Prince je ranije sudjelovao u stvaranju glazbe za još nekoliko uspješnih filmova uključujući “Batman”-a iz 1989. i animirani ”Happy Feet”, 2006. godine.

Trent Reznor

Trent Reznor pisao je glazbu za filmove i prije nego je postao poznat kao član industrial rock benda Nine Inch Nails. Među filmovima na kojima je bio suradnik ističu se “Natural Born Killers” i “Lost Highway”, a do zlatnog kipića došao je 2010. zahvaljujući suradnji s Atticus Rossom i glazbi za “The Social Network”. Fincherov film o Zuckerbergu osvojio je 3 Oscara uključujući Reznorov i Rossov za “Best Original Score”.

Stevie Wonder

“I Just Called to Say I Love You” pjesma je originalno snimljena za “The Woman in Red”. Iako film nije zapamćen po najboljim kritikama ono što se svakako pamti je Wonderova hit pjesma za koju je osvojio Oscara pobijedivši u iznimno jakoj kategoriji s Kennyjem Loginsom (“Footloose”), Philom Collinsom (“Against All Odds”) i Rayjom Parkerom Jr. (“Ghostbusters”).

“I Just Called to Say I Love You” i dalje je njegova najuspješnija (i najprodavanija) pjesma.

Jared Leto

Za razliku od svih na ovom popisu tj. glazbenicima koji su osvojili ovu prestižnu filmsku nagradu, kada je riječ o Jaredu, priča ide obrnuto: prvo je postao poznat kao Oscarom nagrađivani glumac, a zatim i uspješan glazbenik. Čest gost raznih dodjeli filmskih nagrada, nekoliko puta nominiran u raznim kategorijama i dobitnik je Oscara za najboljeg sporednog glumca (2013. za film “Dallas Buyers Club”). Leto je jedan od rijetkih koji je uspješno izgradio i glazbenu karijeru (sa svojim bendom Thirty Seconds to Mars) te paralelno niže priznanja na “obje strane”.*Bend Thirty Seconds to Mars osnovan je 1998. godine, do sada su izdali nekoliko albuma (uključujući platinasti “’A Beautiful Lie”) prodanih u više od 15 milijuna primjeraka diljem svijeta.

Annie Lennox

Pjevačica Eurythmicsa pjevala je i sudjelovala u pisanju pjesme “Into the West” koja se našla u filmu “Povratak Kralja” – završnom dijelu epske trilogije “Gospodar Prstenova”. Balada koju je snimila ju je na 76. dodjeli nagrada Oscar smjestila na tron “Best Original Song” kategorije.

Cher

Cher je izgradila svoju karijeru upravo zahvaljujući svestranosti (glazba, film, tv, pozornica ili ekran) te odbijanju fokusiranja na samo jedan od tih medija. Godine 1987. u romantičnoj komediji “Moonstruck” glumila je udovicu koja se zaljubi u brata svog zaručnika, a ta zabavna i osjećajna izvedba osigurala joj je Oscara za najbolju glumicu.

The Beatles

Naravno da i Beatlesi imaju svog Oscara (“Best Original Song Score”) i to zahvaljujući dokumentarnom filmu “Let It Be” objavljenom 1970.

Film prikazuje članove benda za vrijeme pripremanja i snimanja “Let It Be” albuma, koji će se kasnije pokazati kao njihov posljednji studijski uradak, a raj filma obilježava snimka njihovog slavnog nastupa na krovu zgrade. Popularna četvorka nije bila na dodjeli, a u njihovo ime kipić je preuzela Quincy Jones koje je te godine bio dio stručnog tima same ceremonije.

Isaac Hayes

Poznat po svom uglađenom baritonu, Issac Hayes bio je legenda funk i soul glazbe. Godine 1971. sudjelovao je u stvaranju glazbe za film “Shaft” što mu je osiguralo čak dvije nominacije od kojih je glazba za filmsku temu pobijedila u kategoriji za “Best Original Song” učinivši Hayesa trećim Afroamerikancem koji je osvojio Oscara, paralelno i prvim koji je tu nagradu dobio u nekoj neglumačkoj kategoriji.

David Byrne

Najpoznatiji kao frontmen grupe Talking Heads, David Byrne okušao se i u stvaranju filmske glazbe. Godine 1987. Bryne, Ryuichi Sakamot i Cong Su su napisali glazbenu pratnju za “The Last Emperor”, film koji je bio nominiran u čak devet kategorija, uključujući i osvojenog Oscara za “Best Original Score”.

Prilikom preuzimanja Bryne se kratko zahvalio tvorcima filma što su mu dali priliku te dodao kako je “Ovo (preuzimanje nagrade) zabavno, ali je ipak puno zabavnije svirati”.

Melissa Etheridge

Nakon nekoliko pjesama koje su obilježile devedesete, Mellisa Etheridge svoj kantautorski doprinos dala je i glazbi za “An Inconvenient Truth”. dokumentarni film o Al Goreovim nastojanjima da educira javnost o činjenicama i posljedicama globalnog zatopljenja.

Zahvaljujući pjesmi “I Need to Wake Up” Melissi Etheridge je 2017. uručen Oscar, a prilikom preuzimanja nagrade, inspirirana temom dokumentarca, i sama je poslala poruku publici izjavivši da, “Kada je riječ o planetu Zemlji, ne bi trebale postojati političke strane: nema plavih ili crvenih, svi smo zeleni.”

Randy Newman

Prije nego se okrenuo filmskoj glazbi, a njegovo ime postalo bitno u filmskoj industriji, Randy Newman svoju je karijeru inicijalno započeo kao uspješni kantautor.

Njegove skladbe danas se mogu čuti u mnogim filmovima te je jedan od najnominiranijih osoba u povijesti dodjele ove filmske nagrade. Nakon 15 nominacija u kojima njegovo ime nije pročitano kao pobjedničko, Newman je svog kipića napokon dobio 2003. godine, za pjesmu “If I Didn’t Have You” snimljenu za film “Monsters Inc.” Drugu nagradu osvojio je 2011., za skladbu “We Belong Together”, snimljenu za, također Pixarov animirani film, “Toy Story 3”.

Naslovna fotografija: freepik

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime