Subota, 12 listopada, 2024

Moderni jazz: Ovo je najbolji glazbeni izbor za najproduktivniji rad od kuće!

Moderni jazz odličan je izbor za stvaranje ugodne atmosferu u vašem domu: za vikend-poslijepodneva, uživanje uz topli napitak, večernja opuštanja, ali i kao sjajna glazbena kulisa za rad od kuće!

Tražite li glazbu koja će stvoriti ugodnu atmosferu u vašem domu? Za vikend-poslijepodneva, uživanje uz topli napitak, večernja opuštanja, s jedne strane. S druge strane, za plesnu motivaciju za kućanske poslove ili pak glazbenu kulisu za rad od kuće – moderni jazz najprikladniji je izbor! 



Donosimo pregled zanimljivih (i vrijednih pažnje) izdanja koji će vam pomoći da budete što produktivniji:

Martin Freeman And Eddie Piller Present Jazz On The Corner Two

Kada je “otac” Acid Jazz zvuka Eddie Piller pitao Martina Freemana (poznatog po filmskoj glazbi za Hobita, Sherlocka, The Office i druge) da se zajedno upuste u avanturu snimanja radijske jazz emisije nije mogao očekivati bolju reakciju. Pozivi, e-mail poruke i komentari na društvenim mrežama stizali su sa svih strana! Već tada su znali kako će se zasigurno upustiti i u neki novi zajednički projekt. Dvije godine kasnije, svjetlo dana ugledala je službena kompilacija njihovih najdražih jazz skladbi. Od jazz klasika preko acid i funk utjecaja do post-modernih brojeva, ovaj album vodi vas na zanimljivo glazbeno putovanje. Sjajno “mjesto” za upustiti se u istraživanje žanra te otkrivanje nečeg posve novog.

Gregory Porter – All Rise

Šesti studijski album Grammyjem nagrađenog Gregoryja Portera donosi sjajan spoj emotivnih, gotovo univerzalnih nota te dosadašnje evolucije njegove umjetnosti. Na novom albumu, glazbenik se stilski  vraća svojim jazz korijenima te još jednom dostavlja svoje srce na dlanu, nudeći pri tome i mix dnevne filozofije umotan u jazz, soul, blues i gospel detalje. Produkciju albuma potpisuje Troy Miller koji je do sada radio s mnogim cijenjenim glazbenicima među kojima su i Laura Mvula, Jamie Cullum te Emeli Sandé.

Razni izvođači – Kaleidoscope – New Spirits Known and Unknown

Album iznimno zanimljivog i upečatljivog imena “Kaleidoscope – New Spirits Known and Unknown” okuplja razne glazbenike koji su se istaknuli na sceni te njihovo vrijeme tek dolazi, a među njima su Matthew Halsall, Yazmin Lacey, Ill Considered, Tenderlonious, Theon Cross i Emma-Jean Thackray. Uz pružanje podrške perspektivnim glazbenicima, cilj albuma je prezentirati izvođače koji iza sebe nemaju diskografsku kuću stoga ne iznenađuje raznovrsnost stilova koje ćete čuti kada pritisnete tipku “play” – od dubokih, duhovnih skladbi preko “pomaknutih” instrumentalnih improvizacija do nježnih, emotivnih vokalnih izvedbi.

Dinosaur – To The Earth

Britanska jazz supergrupa Dinosaur ove godine objavila je album To The Earth, treće studijsko izdanje kojim su ujedno obilježili prvi dekadu djelovanja benda. Svirajući autorske skladbe te kompozicije višestruko nagrađivane skladateljice Laure Jurd, Dinosaur uz neprestano razvijanje tehničke izvedbe paralelno istražuje karakteristične elemente Jurdine prepoznatljivosti. Zahvaljujući kontinuiranom radu tijekom proteklih deset godina te nastupima na najvažnijim svjetskim jazz festivalima, uključujući North Sea, Molde i Montréal,  glazbenici grupe Dinosaur zaslužili su reputaciju najboljih u svojoj generaciji.

Dee Dee Bridgewater – Afro Blue (Reizdanje)

Debitantski album pjevačice Dee Dee Bridgewater, originalno objavljen 1974. godine dobio je novi val svježine u obliku službenog reizdanja. Iako je najpoznatija po jazz izričaju, Dee Dee se svakako može pohvaliti šarolikom i bogatom karijerom koja obuhvaća neka on najljepših soul i gospel izvedbi, ali i sudjelovanja u mjuziklima te eksperimentiranje s “underground” disco glazbom sedamdesetih. Snimljen u Japanu, Afro Blue predstavlja nevjerojatnu suradnju Američkih i Japanskih glazbenika kao što su Cecil i Ron Bridgewater, Motohiko Hino te producent Takao Ishizuka. Kao rezultat, slušamo istinska soul-jazz remek djela te bezvremenske verzije skladbi “People Make The World Go Round”,”‘Love From The Sun” te, naravno, “Afro Blue”.

Zara McFarlane – Songs of an Unknown Tongue

“Songs of an Unknown Tongue” Zare McFarlene fenomenalno je djelo koje na najbolji mogući način opisuje njeno stvaralaštvo te njen kontinuirani rast kao umjetnice. Četvrti je to Zarin album koji, još jednom, pomiče granice jazza istražujući pri tome tradicionalnu glazbu i duhovne elemente običaja drevne Jamajke. U stvaranju glazbenog spoja povijesti i sadašnjosti, glazbenici su se pridružili producenti Kwake Bass and Wu-lu te joj pomogli stvoriti gotovo futurističku paletu zvukova koji dočaravaju tradicionalne rituale i vrijednosti.

Melt Yourself Down – 100% Yes

Iako osnovan u Londonu bend Melt Yourself Down uz jazz kao osnovu u svom glazbenom izričaju kombinira sjevernoafričke glazbene stilove, ali i elementa punka i funka. Zaljubljenicama u moderni jazz, frontmen benda, saksofonist Pete Wareham, poznat je i po drugom projektima – jazz/punk bandu Acoustic Ladyland te angažman u punokrvnom jazz bendu, Polar Bear. Najnoviji album, 100% Yes, uz dodatak sintesajzera, novih tekstova te himničkih trenutaka, stopostotne su reinterpretacije originalnog zvuka grupe Melt Yourself Down.

Kadri Voorand – In Duo with Mihkel Mälgand

Kada su Kadri Voorand i Mihkel Mälgand oformili duo odlučili su se posvetiti vještom predstavljanju originalno napisanih djela za piano, bas i vokal, ali i obogaćivanju izvedbi improvizacijama i dodavanjem efekata ambijentalne elektronske glazbe. Uz to, Kadri je, zahvaljujući sjajnom vokalnim vještinama, “glazbeni okoliš” novog albuma upotpunila i notama akustičnog folk-popa te elementima klasike i R&B-a. Posebna suvremena vokalna estetika i jedinstven izričaj Kadri su osigurale i niz priznanja, uključujući nagradu za najbolju pjevačicu koja joj je dodijeljena u rodnoj Estoniji. Njeno najnovije diskografsko izdanje sadržava sve atribute koji ju čine cijenjenom kantautoricom – prepustite se zamišljanju kroz koje vas vodi ovaj iznimno izražajan album.

Laila Biali – Out of Dust

Višestruko nagrađivana kanadska kantautorica i pijanistica Laila Biali može se pohvaliti s nizom suradnji sa svjetski poznatim glazbenicima kao što Chris Botti, Paula Cole i Suzanne Vega s kojima je bila na turnejama. U novije vrijeme, sve više se posvećuje autorskom radu te se kao samostalna umjetnica predstavila na raznim festivalima uključujući i cijenjeni Carnegie Hall. Iako je osvojila Juno nagradu za najbolji vokalni jazz album, prethodni period glazbenici je donio i slomljeno srce. Razne osobne turbulencije rezultirale su emotivnom novim albumom, “Out of Dust”, koji donosi detalje o boli koja nastupa nakon gubitka voljenih osoba, ali i unutarnjoj snazi koja ju konstantno gura prema naprijed.

Sara Serpa – Recognition: Music For A Silent Film

Kako i samo ime kaže, glazba ovog albuma uvjerljiva je pratnja impresivnim slikama i popratnih reflektirajućih osjećaja nijemog dokumentarnog filma koji donosi snimke Angole (koje je Serpa pronašla u obiteljskom arhivu) iz 1960. godine u vrijeme kada je njena domovina bila portugalska kolonija. Atmosferu posebno dočarava Serpin glas kojeg ja na ovom albumu prezentirala najviše do sad – od imitiranja raznih zvukova preko pjevanja do govornih dijelova. uses her voice as both an ensemble instrument and a focal point for narrative during passages of spoken word, which came out of Serpa’s intensive, self-directed research into the period. Uz glazbeni doprinos, velika vrijednost koja se propisuje ovom albumu su i tematski relevantne poruke koje on nosi zajednički okupljene oko jednog motiva: brigu za ono što se trenutačno događa u svijetu te ono što donosi budućnost.

Naslovna fotofrafija: Naslovnica albuma “Songs of an Unknown Tongue”, Zara McFarlane

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime