Petak, 15 svibnja, 2026

Pink Floyd nakon gotovo 30 godina snimio novu pjesmu, i to u znak podrške Ukrajini

Pjesma je prvo izdanje bilo koje vrste od Pink Floyda od njihovog albuma iz 2014., 'The Endless River', koji se i sam sastojao od snimaka koje su Gilmour, Mason i pokojni klavijaturist Pink Floyda Richard Wright, snimili dva desetljeća prije, tijekom sesija za njihov album iz 1994. 'The Division Bell'

Pink Floyd, odnosno, David Gilmour, Nick Mason i dugogodišnji bas gitarista Guy Pratt – ponovno su se okupili kako bi snimili novu pjesmu u znak podrške Ukrajini. S Nitinom Sawhneyjem na klavijaturama i vokalom Andriy Khlyvnyuk, iz ukrajinskog benda BoomBox, snimljena je pjesma naziva “Hey Hey Rise Up”.



Khlyvnyuk je u veljači objavio video na kojem pjeva ukrajinsku protestnu pjesmu iz doba Prvog svjetskog rata, “The Red Viburnum In The Meadow”, na tada praznom trgu Sofiyskaya u Kijevu. Snimka je postala viralna i čini osnovu pjesme “Hey Hey Rise Up”.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Андрій Хливнюк (@andriihorolski)

Kako je došlo do suradnje?

“Mi, kao i mnogi, osjećamo bijes i frustraciju ovog podlog čina neovisne, mirne demokratske zemlje koja je napadnuta i čiji narod ubija jedna od najvećih svjetskih sila”, kazao je Gilmour. O tome kako je upoznao Khlyvnyuka, Gilmour je rekao: “Godine 2015. igrao sam predstavu u Kokou u Londonu u znak podrške Bjeloruskom slobodnom kazalištu, čiji su članovi bili zatvoreni. Pussy Riot i ukrajinski bend, BoomBox, također su bili u predstavi. Trebali su napraviti svoj set, ali njihov pjevač Andriy je imao problema s vizom, pa me ostatak benda podržao za moj set – svirali smo “Wish You Were”.

“Nedavno sam pročitao da je Andriy napustio svoju američku turneju s BoomBoxom, vratio se u Ukrajinu i pridružio Teritorijalnoj obrani. Onda sam vidio ovaj nevjerojatan video na Instagramu, gdje stoji na trgu u Kijevu s ovom prekrasnom zlatnom crkvom i pjeva u tišini grada bez prometa ili pozadinske buke zbog rata. Bio je to snažan trenutak zbog kojeg sam ga poželio uglazbiti.”

Ovo je samo početak suradnje

Gilmour je uspio doći do Khlyvnyuka koji se nalazio u bolničkom krevetu u Kijevu, gdje se oporavljao od ozljede nastale od minobacača. “Pustio sam mu dio pjesme preko telefona i on mi je dao svoj blagoslov,” rekao je. “Oboje se nadamo da ćemo u budućnosti učiniti nešto zajedno.”

Gilmour je o pjesmi rekao: “Nadam se da će dobiti široku podršku i publicitet. Želimo prikupiti sredstva za humanitarne dobrotvorne organizacije i podići moral. Želimo izraziti svoju potporu Ukrajini i na taj način pokazati da većina svijeta smatra da je potpuno pogrešno da supersila napada nezavisnu demokratsku zemlju kakva je Ukrajina postala.”

Pjesma je prvo izdanje bilo koje vrste od Pink Floyda od njihovog albuma iz 2014., “The Endless River,” koji se i sam sastojao od snimaka koje su Gilmour, Mason i pokojni klavijaturist Pink Floyda, Richard Wright, snimili dva desetljeća prije, tijekom sesija za njihov album iz 1994. , “The Division Bell”.

Pročitajte još...

Povezano

Ostavite komentar

Molimo upišite komentar
Molimo upišite vaše ime